13/01/2023

Allegri: "Moramo arhivirati poraz i nastaviti svojim putem"

u 23:31h / Kategorija:

Nakon ubjedljivog poraza u Napulju u okviru 18. kola Serie A za mikrofone DAZN-a govorio je šef stručnog štaba Stare dame, Massimiliano Allegri.

Kako objasniti ovakav poraz? "Prije svega, moramo da čestitamo Napoliju na odigranoj utakmici. Nedostajalo je energije, uprkos činjenici da je Napoli odigrao dobro. O nastupu... kroz prvih 20 minuta smo bili prenisko. Nakon 1:0 proigrali, u najboljim trenucima primili drugi pogodak, a onda nastavili s igrom, zabili za 1:2, stvorili još dvije ili tri dobre prilike. Ali i ovo j fudbal, očito je da u svakoj sezoni imate neku utakmicu u kojoj protivnik mora zabiti na svaki udarac. Pogledajte samo treći primljeni gol, onaj iz kornera, netaknuta lopta, ovo je očit nedostatak energije. Tako da moramo stati na noge, oporaviti energiju i ponovo raditi. Šampionat je dugačak i još je mnogo bodova na raspolaganju. Ali večeras smo prošli kako smo prošli."

Da li je ovo najteži poraz u vašoj karijeri? Šta boli ponajviše? "Nije da je ovo bio najteži poraz, svi porazi su teški, nekad su zasluženi, nekad nezasluženi. Večeras jesmo izgubili zasluženo, ali u svakom slučaju u ovaj meč smo ušli s manjkom energije. Onda postoje situacije kao u večerašnjoj utakmici u kojima uvijek rizikujemo primiti pogodak, iako su to bile lako čitljive situacije. Primili smo golove iz kornera, nakon dugih lopti. I to je fudbal, nekad takve situacije idu u našu korist. Večeras smo imali snage da u posljednjih 20 minuta prvog poluvremena pokušamo da ga preokrenemo rezultat, ali to nije bio slučaj, tako da je ovo apsolutno zaslužen rezultat. Ali ovo nas apsolutno ne smije natjerati da pokleknemo, jer u svakom slučaju dolazimo nakon osam uzastopnih pobjeda i sada se moramo vratiti natrag na pravi put. U četvrtak nas očekuje utakmica Coppa Italia, a onda ćemo ponovo nastaviti sa šampionatom."

Neki novi signali iz tima? Napoli je dominirao. U odbrani ste pravili prilično ozbiljne greške. "Te greške... u ovim utakmicama je teško ne primiti golove, ali to su te večeri. Igrali smo protiv prvoplasirane ekipe koja uživa 10 bodova prednosti, ali moramo nastaviti raditi, rasti, pokušati oporaviti povrijeđene pojedince, a prije svega, kao i u svim ostalim negativnim situacijama, morate tražiti pozitivne signale. U ovakvim mečevima smo morali osvojiti više duela, ali i pored toga smo u prvom poluvremenu dobro reagovali, uradili dosta dobrih stvari. Ali poraz je zaslužen. Ne smijemo se obeshrabriti i depresirati vise nego bi trebali nakon uzastopnih osam pobjeda. Šampionat je dugačak, poraz moramo arhivirati i nastaviti svojim putem."

Zašto Juve nije bio u stanju stajati više kroz prvih dvadeset minuta? "Bili smo prenisko po Kostićevoj strani. Prve dobre stvari smo vidjeli nakon što je Chiesa promijenio poziciju. Ovakvi porazi nisu slučajni, međutim kući moramo odnijeti poraz."

Da li vam je žao što ste u Agnellijevoj posljednjoj utakmici izgubili na ovakav način? "Žao mi je zbog predsjednika, ali sada treba razmišljati o tomu da idemo naprijed i ostvarimo postavljene ciljeve."