14/05/2017

Serie A 2016/17 / 36. kolo / Roma - Juventus 3:1 (1:1)

u 22:42h / Kategorija:

36. kolo Serie A ugostilo je derbi prvoplasirane i drugoplasirane ekipe najelitnijeg fudbalskog društva Italije, koje je pripalo domaćinima. Juventus je došao do vodstva već u 21. minutu susreta, ali je Roma golovima De Rossija, El Shaarawya i Radje Nainggolana peterostrukim šampionima Italije u nizu nanijela peti sezonski poraz.

Roma (4-2-3-1): Szczesny; Rudiger, Manolas, Fazio, Emerson; De Rossi, Paredes; Salah (90+3' Totti), Nainggolan (78' Juan Jesus), El Shaarawy; Perotti (69' Grenier).
Juventus (4-3-3): Buffon; Lichtsteiner (64' Dani Alves), Benatia, Bonucci, Asamoah; Lemina, Pjanić, Sturaro (69' Dybala); Cuadrado (77' Marchisio), Higuain, Mandžukić.

Prvo poluvrijeme ponudilo nam je atraktivan susret, a do prve prilike došli su gosti u 7. minutu kada nakon gužve u domaćem šesnaestercu sa 20 metara Kwadwo Asamoah odlično šutira, ali mrežu Giallorossih spašava stativa. 21. minut donosi i vodstvo gostiju. Sturaro je fantastično proigrao Gonzala Higuaina iza posljednje linije Rome, a najbolji strijelac sezone Juventusa nesebično proigrava Maria Leminu koji neometano sa par metara pogađa prazan gol. Ipak, vodstvo Bianconera trajalo je svega četiri minute. Korner je za domaćina izveo Paredes, najbolji u skoku bio je Manolas čiji udarac brani Buffon, ali iz naleta De Rossi, tek nakon još jedne sjajne reakcije kapitena Stare dame, ipak iz drugog pokušaja i velike blizine donosi izjednačenje. Do kraja poluvremena smo zabilježili i pokušaje Higuaina, odnosno Salaha i El Shaarawya na drugoj strani, ali do promjene rezultata nije došlo. Na pauzu se otišlo pri rezultatu od 1:1.

U nastavak su rimljani ušli nogo agresivnije, te su grubi prekršaju obilježili početni dio drugog poluvremena, u kojem domaćini uz nešto sreće stižu i do preokreta. U toku je bio 57. minut kada se El Shaarawy odlučio na udarac iskosa sa 15.-tak metara, a lopta kroz šumu nogu, te uz laganu promjenu putanje od Leonarda Bonuccia na kraju odsjela uz samu stativu gola Gianluigija Buffona za Roma 2, Juventus 1. 65. minut donio je ubjedljivije vodstvo Rome. Dobar dupli pas odigrali su Salah i Radja Nainggolan, a Belgijanac pokraj loše postavljene odbrane Juventusa sa desetak metara pogađa za 3:1. Uslijedio je period apsolutne dominacije Juventusa, međutim Bianconeri su teško stvarali prilike i ostao je do kraja aktuelan rezultat iz 65. minute, Roma je slavila rezultatom od 3:1.

Narednu utakmicu izabranici Massimiliana Allegrija će već u srijedu odigrati upravo na rimskom Olimpicu, ali će tada u ulozi zvaničnih domaćina ugostiti Lazio u okviru finala Coppa Italia. 37. kolo italijanskog šampionata na Juventus stadion dovodi Crotone, a posljednji sezonski susret Juventusa pred domaćim navijačima na rasporedu je u nedelju 21. maja sa početkom od 15:00h.