29/10/2016

Serie A 2016/17 / 11. kolo / Juventus - Napoli 2:1 (0:0)

u 22:40h / Kategorija:

Stara dama je u okviru derbija 11. kola Serie A na Juventus stadionu ugostila trećeplasiranu ekipu Napolija, te slavila devetu pobjedu italijanskog šampionata. Pobjedu, ovoga puta rezultatom od 2:1 donijeli su golovima Leonardo Bonucci i Gonzalo Higuain, dok je jedini pogodak za Partenopee proslavio Jose Callejon.
Juventus (3-5-2): Buffon; Barzgli, Bonucci, Chiellini (39' Cuadrado); Lichtsteiner, Khedira, Hernanes (76' Sturaro), Pjanić (68' Marchisio), Alex Sandro; Mandžukić, Higuain.

Napoli (4-3-3): Reina; Hysaj, Chiriches, Koulibaly, Ghoulam; Allan (76' Zielinski), Diawara, Hamsik (82' El Kaddouri); Callejon, Mertens, Lorenzo Insigne (61' Giaccherini).

Prvo poluvrijeme nam je donijelo pravu šahovsku partiju Massimiliana Allegria i Maurizia Sarria. Bianconeri su čvršće ušli u dvoboj sa Partenopeima, ali su gosti prvi zaprijetili po golu Buffona. Igrao se 15. minut kada je Dries Mertens pokušao iskosa zaprijetiti na gol Bianconera, ali kapiten Stare dame je bez problema primirio udarac napadača Azzurra.

Uslijedio je period dobre igre Bianconera. Alex Sandro je dobro probio po lijevoj strani, ubacio na dalju stativu pred Maria Mandžukića gdje Jose Manuel Reina interveniše blokom ispred Hrvata, a odbijenu loptu ispred istrčalog golmana gostiju sa 20 metara silovito, ali i izrazito neprecizno na tribine šalje Stephan Lichtsteiner. Par minuta poslije imao je i Gonzalo Higuain priliku postići pogodak protiv bivšeg kluba, ali ovoga puta dobro je reagovao Chiriches i izblokirao udarac Argentinca.

Odgovorili su napolitanci preko Callejona i Allena. Prvo je Alex Sandro izblokirao dobar pokušaj Španca, da bi Gianluigi Buffon bez problema iskontrolisao udarac iz daljine bivšeg fudbalera Udinesea.

Nažalost, još jednom startna postava Stare dame nije izdržala do kraja prvog poluvremena. Allegri je morao napraviti prinudnu izmjenu, a ozlijeđenog Giorgia Chiellinia je na terenu zamijenio Juan Cuadrado. Na poluvrijeme se otišlo pri nepromijenjenom rezultatu.

Pet minuta nastavka bilo je potrebno Bianconerima da dođu u vodstvo. Nakon kornera Juventusa, loše je reagovala odbrana napolitanaca, a Ghoulamovo izbijanje završava u bloku sosptvenog zadnjeg reda, što najbolje koristi Leonardo Bonucci i sa 15 metara iz voleja nesmetano postiže važan pogodak.

Samo četiri minute trajalo je vodstvo Juventusa. Insigne je sjajno prebacio iza zadnje linije Stare dame za Callejona koji sa 10 metara pokraj Stephana Lichtsteinera matira nemoćnog Gianluigija Buffona za ekspresno izjednačenje.

Dvadeset minuta prije isteka regularnog dijela utakmice, novo vodstvo Bianconerima donio je Gonzalo Higuain. Visoku loptu prema Samiu Khediri ispred svog gola je izblokirao Ghoulam, ali time samo poslužio bivšeg saigrača koji lijevom nogom postiže svoj 7. gol u dosadašnjem dijelu sezone Serie A. Deset minuta kasnije mogao je Higuain staviti tačku na i po pitanju pobjednika večerašnjeg duela. Argentinac je započeo akciju Bianconera, prebacio desno za Juana Cuadrada koji mu uzvraća odličnim centaršutem, ali prošlosezonski capocannoniere ovoga puta glavom šutira izvan okvira gola Manuela Reine.

Prijetio je Napoli i preko El Kaddouria, ali šut glavom 26-godišnjeg Belgijanca je odlično ispratio kapiten domaćina. Do kraja je Stara dama iskusno sačuvala važno vodstvo, te zabilježila novu pobjedu u utrci za istorijski šesti Scudetto u nizu.

Izabranici Massimiliana Allegria će naredni meč odigrati već u sriejdu, kada će na Juventus stadiionu u okviru četvrtog kola grupne faze Lige prvaka ugostiti Olympique Lyonnais. U utakmici 12. kola italijanskog šampionata Juventus putuje na Stadio Marc'Antonio Bentegodi Chievo Veroni, a meč protiv "Letećih magaraca" je na rasporedu naredne nedelje sa početkom od 15h.