01/12/2017

Serie A 2017/18 / 15. kolo / Napoli - Juventus 0:1 (0:1)

u 22:41h / Kategorija:

Petnaesto kolo italijanskog šampionata odvelo je Bianconerena vatreni San Paolo. Derbi između Napolija i Juventusa okončan je izuzetno važnim slavljem Stare dame, a susret je odlučio ranim pogotkom Gonzalo Higuain na asistenciju Paula Dybale. Ovom utakmicom Juventus je večeras oborio još jedan ligaški rekord koji je i ranije držao, a riječ je da su Bianconeri sada u 44 susreta u nizu postizali pogodak.

Bianconeri su bolje otvorili derbi 15. kola na San Paolu i u prvu sjajnu priliku došli već u 4. minuti kada nakon duplog pasa sa Douglasom Costom Gonzalo Higuain izbija pred Pepea Reinu, te iz teške situacije ipak ne uspijeva prevariti golmana Napolitanaca. Ipak, ono što Argentincu nije pošlo za nogom u četvrtoj, jeste u 13. minuti susreta. Douglas Costa je pokrenuo sjajan kontra napad, a preko Paula Dybale lopta stiže do Gonzala Higuaina koji ovoga puta iskusno matira Reinu za rano vodstvo aktuelnog prvaka Italije.

Nastavak poluvremena donio je visok, ali jalov pritisak Napolija. Domaćini su uzvratili preko Lorenza Insignea koji šutira silovito u 31. minuti nakon greške Chiellinija, ali dobro je bio postavljen Buffon odbivši loptu u korner. Iz istog kornera je nakon ubačaja još jednom Insigne pokušao, ovoga puta glavom, ali sjajno reakcijom još jednom kapiten Juventusa spašava svoju mrežu. Na pauzu se otišlo pri minimalnom vodstvu Stare dame.

Nastavak je donio nastavak šahovske partije, domaćini su pritiskali vodstvo, dok se Juventus jako dobro branio i bez većih problema eliminisao sve opasnosti ispred svoga gola. Ipak, prvu sjajnu priliku propustili su gosti. Pjanić je izvrsno cernatršutem poslužio Blaisea Matuidija, čiji silovit volej iz blizine uz pomoć prečke fenomenalno brani Pepe Reina. Juventus je do kraja nastavio staloženo, te upisao izuzetno važna tri boda kojima se na tabeli Napoliju približio na svega jedan bod zaostatka.
Napoli (4-3-3): Reina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Mario Rui 76'; Allan 67', Jorginho, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne 76'.
Klupa (12): Rafael, Chiriches, Diawara, Leandrinho, Giaccherini, 76' Maggio, Maksimović, 76' Ounas, Rog, Scarf, Sepe, 67' Zielinski.
Trener: Maurizio Sarri.
Juventus (4-3-2-1): Buffon; De Sciglio 84', Benatia, Chiellini, Asamoah; Khedira 68', Pjanić, Matuidi; Dybala, Douglas Costa 79'; Higuain.
Klupa (10): Szczesny, Pinsoglio, 84' Barzagli, Rugani, Alex Sandro, 68' Marchisio, Sturaro, Bentancur, 79' Cuadrado, Bernardeschi.
Naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati već u utorak kada će na gostovanju u AStioni kod Olympioakosa u okviru posljednjeg kola grupne faze Lige prvaka pokušati ovjeriti prolazak među šesnaest najboljih ekipa Evrope. Naredno kolo Serie A donosi nam novu poslasticu u 237. zvaničnom Derbyu d'Italia, budući da će Bianconeri u subotu, sa početkom od 20:45h na Allianz Stadiumu ugostiti Spallettijev inter.