15/10/2016

Serie A 2016/17 / 8. kolo / Juventus - Udinese 2:1 (1:1)

u 22:35h / Kategorija:

Stara dama je u okviru osmog kola italijanskog šampionata na svom stadionu ugostila udinese Luigia del Nerija, te teže nego očekivano zabilježila sedmu pobjedu. Gosti su prvi došli u vodstvo preko Jankta, ali preokret za novu pobjedu Juventusa, ovoga puta rezultatom od 2:1 donio je Paulo Dybala.

Juventus (4-4-2): Buffon; Lichtsteiner, Benatia (70' Bonucci), Barzagli, Evra; Cuadrado, Lemina, Hernanes, Alex Sandro; Dybala (82' Sturaro), Mandžukić (66' Higuain).
Udinese (4-3-3): Karnezis; Samir (46' Ali Adnan), Felipe, Danilo, Wague; Jankto (75' Heurtaux), Kums, Fofana; Therau, Zapata, De Paul (55' Perica).

Prvo poluvrijeme donijelo je visok pritisak del Nerijevog tima što je poprilično iznenadilo ozljedama prisilno izmijenjeni sastav Juventusa. Ipak, prvu priliku su već u dugoj minuti propustili Bianconeri, a udarac Dybale završava za malo pokraj gola Karnezisa.

Uslijedio je period dobre igre gostiju koji je u 18. minutu urodio plodom. Greška u prijemu lopte Hernanesa na 25 metara od gola pružila je Janktu dovoljno prostora da sa 18 metara savlada Gianluigia Buffona nakon neobično loše reakcije kapitena Stare dame.

Desetak minuta poslije uzvratio je Juventus preko Dybale. Izblokiran udarac Italo-Argentinca vara Karnezisa, ali sa desetak metara Mario Mandžukić nestvarno promašuje prazan gol. Ipak, do poluvremena je Juve uspio poravnati rezultat. Tri minute prije kraja na Lemini je napravljen faul, a Paulo Dybala sa 20 metara iz slobodnog udarca eurogolom donosi izjednačenje. Na odmor se otišlo pri rezultatu od 1:1.

Juventus je dosta agresivnije ušao u nastavak. Samo tridesetak sekundi drugog poluvremena bilo je potrebno Paulu Dybali da nakon solo prodora ozbiljno zaprijeti po golu gostiju, ali ovoga je puta bio siguran Karnezis.

Pet minuta poslije glavni arbitar Claudio Gavillucci nakon rušenja Alexa Sandra od strane De Paula u kaznenom prostoru gostiju bez razmišljanja pokazuje na bijelu tačku, a siguran izvođač jedanaesterca bio je Paulo Dybala.

Pola sata prije kraja regularnog dijela utakmice mogao je Juve da potvrdi pobjedu. Stephan Lichtsteiner je sjajno ubacio sa strane, a na visini druge stative Alex Sandro glavom tuče samo pokraj gola. Pokušao je u 71. minuti i Cuadrado nakon dodavanja Alexa Sandra, ali slab udarac Kolumbijca završava u rukama dobro postavljenog Karnezisa. Uzvratili su i gosti preko Cyrila Theraua, ali ovoga puta bio je siguran na golu kapiten Stare dame.

Mogli su gosti do izjednačenja sedam minuta prije kraja utakmice, ali Gianluigi Buffon još jednom izvrsno brani udarac glavom iz blizine Felipea. Do kraja su Bianconeri iskusno sačuvali rezultat, te zabilježili tri nova boda u pohodu ka šestom uzastopnom Scudettu.

Izabranici Massimiliana Allegrija će narednu utakmicu odigrati u okviru trećeg kola grupne faze Lige prvaka, koje Staru damu u utorak, 18. oktobra vodi u Lyon na noge Olypiqueu. Deveto kolo Serie A donosi spektakl na San Siru gdje će Milan ugostiti aktuelne prvake Italije. Susret Rossonera i Bianconera je na rasporedu u subotu, 22. oktobra sa početkom od 20:45h.