29/09/2018

Serie A 2018/19 / 7. kolo / Juventus - Napoli 3:1 (1:1)

u 19:54h / Kategorija:

Sedmo kolo italijanskog šampionata na Allianz Stadium donijelo je derbi u vidu sudara Alllegrijevih Bianconera i Ancelottijevih Partenopea. Dvoboj između sedmerostrukog šampiona Italije u nizu i vjerovatno najvećih konkurenata za ovogodišnji Scudetto okončan je osmom sezonskom uzastopnom pobjedom Stare dame u svim natjecanjima, ovoga puta rezultatom od 3:1. U strijelce se večaras dva puta upisao Mario Mandžukić, te jednom Leonardo Bonucci, dok je počasni pogodak za goste proslavio Dries Mertens.

Utakmicu je nešto bolje otvorio Napoli, a nakon uvodne poluprilike Ronalda, gosti su prvi stigli u vodstvo već u desetom minutu. Leonardo Bonucci je pod pritiskom dodao loše na 25 metara za Dybalu koji također reaguje neodlučno, te pri tom pruža priliku Allanu, Callejonu i Mertensu da bez većih problema nadigraju razrijeđenu odbranu Bianconera i zatresu mrežu Wojciecha Szczesnya.

Odgovorili su i Bianconeri preko slobodnjaka Cristiana Ronalda 15 minuta kasnije, ali nakon sjajne reakcije Ospine Bianconeri nisu iskoristili konfuziju odbrane gostiju i dozvolili joj da nakon nekoliko loših pokušaja otklone opasnost pred svojim golom.

Ipak, 29. minut bio je u toku kada sjajnim potezom Cristiano Ronaldo kraj Hysaja stvara prostora za centaršut i još bolje pronalazi Maria Mandžukića, a Hrvat iz blizine glavom matira nemoćnog golmana Partenopea za izjednačenje. Kako je vrijeme odmicalo Bianconeri su u potpunosti preuzeli dominaciju na sredini terena, ali se bez nove promjene rezultata otišlo na pauzu.

Samo četiri minute nastavka bilo je potrebno da Bianconeri zasluženo dođu do preokreta. Polukontru je povukao Dybala, u nastavku akcije se i sapleo, ali do lopte stiže Cristiano Ronaldo i sa 20 metara pogađa stativu gola Napolitanaca od koje se lopta odbila pred noge Maria Mandžukića kojem nije bilo teško da po drugi put u utakmici zatrese mrežu gostiju.

Sjajnu priliku su napolitanci propustili u 72. minutu kada na dodavanje Milika Calllejon šutira sa ruba šesnaesterca, ali Poljak fantastičnom odbranom ostavlja svoj tim u prednosti. Promašaj Callejona Bianconeri su kaznili samo četiri minute kasnije, kada na korner Bernardeschija najbolje skače Cristiano Ronaldo i glavom na drugu stativu spušta loptu pred Leonarda Bonuccija, a defanzivac Stare dame iz velike blizine skreće loptu iza leđa Ospine. Do kraja nismo vidjeli novu promjenu rezultata, ostalo je Juventus 3, Napoli 1.

Juventus (4-3-3): Szczesny; Cancelo, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro; Can, Pjanić, Matuidi; Dybala, Mandžukić, Cristiano Ronaldo.
Klupa (9): Perin, Pinsoglio, Barzagli, Benatia, Bentancur, Bernardeschi, Cuadrado, Kean, Rugani.

Napoli (4-4-2): Ospina; Hysaj, Koulibaly, Albiol, Mario Rui; Callejon, Hamsik, Allan, Zielinski; Insigne, Mertens.
Klupa (11): D'Andrea, Karnezis, Diawara, Luperto, Maksimović, Malcuit, Milik, Ounas, Rog, Ruiz, Verdi.
Trener: Carlo Ancelotti.

Izabranici Massimiliana Allegrija će naredni susret odigrati već u utorak, 02. oktobra, kada će u okviru drugog kola grupne faza Lige prvaka sa početkom od 18:55h na Allianz Stadiumu ugostiti švicarske Young Boyse. Osmo kolo Serie A Juventus vodi na noge Udineseu, a sudar dvaju Bianconera na Dacia Areni, torinskih i friulijanskih, na rasporedu je u subotu, 06. oktobra sa početkom od 18:00h.