15/01/2017

Serie A 2016/17 / 20. kolo / Fiorentina - Juventus 2:1 (1:0)

u 22:46h / Kategorija:

Stara dama je u okviru 20. kola italijanskog šampionata u Firenzi gostovala Violama Paula Souse. Utakmica na uvijek neugodnom Stadio Artemoo Franchi okončana je četvrtim sezonskim porazom Stare dame. Golove za slavlje Fiorentine proslavili su Kalinić i Chieza, dok je počasni pogodak za goste upisao Gonzalo Higuain.

Fiorentina (3-4-2-1): Tatarusanu; Astori, Gonzalo, Sanchez; Olivera, Badelj, Vecino, Chiesa (⇅ 81' Tello); Valero (⇅ 84' Iličić), Bernardeschi (⇅ 76' Cristoforo), Kalinić.
Juventus (3-5-2):  Buffon; Barzagli (⇅ 80' Mandžukić), Bonucci, Chiellini; Cuadrado, Khedira, Marchisio (⇅ 77' Rincon), Sturaro (⇅ 61' Pjaca), Alex Sandro; Dybala, Higuain.

Prvo poluvrijeme donijelo je pravu šahovsku partiju Massimiliana Allegrija i Paula Souse koju su Portugalčevi izabranici ipak dosta bolje otvorili. Prijetili su domaćini preko Vecine i Chieze, a u vodstvo su došli nakon što je glavni arbitar meča, Luca Banti, propustio suditi opasnu igru Federica Bernardeschia, koji u nastavku akcije dodaje za Nikolu Kalinića, a devetka Viola sa 15 metara iskosa matira Gianluigija Buffona.

Sa druge strane redovi Stare dame su izgedali poprilično nepovezano, pa smo jedini udarac po golu domaćina zabilježili u 22. minuti kada šut Alexa Sandra dobro brani Tatarusanu. Na poluvrijeme se otišlo pri minimalnom vodstvu Fiorentine.

Nastavak je donio sličnu utakmicu, a već nakon pet minuta sjajnu priliku za povećanje vodstva propustio je Nikola Kalinić. Ipak, ono što nije pošlo za nogom hrvatskom napadaču, jeste Chiezi koji u 55. minutu ulazi dobro iza neraspoložene zadnje linije Juventusa i nakon ubačaja Badelja laganim dodirom sprovodi loptu u mrežu gola nemoćnog Gianluigija Buffona.

Ipak, dvije minute kasnije Juventus se budi. Ubačaj Alexa Sandra i nešto lošiju reakciju Olivere koristi Gonzalo Higuain i postiže svoj 13. ligaški gol sezone. Uslijedila je nešto bolja igra Stare dame, a Massimiliano Allegri je ulaskom Pjace i Mandžukića sve karte bacio u napad. Upravo je Pjaca 10-tak mita prije kraja upisao sjajan solo prodor, ali njegov šut rukom blokiraju defanzivci Viole, a Banti se još jednom nije odlučio pokazati na bijelu tačku. Šansu utakmice i sjajnu priliku za poravnanje propustio je Paulo Dybala nakon kontre i dodavanja Maria Mandžukića. ali mladi Argentinac sa 10-tak metara šutira izuzetno neprecizno.

Potpuno otvorena igra Bianconera ostavila je mnogo prostora za kontru domaćina, a upravo takvu situaciju ne koristi Iličić u duelu jedan na jedan sa Buffonom i propušta u sudačkoj nadoknadi u potpunosti riješiti pitanje pobjednika. Do kraja nismo upisali ozbiljnije prilike pred oba gola, ostalo je aktivan rezultat iz 58. minute, Fiorentina 2, Juventus 1.

Izabranici Massimiliana Allegrija će narednu utakmicu odigrati u okviru 21. kola Serie A, kada će u nedelju, 22. januara sa početkom od 12:30h na Juventus stadionu ugostiti rimski Lazio.