13/02/2018

Liga prvaka 2017/18 / 1/8 / Juventus - Tottenham 2:2 (2:1)

u 22:37h / Kategorija:

Prvi susret osmine finala ovogodišnjeg izdanja Lige prvaka na Allianz Stadium doveo je Tottenham Mauricia Pochettina. Torinski dvoboj Bianconera i Spursa okončan je remijem sa po dva gola u obje mreže. Bianconeri su golovima Gonzala Higuaina došli u rano vodstvo, ali u nastavku Harry Kane i Christian Eriksen svojim doprinosom u potpunosti ostavljaju svoj tim u igri za mjesto među osam najboljih timova Evrope.

Prvih 45. minuta susreta na Allianz Stadiumu donijelo je furiozan tempo. Bianconeri su već u drugoj minuti došli do vodstva preko Gonzala Higuaina. Miralem Pjanić je izveo uigran slobodan udarac, dodao do Argentinca koji desnicom iz prve gađa dalji ugao gola nemoćnog Llorisa za rano vodstvo Bianconera. Samo šest minuta kasnije, Juventus je uduplao vodstvo. Bernardeschi je srušen u kaznenom prostoru gostiju od strane Daviesa, a glavni arbitar dr. Felix Bruch bez razmišljanja pokazao na bijelu tačku. Siguran izvođač jedanaesterca bio je Gonzalo Higuain.

Uslijedio je period u kojem su gosti dominirali sredinom i stvarali neugode pred golom Buffona, a najbolju priliku propustili su u 26. minutu kada nakon centaršuta Allija sjajan pokušaj glavom Kanea još bolje brani kapiten Juventusa. Par minuita kasnije odgovorili su i Bianconeri, kada nakon odlične kontre Miralema Pjanića i Gonzala Higuaina Argentinac iz sjajne prilike za malo promašuje okvir gola Spursa. Ipak, 35. minut donio je pogodak Tottenhama. Chiellini je pao na 35 metara i prepustio loptu gostima, Alli sjajno dodao za Kanea koji je izbjegao ofsajd, a sjajni golgeter bez mnogo problema u nastavku akcije zaobilazi Buffona i trese praznu mrežu Bianconera.

Do kraja poluvremena je Stara dama još jednom mogla do pogotka. Douglas Costa je probio po lijevoj strani, a glavni arbitar meča start Aurirera okarakterisao prekršajem za novi jedanaesterac u korist Stare dame, koji u nastavku ipak ne koristi Gonzalo Higuain silovito pogodivši prečku gola Llorisa. Na odmor se otišlo pri rezultatu od 2:1 u korist domaćina.

Domaćini su agilnije ušli u nastavak i do prve sjajne prilike došli u 56. minutu kada nakon dodavanja Higuaina odlično šutira Federico Bernardeschi sa desne strane, ali istakao se ovoga puta Lloris. Samo minut kasnije mogao je i Mandžukić do pogotka, kada na njega nakon kornera Pjanića zaboravlja odbrana Spursa, ali Hrvat glavom sa 10 metara šutira pravo u ruke dobro postavljenog golmana gostiju. Upisali smo u 70. minutu i dobar pokušaj Kanea iz daljine, ali nije se dao iznenaditi kapiten Stare Dame. Ipak, samo minut poslije, Tottenham je stigao do izjednačenja. Eriksen je sa 20 metara po sredini izveo slobodan udarac, te prizemnom loptom pokraj živog zida u golmanovu stranu iznenadio Gianluigija Buffona, te ispostavit će se poslije, postavlja konačan rezultat susreta, Juventus 2, Tottenham 2..
Juventus (4-2-3-1): Buffon; De Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro; Khedira 66', Pjanić; Bernardeschi, Douglas Costa 90'+, Mandžukić 76'; Higuain.
Klupa (7): Szczesny, Rugani, 90'+ Asamoah, Marchisio, 66' Bentancur, 76' Sturaro, Muratore.
Tottenham (4-2-3-1): Lloris; Aurier, Sanchez, Vertonghen, Davies; Dembélé, Dier; Eriksen 90'+, Alli 83', Lamela 89'; Kane.
Klupa (7): Gazzaniga, 89' Lucas, Rose, Sissoko, 83' Son Heung-Min, Trippier, 90'+ Wanyama.
Trener: Mauricio Pochettino.
Uzvrat osmine finala Lige prvaka u kojem će Bianconeri pokušati izboriti plasman među najboljih osam ekipa Starog kontinenta odigrat će se na londonskom Wembleyu u srijedu, 07. marta, sa početkom od 20:45h. Naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati već u nedelju, 18. februara sa početkom od 12:30h, kada će Stadio Olimpico Grande Torino ugostiti 239. zvanični Derby della Mole.