28/02/2018

Coppa Italia 2017/18 / 1/2 finala / Juventus - Atalanta 1:0 (0:0)

u 19:25h / Kategorija:

Allianz Stadium ugostio je uzvratni susret polufinala Coppa Italia u kojem su Bianconeri minimalnim rezultatom i pogotkom Miralema Pjanića sa bijele tačke potvrdili plasman u 18. historijsko finale nacionalnog kupa.

Rani period utakmice donio je nešto bolju igru gostiju koji su zaprijetili u 12. minutu preko ponajboljeg igrača u svojim redovima, Papua Gomesa, ali udarac iz blizine dobro brani Buffon. Odgovorili su i Bianconeri, prvo u 35. preko Maria Mandžukića koji se našao u situaciji jedan na jedan sa Etritom Berishom, a nešto poslije i preko Douglasa Costa, ali u oba navrata nije se dao iznenaditi golman Atalante. Na pauzu se otišlo pri početnom rezultatu.

Samo četiri minute nastavka bilo je potrebno Bianconerima da stvore izglednu priliku. Mandžukić je dobro proigrao Clauidia Marchisia čiji udarac u nastavku akcije ipak brani Berisha. 65. minut donio je najbolju priliku gostima da u potpunosti anuliraju prednost Bianconera iz prvog susreta. Benatia je na sredini promašio loptu i prepustio ju za Papua Gomesa, koji sa 45 metara gađa prazan gol istrčalog Ginaluigija Buffona, ali pogađa samo stativu. Samo minut poslije se na drugoj strani za pokušaj izborio Douglas Costa, ali je i pokušaj Brazilca zaustavila stativa. Igrao se 64. minut kada je Mancini napravio prekršaj nad Matuidijem unutar vlastitog šesnaesterca, a glavni arbitar susreta, Michael Fabbri pokazao je na bijelu tačku. Siguran izvođač jedanaesterca za minimalno vodstvo Stare dame bio je Miralem Pjanić. Do kraja su Bianconeri održali vodstvo i potvrdili kartu za rimsko finale.
Juventus (4-3-3): Buffon; Lichtsteiner, Benatia, Chiellini, Asamoah; Marchisio 68', Pjanić, Matuidi; D. Costa 83', Mandžukić, Alex Sandro 85'.
Klupa (8): Szczesny, Pinsoglio, 85' Barzagli, Rugani, Howedes, 68' Khedira, Sturaro, 83' Dybala.
Atalanta (3-4-1-2): Berisha; Mancini 76', Caldara, Masiello; Hateboer, de Roon, Freuler 87', Spinazzola; Cristante; Iličić 64', Gomez.
Klupa (10): Palomino, Gonsens, 64' Cornelius, 76' Rizzo, Castagne, Melegoni, Rossi, Haas, Gollini, 87' Barrow.
Trener: Gian Piero Gasperini.
Naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati već u subotu, 03. marta, kada će sa početkom od 18:00h u okviru 27. kola Serie A na rimskom Olimpicu gostovati Simoneovom Laziu. Finale ovogodišnjeg izdanja Coppa Italia na rasporedu je 09. maja, a Juventus će u Rimu za novi naslov odmjeriti snage sa boljim iz večerašnjeg duela Milana i Lazia.