09/05/2017

Liga prvaka 2016/17 / 1/2 finala / Juventus - Monaco 2:1 (2:0)

u 22:36h / Kategorija:

Izabranici Massimiliana Allegirja su na Juventus stadionu ugostili Monaco Leonarda Jardina u okviru polufinalnog uzvrata Lige prvaka, te novom pobjedom, ovoga puta rezultatom od 2:1 potvrdili plasman u finale koje će se 03. juna odigrati u prijestolnici Velsa. Pogotke za slavlje Stare dame postigli su Mario Mandžukić i Dani Alves, dok je jedini gol za goste proslavio Kylian Mbappe.

Juventus (3-4-2-1): Buffon; Barzagli (85' Benatia), Bonucci, Chiellini; Alex Sandro, Khedira (10' Marchisio), Pjanić, Dani Alves; Dybala (54' Cuadrado), Mandžukić; Higuain.
Monaco (3-4-1-2): Subašić; Glik, Jemerson, Raggi; Mendy (55' Fabinho), Moutinho, Bakayoko (78' Germain), Sidibe; Silva (69' Lemar); Mbappé, Falcao.

Tim Leonarda Jardima je od prve minute susreta davao do znanja da se u Torino nisu došli braniti. Francuzi su izašli visoko u nešto neuobičajenom sistemu od onog na koji su navikli u dosadašnjem dijelu sezone, ali do prilika pred golom iskusnog Buffona su teško, ili gotovo nikako dolazili. Prvu ozbiljnu priliku smo vidjeli u 22. minutu kada dugu loptu leđima okrenut protivničkom golu loše prihvata Paulo Dybala, ali u naletu u posjed iste dolazi Gonzalo Higuain, izlazi u situaciju jedan na jedan sa Danijelom Subašićem, ali pokušaj loba raščišćava u nastavku akcije odbrana Monaca. Par minuta kasnije u priliku je ušao i Miralem Pjanić nakon duplog pasa sa Dybalom, ali udarac bosanskohercegovačkog iternacionalca sjajno blokira Raggi.

Igrao se 33. minut kada su Bianconeri stigli u vodstvo. Centaršut Dania Alvesa odlično prihvata Mario Mandžukić i šutira sa 15.-tak metara na što još bolje reaguje golman gostiju, ipak, u nastavku akcije lopta pomalo sretno još jednom dolazi pred hrvatskog napadača koji iz drugog pokušaja, ovoga puta glavom, ne griješi i dovodi Juventus u prednost. Mogao je Mario i do asistencije u 37. minutu kada je sjajom dugom loptom uposlio Gonzala Higuaina, ali još jednom iskazao Danijel Subašić. Najbolju priliku imali su gosti u 42. minutu kada sa lijeve strane oštru prizemnu loptu u visini peterca Juventusa šalje Mendy, ali pred golom Buffona sjajno reaguje Giorgio Chiellini i otklanja opasnost.

Pretposljednji minut regularnog dijela prvog poluvremena donio je novo vodstvo Stare dame. Miralem Pjanić je ubacio iz kornera, loptu boksao Subašić, a sa 25 metara Dani Alves postaje ključnim igračem polufinalog dvomeča i fantastičnim pogotkom postavlja rezultat poluvremena, Juventus 2, Monaco 0.

Nastavak je donio oprezniju igru i niži ritam Stare dame koja je nošena sjajnim rezultatom u potpunosti ugasila nade mladog tima Leonarda Jardima, koji su prvu priliku pred golom Buffona stvorili u 68. minuti, ali udarac Mbappea sjajno brani kapiten Bianconera. Ipak, samo minut poslije Monaco je ipak došao do pogotka. Gosti su brzo izveli slobodan udarac sa lijeve strane, Moutinho silovito ubacio prizemnu loptu u peterac Juvetusa, a u gužvi najprisebniji ostao Mbappe i iz blizine pospremio loptu u mrežu Stare dame. U nastavku su gosti u potpunost izgubili živce i što je susret više odmicao to se uzvrat polufinala Lige prvaka pretvarao u poprište nesportskih scena. Ipak, do kraja nismo zabilježili nove ozbiljne prilike, a na snazi je ostao rezultat iz 69. minute.

Stara dama će se 03. juna u Kardifu protiv madridskog Reala boriti za tron Evrope. 36. kolo Serie A Juventus vodi na noge drugoplasiranoj Romi Luciana Spallettija, a derbi kola na rasporedu je u subotu, 14. maja sa početkom od 20:45h.