02/03/2016

Coppa Italia 1/2 / internazionale - Juventus 3:0 (1:0), pen. 3:5

u 23:43h / Kategorija:

Juventus je na Stadio Giuseppe Meazza u uzvratu polufinala Coppa Italia stigao odbraniti prednost od 3:0 iz prve utakmice koju stvorili krajem januara, te nakon 90 minuta pretrpio poraz jednakim rezultatom, nakon dva gola Marcela Brozovića, te jednom Ivana Perišića. Pitanje pobjednika riješeno je nakon izvođenja jedanestaraca, a novo, 16. finale svojoj ekipi donijeli su Barzagli, Zaza, Morata, Pogba i Leonardo Bonucci.

internazionale (4-3-3): Carrizo; Nagatomo, Juan Jesus, D'Ambrosio, Santon; Kondogbia (46' Biabiany), Medel, Brozović; Ljajuć (75' Palacio), Eder (113' Manaj), Perišić.
Juventus (4-4-2): Neto; Alex Sandro, Rugani, Bonucci, Lichtsteiner (54' Barzagli); Asamoah (86' Pogba), Hernanes (71' Lemina), Sturaro, Cuadrado; Morata, Zaza.

Od samog starta starta vidjelo se da je Mancini na teren izveo potpuno ofanzivan sastav, a nerazzuri su visoko pritisnuli izmjenjeni tim gostiju. Već prva prilika domaćina pretvorila se u prednost. Glavni arbitar meča je odbio vidjeti očit start Medela nad Hernanesom nakon rizičnog dodavanja Neta. Čileanski veznjak dodao je za Marcela Brozovića koji bez mnogo razmišljanja tuče na gol nemoćnog Norberta Neta. Igrao se 24. minut kada su domaćini mogli do veće prednosti. Loše dodavanje mladog Danielea Ruganija presjekao je Eder, dodao na stranu za Ljajića, a srpski internacionalac sa 20-tak metara odlično šutira i pogađa prečku gola Bianconera. Na odmor se otišlo minimalnom prednošću intera, te bez niti jedne prilike pred golom Carriza.

Samo četiri minute nastavka bilo je potrebno nerazzurima da uduplaju vodstvo. Ljajić je odlično kombinovao po desnoj strani sa Ederom, reprezentativac Italije je ubacio nisku loptu po visini peterca, kasnila je kompletna odbrana Bianconera, a Perišić sa visine druge stative iz blizine pogodio nebranjeni dio gola Norberta Neta. Odgovorili su Bianconeri nakon četiri minute. Morata je sjajno dodavanjem izbacio Sinmonea Zazu iza zadnje linije intera, ali 24-godišnjak sa 15 metara pogađa stativu Carriza. Novu priliku propustili su domaćini u 73. minuti kada Juan Jesus nakon slobodnog udarca najbolje skače u kaznenom prostoru Juventusa, ali šut glavom kapitena domaćina odlazi preko gola Neta. Igrao se 80. miut kada nakon kontra napada Rugani ruši Perišiča u svom kaznenom prostoru, a Gervasoni bez razmišljanja pokazao na bijelu tačku. Siguran izvođač jedanesterca bio je Brozović. Posljednji minut regularnog vremena donio je novu opasnost pred gol Bianconera. Palacio je probio po lijevoj strani, ubacio oštro na vrh peterca, otkud Perišić sjajno šutira u bliži ugao, ali ovoga puta Neto je bio na visini zadatka. Regularni dio utakmice završen je pobjedom intera rezultatom od 3:0, čime su domaćini u potpunosti poništili visoku prednost Bianconera iz prve utakmice, te se pristupilo produžecima.

Četvrti minut prvog produžetka se igrao kada na ubačaj Biabianya odlično skače Perišić i tuče na gol Stare dame, ali ovoga puta iskazao se Neto. Sjajnu priliku stvorio je Simone Zaza pred golom intera u 101. minutu, kada je nakon duge lopte u skoku dobio duel nad defanzivcem intera, ali u nastavku za malo promašio gol Carriza. Dvije minute poslije isti igrač se našao u prilici nakon proigravanja Pogbe, ali još jednom Zaza šutira pokraj gola intera. Na kratku pauzu pred početak drugog produžetka se otišlo bez promjene rezultata.

107. minut donosi opasnost pred gol domaćina. Juve je izveo korner sa lijeve strane, na visini druge stative lopta dolazi pred usamljenog Paula Pogbu koji iz poluvoleja šutira za malo pokraj gola Carriza. Tri minute poslije i Eder je izbio pred gol Neta, ali šutirao pravo u ruke dobro postavljenog Brazilca. Dvije sjajne prilike propustio je Alvaro Morata u 120. minutu ali u dva navrata se iskazao golman domaćina, Argentinac Juan Carrizo. Niti 30 minuta produžetka nije donijelo drugog finalistu Coppa Italia, te se pristupilo izvođenju jedanesteraca.

Novo slavlje Bianconerima donijeli su boljim izvođenjem jedanaesteraca Barzagli, Zaza, Morata, Pogba i Leonardo Bonucci, dok su za domaćine pogodili Brozović, Manaj i Nagatomo, uz promašaj Palacia.

Izabranici Massimiliana Allegrija će narednu utakmicu igrati u okviru 28. kola italijanske Serie A, kada će u Bergamu naredne nedjelje sa početkom od 15:00h gostovati Atalanti Edya Reje, Finale Coppa Italia je na rasporedu 21. maja 2016. godine, a Juventus će se na rimskom Olimpicu za svoju 11. titulu osvajača Nacionalnog kupa boriti protiv Milana Siniše Mihajlovića.