14/10/2017

Serie A 2017/18 / 8. kolo / Juventus - Lazio 1:2 (1:0)

u 19:58h / Kategorija:

Stara dama je nakon internacionalne pauze na svom terenu ugostila četvrtoplasiranu ekipu tabele Serie A, Lazio Simonea Inzaghija. Susret osmog kola Serie A okončan je prvim ovosezonskim porazom Stare dame. Domaćini su prvi došli u vodstvo u 24. minuti preko Douglasa Coste, da bi u nastavku sa dva pogotka Ciro Immobile donio preokret i dugo očekivano slavlje Lazia.
Juventus (4-3-3): Buffon; Lichtsteiner (73' Sturaro), Barzagli, Chiellini, Asamoah; Khedira (65' Dybala), Bentancur, Matuidi; Douglas Costa (54' Bernardeschi), Higuain, Mandžukić.
Lazio (3-4-2-1): Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Marušić, Lucas Leiva, Parolo, Lulić (84' Patric); Luis Alberto (72' Nani), Milinković-Savić; Immobile (76' Caicedo).
Prvih 45 minuta ponudilo je odličan fudbal na Allianz Stadiumu. Bianconeri su imali više od igre, ali samo lošija završnica spriječila je Laziale da budu dosta opasniji pred golom Buffona. 24. minut donio je i promjenu rezultata kada je nakon dobre kombinacije Mandžukića i Asamoaha sa lijeve strane ubacio prizemnu loptu bek Stare dame, prvi pokušaj Samia Khedire blokirao je Strakosha, ali samo odbivši loptu pred noge Douglasu Costi kojem iz blizine nije bilo teško zatresti mrežu gostiju. Odgovorili su na drugoj strani gosti preko Immobilea, ali udarac glavom italijanskog reprezentativca nije bio dovoljno kvalitetan da prevari iskusnog Buffona. Juventus je u nastavku propustio nekoliko izglednih prilika. Prvo je Sami Khedira pokraj pomalo indisponirane odbrane Lazia sjajno pokušao sa nekih 20.-tak metara, ali sjajnom paradom istakao se ovoga puta golman Rimljana. Samo par minuta poslije upravo je 22-godišnji Albanac za malo katastrofalno pogriješio, kada je prilikom izbijanja lopte napucao Gonzala Higuaina, a ista završila na prečki gola Lazia. Pet minuta prije isteka regularnog dijela prvog poluvremena smo nakon greške Lichtsteinera vidjeli i pravu konfuziju pred golom Bianconera, ali Ciro Immobile u nastavku ipak nije došao u ozbiljniju priliku da ugrozi gol kapitena Stare dame. Na odmor se otišlo pri minimalnom vodstvu Bianconera.

Svega 100 sekundi nastavka bilo je potrebno Lazio da poravna rezultat. Sjajna kombinacija Luisa Alberta i Cira Immobilea protiv loše postavljene odbrane Bianconera rezultirala je da napadač Italije izađe u situaciju jedan na jedan sa Gianluigijem Buffonom i bez većih problema zatrese mrežu. Samo minut poslije izašao je i Higuain u duel sa Strakoshom, ali šutirao preblizu golmana gostiju i propustio priliku da dovede Juve u novo vodstvo. Osmi minut nastavka donio je nove nevolje Staroj dami. Milinković-Savić je odlično proigrao Ciru Immobilea između štoperskog dvojca Bianconera, a u nastavku akcije glavni arbitar susreta vidio prekršaj Buffona nad napadačem Biancocelesta i bez razmišljanja pokazao na bijelu tačku. Siguran izvođač jedanaesterca bio je upravo Ciro Immobile koji svojim drugim pogotkom dovodi svoj tim do potpunog preokreta. U nastavku se igra u potpunosti rasplamsala, ali Bianconeri su teško dolazili do ozbiljnijih prilika. Najozbiljnije prilike smo vidjeli tek u sudačkoj nadoknadi kada je Dybala pogodio stativu gostiju, odnosno Caisedo izašao jedan na jedan sa Gianluigijem Buffonom. Kasna sudačka nadoknada donijela je i VAR odluku i jedanaesterac za Paula Dybalu, ali mladi Argentinac još jednom ne uspijeva pogoditi sa bijele tačke. Rezultat iz 54. minuta se nije mijenjao, ostalo je Juventus 1, Lazio 2.

Naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati već u srijedu kada će na Allianz Stadiumu u okviru trećeg kola grupne faze Lige prvaka ugostiti lisabonski Sporting. Deveto kolo italijanskog šampionata Juventus vodi na Dacia Arenu na noge Udineseu Luigija Delnerija, a susret je na rasporedu u nedelju, 22. oktobra sa početkom od 18:00h.