19/03/2017

Serie A 2016/17 / 29. kolo / Sampdoria - Juventus 0:1 (0:1)

u 16:56h / Kategorija:

Stara dama je u okviru 29. kola italijanskog šampionata gostovala na Stadio Luigi Ferraris Sampdoriji Marca Giampaolija. Susret u kojemu se Gianluigi Buffon popeo na prvo mjesto na vječnoj tabeli minuta odigranih u dresu Stare dame, preskočivši pri tomu čuvenog Gianpiera Bonipertija, je okončan minimalnom pobjedom aktuelnih prvaka koju je golom donio Juan Cuadrado.

Sampdoria (4-3-1-2): Puggioni; Sala, Silvestre, Skriniar, Regini; Linetty, Torreira (63' Praet), Barreto; Fernandes (53' Schick, 75' Đuričić); Muriel, Quagliarella.
Juventus (4-2-3-1): Buffon; Dani Alves, Barzagli, Rugani, Asamoah; Khedira, Pjanić; Cuadrado (72' Lemina), Dybala (28' Pjaca), Mandžukić; Higuain (85' Lichtsteiner).

Susret na Marassiju su mnogo bolje otvorili gosti i držali dominaciju tokom cijelog prvog poluvremena. Već u trećoj minuti morao je reagovati golman domaćina kada je nakon dodavanja Paula Dybale Higuain šutirao ipak samo pravo u ruke Puggionija. Odgovorili su domaćini tri minute poslije preko Quagliarelle, ali nedovoljno dobro da savladaju kapitena Stare dame.

Sedmi minut donosi rano vodstvo Bianconera. Kwadwo Aasamoah je uputio sjajan centaršut na dalju stativu, u naletu se pokraj Reginija najbolje snašao Juan Cuadrado i svojim drugim sezonskim ligaškim pogotkom doveo svoj tim u vodstvo.

U 15. minuti smo vidjeli i pokušaj Muriela nakon lošijeg ispucavanja lopte Andree Bartzaglija, ali dalekometni pokušaj Kolumbijca bez muke hvata Gianluigi Buffon. Već u istoj minuti su na drugoj strani Bianconeri propustili sjajnu priliku. Nizak ubačaj Cuadrada sa desne strane je defanzivni blok Sampdorije neugodno skrenuo prema golu Puggionija, golman domaćeg tima odbio loptu pred noge Maria Mandžukića, koji ipak u nastavku akcije sa par metara udaljenosti od protivničkog gola pogađa samo Higuaina.

Mogao je i Gonzalo do svog novog ligaškog gola nakon katastofalne greške Linettyja, ali grešku veznjaka ispravlja Christian Puggioni i dobro reaguje na udarac Argentinca. Uslijedio je nešto sporiji period utakmice, a narednu priliku pred golovima zabilježili smo u 35. minuti kada je nakon gužve u šesnaestercu gostiju iz daljine pokušao Fernandes, a Buffon uz malo problema iz dva pokušaja ipak primirio loptu.

Najbolju priliku za povećanje vodstva propustili su Bianconeri u posljednjoj minuti regularnog dijela provog poluvremena kada je nakon sjajnog duplog pasa Marka Pjace, koji je zamijenio ozljeđenog Paula Dybalu, i Gonzala Higuaina, fantastičnom reakcijom na šut Argentinca Puggioni još jednom spasio mrežu gola Blucerchiata. Na pauzu se otišlo pri minimalnom vodstvu aktualnih prvaka Italije.

U nastavku su domaćini krenuli odlučnije i otvorenije, a na gol Bianconera uputili udarac preko Quagliarelle već u trećoj minuti koju uz nešto problema ipak hvata Buffon. Nastupio je period utakmice u kojemu su domaćini na sredini terena dobro parirali Juventusu, a na narednu ozbiljnu priliku čekali smo do 85. minuta i makazica Quagliarelle koje završavaju visoko iznad gola Buffona. Dobru priliku propustili su domaćini preko Reginija u 4. minuti nadoknade, ali Bianconeri su do kraja ipak sačuvali vodstvo iz 7. minute i upisali 24. pobjedu u utrci za historijskim šestim uzastopnim Scudettom.

Nakon vikenda širom Evrope nastupa reprezentativna pauza, a naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati u nedelju, 02. aprila sa početkom od 20:45h, kada će u derbiju 30. kola Serie A gostovati Sarrijevom Napoliju na Stadio San Paolo.