Bonipertijeva era je počela osvajanjem dva Scudetta (1971/72 i 1972/73). Bio je to početak uspješnog perioda Juventusove istorije koji obuhvata osvajanje 9 Scudetta, UEFA cup 1977.-me godine, Kup pobjednika kupova 1984.-te i Ligu prvaka.
Kakogod, dugoočekivani uspjeh u najelitnijem takmičenju je bio u sjenci Heyselske tragedije koja se dogodila u Briselu 29. maja 1985.-te godine. Nešto neobjašnjivo se desilo prije početka utakmice i 39 nedužnih lica je izgubilo život. Od tog momenta, fudbal više nikada neće biti isti. Dva tima su nastavila sa utakmicom što je rezultiralo Juventusovim osvajanjem Lige prvaka. Bila je to pobjeda bez radosti koja je omogućila Juventusu put u Tokio na Internacionalni kup te zime. Tim Argentinos Juniorsa je pobijeđen nakon izvođenja jedanaesteraca - Juventus je postao svjetski šampion.
Vycpalek i Carlo Parola su pomogli u formiranju nezaustavljive mašine pod Bonipertijevim predsjedavanjem. 1976.-te Giovanni Trapattoni preuzima trenersku palicu. Trener iz Cusano Milanina je predvodio Juventus kroz eru dominacije uvrštavajući u tim mlade igrače kao što su: Zoff, Scirea, Tardelli, Cabrini, Causio, Rossi, Gentile, Furino, Anastasi i Bettega. Od 80-tih pa nadalje Boniperti je potpisivao strance koji su dali doprinos pobjeđivanju na svjetskom nivou. Prvi primjer za to je Liam Brady, inteligentni irski vezni igrač koji je diktirao tempo igre, poboljšao dinamiku igre i postizao važne golove. Njegov jedanaesterac u Catanzaru donio je Juventusu dvadeseti Scudetto 16. maja 1982.-te godine i omogućio klubu postavljanje druge zvijezde na dres. Juventusovi fanovi su bili oduševljeni.
Manje od dva mjeseca kasnije, 11. jula, cijelu naciju je potresala euforija nakon osvajanja Svjetskog prvenstva po treći put. Uzimajući u obzir sastav nacionalnog tima, nemoguće je ne vidjeti zasluge Trapattonijevog tima. Zoff, Gentile, Cabrini, Scirea, Tardelli i Rossi bili su stubovi nacionalnog tima koji je podigao trofej u Madridu uz prisustvo Sandra Pertinija, predsjednika Italije. Sa šest golova u sedam utakmica, Rossi je bio najbolji strijelac turnira i zasluženo je osvojio Zlatnu loptu kao drugi italijanski igrač, nakon Rivere, koji je dobio ovo priznanje.
Po završetku Svjetskog prvenstva, broj stranaca koji je mogao da igra u italijanskim timovima je povećan na dva, pa su Poljak Zibi Boniek i, još značajnije, Michel Platini stigli u Juventus. Francuz je pokazao da je prava svjetska klasa. Odlikovala su ga elegantna kretanja, redovno upisivanje na listu strijelaca, igra glavom i dobro plasirane lopte za svoje suigrače. Le Roi je osvojio Zlatnu kopačku i Zlatnu loptu tri uzastopne godine. Na trijumfu u Tokiu je postigao odlučujući pogodak iz jedanaesterca i postigao jedan od najljepših golova u istoriji fudbala koji je poništen. Te godine Juventus je osvojio zadnji Scudetto u Bonipertijevoj eri. Platini je igrao još jednu sezonu nakon čega je postao trener, menadžer i predsjednik UEFA 2007.-me godine.
Platinijevo povlačenje rezultiralo je rekonstrukcijom tima i manje uspješnim periodom, uprkos osvajanju UEFA cupa i Coppa Italie 1990.-me. Dino Zoff je bio na kormilu podržan od strane bivšeg suigrača i velikog prijatelja Gaetana Sciree. Sudbina je prekinula to snažno partnerstvo i prijateljstvo kada je Gaetano poginuo u automobilskoj nesreći u Poljskoj, u koju je putovao zbog izviđanja narednog rivala Juventusa u UEFA cupu. Treći septembar 1989. je datum koji niti jedan navijač ne zaboravlja.
Izvor: Juventus
Tekst preveli i uredili: GrandeMladen i DenaMo