07/08/2016

Prijateljska utakmica / West Ham United - Juventus 2:3 (1:2)

u 15:55h / Kategorija:

Stara dama je na London stadionu odigrala novi prijateljski susret u toku priprema za sezonu 2016/17, a ovoga puta suprotstavili su se Bilićevom West Ham Unitedu koji je danas ujedno slavio i selidbu sa Upton Parka nakon dugih 112 godina u njihovu novu kuću. Tim Massimiliana Allegria upisao je novu pobjedu rezultatom od 3:2 nakon golova Paula Dybale, Maria Mandžukića i Simonea Zaze, dok je oba pogotka za domaćine postigao Andy Carroll.

West Ham United (4-2-3-1): Adrian; Byram (87' Page), Ogbonna (46' Oxford), Reid (Collins), Antonio (74' Payet); Nordtveit, Cullen (83' Browne); Valencia (75' Samuelsen), Noble (60' Quina), Feghouli (46' Burke); Carroll (55' Fletcher).
Juventus (4-3-1-2): Buffon (46' Neto); Alex Sandro (87' Kastanos), Rugani (59' Chiellini), Benatia (59' Barzagli), Dani Alves (59' Untersee); Asamoah (67' Hernanes), Pjanić (78' Marrone), Lemina (78' Macek); Pereyra (67' Zaza); Dybala (59' Pjaca), Mandžukić (48' Higuain).

Gledali smo odlično prvo poluvrijeme u kojemu je Stara dama dominirala i plijenila pažnjom atraktivnim fudbalom. Ponajviše pažnje pripalo je novim igračima Stare dame, Miralemu Pjaniću, te posebno Daniu Alvesu koji je "kao na tacni" posluživao kvalitetnim loptama razigrani dvojac u vrhu napada Maria Mandžukića i Paula Dybalu.

Juve je stvorio prvu ozbiljnu priliku po gol nakon ubacivanja iz slobodnog udarca Miralema Pjanića, ali osamljeni Mandžukić sa svega par metara glavom pogađa pravo u ruke golmana domaćeg tima. West Ham je uzvratio u 18 . minuti kada Valencia iz izgledne prilike sa 10.-tak metara iskosa pogađa stativu gola Gianluigija Buffona. Ipak, već nakon narednog prelaska Bianconera preko centra semafor je pokazivao vodstvo aktuelnih prvaka Italije. Dani Alves je sjajno ubacio za Mandžukića, Hrvat fenomenalno spustio povratnu loptu pred Paula Dybalu koji sa 15 metara ne griješi i dovodi svoj tim u vodstvo. Samo tri minuta kasnije upisali smo još jednu bravuru Dania Alvesa kada je genijalno izbacio Paula Dybalu iza leđa odbrane West Hama, a ovoga puta Italo-Argentinac uzvraća uslugu kolegi iz napada, Mandžukić koji uduplava vodstvo.

34. minut se igrao kada je West Ham smanjio vodstvo. Daniele Rugani je nakon centaršuta domaćina sa lijeve strane ostavio previše prostira Andyu Carrollu, čiji dobar šut glavom sjajno brani Gigi Buffon, ali iz drugog naleta napadač domaćeg tima ipak uspijeva unijeti loptu u mrežu gola kapitena Stare dame.

Mogao je Juve par minuta kasnije do povećanja vodstva, ali nije se iz dva pokušaja u napadu najbolje snašao veznjak Stare dame, Mario Lemina. Novu sjajnu priliku imali su Bianconeri pet minuta prije kraja prvog poluvremena, ali fortuna je bila na strani Bilićevog tima koji se uz pomoć odbrane golmana Adriana, bloka odbrane sa same linije gola, te prečke ipak spasio novog pogotka. Na pauzu se otišlo pri vodstvu Juventusa rezultatom od 2:1.

Drugo poluvrijeme je donijelo nekoliko promjena, ali i izjednačenje već nakon 7 minuta. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca West Ham preko Carrolla koji glavom trese mrežu Norberta Neta, te stiže do poravnanja rezultata. U nastavku je ritam utakmice znatno opao, a narednu dobru priliku propustili su gosti kada je u 83. minutu Hernanes iz slobodnog udarca pogodio prečku. Novo vodstvo i pobjedu Bianconerima donio je Simone Zaza u 85. minuti nakon sjajne duge lopte Andree Barzaglia, a 25-godišnjem napadaču nije bilo teško zatresti mrežu londonkog kluba, te postaviti konačan rezultat prijateljskog susreta - West Ham United 2, Juventus 3.

Stara dama će narednu pripremnu utakmicu odigrati 13. avgusta kada će odmjeriti snage sa Espanyolom.