09/02/2018

Serie A 2017/18 / 24. kolo / Fiorentina - Juventus 0:2 (0:0)

u 22:45h / Kategorija:

Bianconeri su 24. kolo italijanskog šampionata otvorili gostovanjem u Firenzi. Susret na Stadio Artemio Franchiju, koji je ujedno Massimilianu Allegriju bio 200. na klupi Stare dame, okončan je jedanaestom uzastopnom pobjedom Bianconera u svim natjecanjima, za koju su se golovima pobrinuli Federico Bernardeschi i Gonzalo Higuain.

Prvo poluvrijeme donijelo je agresivnu igru i dosta nervoze. Nakon početnih pokušaja Marchisia i Veretouta, na koje su bez poteškoća intervenisali golmani, možda i najinteresantnije trenutke poluvremena gledali smo u premišljanjima neiskusnog glavnog arbitra Marca Guide, koji je nakon prvobitno dosuđenog jedanaesterca za domaćine, ipak na asistenciju Video assistent refereea poništio odluku. Do kraja poluvremena vidjeli smo i sjajnu kontru Viola, na kraju koje se Gil Dias bez mnogo problema otarasio pratnje Stephana Lichtsteinera, ali ga je u solidnom pokušaju spriječila stativa gola Gianluigija Buffona. Na odmor se otišlo bez promjene rezultata.

57. minut donio je pogodak. Federico Bernardeschi je namjestio loptu za slobodan udarac sa nekih 20 metara, te sjajno pogodio donji lijevi ugao nemoćnog Sportiella za vodstvo Satre dame. Petnaestak minuta kasnije sjajnu je priliku propustio Thereau, ali kapiten gostiju sjajno reaguje i iz blizine brani pokušaj Violinog Francuza. Četiri minute do isteka regularnih 90 minuta Gonzalo Higuain je pogotkom postavio konačan rezultat susreta na Artemio Franchiju. Giorgio Chiellini je sjajno ispratio utrčavanje Argentinca, dodavanjem ga izbacio u situaciju jedan na jedan sa Sportiellom, a iskusni 30.-godišnjak slične prilike ne propušta i potvrđuje slavlje Bianconera za konačnih Fiorentina 0, Juventus 2.
Fiorentina (4-3-3): Sportiello; Pezzella, Milenković, Astori, Biraghi; Benassi 79', Badelj, Veretout; Chiesa, Simeone, Gil Dias 68'.
Klupa (12): Cerofolini, Critoforo, Dabo, Dragowski, 79' Eysseric, Falcinelli, Bruno Gaspar, Hugo, Lo Faso, Olivera, Saponara, 68' Thereau.
Trener: Stefano Pioli.
Juventus (4-3-3): Buffon; Lichtsteiner 61', Benatia, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanić, Marchisio 66'; Bernardeschi 78', Higuain, Mandžukić.
Klupa (10): Pinsoglio, Szczesny, Rugani, 61' Barzagli, De Sciglio, Asamoah, Sturaro, 78' Bentancur, Del Sole, 66' Douglas Costa.
Naredni susret će Bianconeri odigrati već u utorak, 13. februara, kada će sa početkom od 20:45h na Allianz Stadiumu ugostiti londonski Tottenham u okviru prve utakmice osmine finala Lige prvaka. 25. kolo Serie A u Torino donosi fudbalsku poslasticu u vidu zvaničnog 239. Derbya della Mole, a susret na Stadio Olimpico Grande Torino na rasporedu je u nedelju, 18. februara sa početkom od 12:30h.