11/12/2016

Serie A 2016/17 / 16. kolo / Torino - Juventus 1:3 (1:1)

u 16:53h / Kategorija:

Stadio Olimpico u Torinu je u okviru 16. kola italijanskog šampionata ugostio zvanični 235. Derby della Mole. Današnji susret Torina i Juventusa okončan je jubilarnom, 100. pobjedom Bianconera. Granata je povela golom Andree Belottia, a izjednačenje i preokret Stare dame donio je sa dva gola Gonzalo Higuain, te jednim pogotkom Miralema Pjanića.

Torino (4-3-3): Hart; Zappacosta, Rossettini, Castan, Barreca; Benassi (82' Boye), Valdifiori, Baselli (81' Acquah); Falque (82' Martinez), Belotti, Ljajić.
Juventus (4-3-3): Buffon; Lichtsteiner, Rugani, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Marchisio, Sturaro (67' Lemina); Cuadrado (81' Pjanić), Higuain, Mandžukić (71' Dybala).

Bianconeri su mnogo bolje ušli u gradski derbi, ali uprkos nekolicini prilika, Granata je prvu pretvorila u vodstvo. Baselli je u 16. minutu sa desne strane ubacio na 11 metara, Lichtsteiner izgubio zračni duel sa Belottijem koji glavom matira Gianluigia Buffona i dovodi domaćine u rano vodstvo.

Svega dvanaest minuta je trajalo slavlje Granate. Cuadrado je oteo loptu kraj nonšalantnog veznog reda Torina, proslijedio za Mandžukića koji ju petom gura pred Higuaina, a Argentinac slične prilike ne propušta i po 8. put u ovogodišnjem izdanju Serie A trese mrežu, ovoga puta nemoćnog Joe Harta. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu od 1:1.

Sjanu priliku su imali domaćini u 15. minutu nastavka kada je sa vrha šesnaesterca Stare dame silovito šutirao Zapacosta, ali odličan je u bloku bio danas veoma raspoloženi Mario Mandžukić. Uslijedilo je vrijeme terenske dominacije Torina, a narednu priliku za novo vodstvo Granate propustio je Adem Ljajić šutiravši iskosa u 74. minutu za malo pokraj desne stative gola Gianluigia Buffona.

Ipak, osam minuta prije isteka regularnog dijela utakmice Gonzalo Higuain donosi potpuni preokret. Giorgio Chiellini je uputio dugu loptu, a Argentinac koristi lošu reakciju Castana i po drugi put na utakmici trese mrežu Joe Harta. Konačan rezultat postavio je Miralem Pjanić u nadoknadi vremena. Joe Hart je prije šuta bosansko-hercegovačkog internacionalca sjajno branio u dva navrata, ali u trećem nije imao izgleda. Završilo je Torino 1, Juventus 3.

Izabranici Massimiliana Allegrija će naredni meč odigrati u okviru 17. kola, kada će naredne subote, 17. decembra ugostiti Romu Luciana Spallettia.