12/09/2017

Liga prvaka 2017/18 / 1. kolo / Barcelona - Juventus 3:0 (1:0)

u 22:39h / Kategorija:

Juventus je grupnu fazu ovosezonskog izdanja najelitnijeg evropskog takmičenja otvorio gostovanjem na Barceloninom Camp Nou. Susret u prijestolnici Katalonije okončan je ubjedljivom pobjedom domaćina za koju se sa dva gola pobrinuo Lionel Messia, te jednim Ivan Rakitić.
Barcelona (4-3-3): Ter Stegen; Semedo, Pique, Umtiti, Alba; Rakitić (77' Paulinho), Busquets, Iniesta (83' Gomes); Dembele, Suarez, Messi;
Juventus (4-3-2-1): Buffon; De Sciglio (41' Sturaro), Barzagli, Benatia, Alex Sandro; Bentancur (63' Bernardeschi), Pjanić, Matuidi; Douglas Costa, Dybala; Higuain (87' Caligara);
Juventus je u prvih 45 minuta odlično parirao domaćinima i bio možda i konkretniji kada su u pitanju bili izlasci pred protivnički gol. Početne minute prošle su u znaku Juventusovih kontri iz kojih smo završnica upisali pokušaje Paula Dybale i Miralema Panića, ali u oba slučaja siguran je na golu Katalonaca bio Ter Stegen. Sa druge strane nakon blokiranog pokušaja Messija iz slobodnog udarca oprobao je šut i Luis Suarez, ali je kapiten Bianconera bio dobro postavljen i otklonio opasnost.

Nastavak je donio taktičku bitku na sredini terena i kada se mislio da će timovi bez pogodaka otići na poluvrijeme, uslijedila je kratka čarolija Leonela Messija. Argentinac je odigrao dupli pas sa Suarezom, a u nastavku Benatija ne uspijeva najbolje zatvoriti dalji ugao gola Juventusa, a kako to obično biva Barceloninom napadaču nije potrebno mnogo prostora, koji sjajnim udarcem pogađa malu mrežu nemoćnog Gianluigija Buffona za minimalno vodstvo i postavlja konačan ishod prvog poluvremena.

Bianconeri su bolje otvorili nastavak prodorom i oštrim ubacivanjem Coste sa lijeve strane, lopta je od blok Barce završila pred Dybalom koji iz solidne pozicije šutira ipak neprecizno. Samo par minuta kasnije odgovorila je Barcelona šutem Messija sa dvadesetak metara, ali ovoga puta sreća je bila na strani gostiju, a lopta odsjela na stativi gola Buffona. 56. minut ipak donosi novi pogodak Barcelone. Previše prostora je ostavljeno Messiju po desnoj strani čiji je ubačaj nakratko izbacio Stefano Sturaro, ali zapravo samo namjestio Rakitiću da sa 15.-tak metara pred praznom mrežom udupla vodstvo Blaugrane.

Samo 12 minuta kasnije Barcelona je već bila na tri gola razlike. Iniesta je iz polukontre sjajno proigrao Messija koji se u nastavku lako rješava bloka Alexa Sandra i Medhia Benatije, te sa 20 metara na pogrešnoj nozi hvata Buffona i postiže novi pogodak za svoj tim. Završnica susreta na Camp Nou donijela je i pokušaje Federica Bernardeschija, Paula Dybale i Gonzala Higuaina, ali i nakon istih se ispred slavlja Bianconera ispriječio Ter Stegen. Ipak, rezultat utakmice iz 69. minute ostao je nepromijenjen, Barcelona je slavila ubjadljivu pobjedu na otvaranju sezone Lige prvaka i time se popela na čelo tabele grupe D.

Naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati u okviru nacionalnog šampionata u narednu nedelju, kada će sa početkom od 12:30h na Mapei stadionu gostovati Sassuolu Cristiana Bucchia. Drugo kolo grupne faze Lige prvaka na Allianz Stadium dovodi grčki Olympiacos, a susret je na rasporedu u srijedu, 27. septembra.