01/10/2017

Serie A 2017/18 / 7. kolo / Atalanta - Juventus 2:2 (1:2)

u 22:42h / Kategorija:

Sedmo kolo italijanskog šampionata odveo je izabranike Massimiliana Allegrija na noge bergamskim Nerazzurima. Utakmica na Stadio Atleti Azzurri d'Italia okončana je prvim remijem Bianconera čime su aktuelni šampioni završili stopostotan niz u nacionalnom šampionatu. Juventus je poveo preko Dybale, a rano vodstvo je ubrzo uduplao Gonzalo Higuain. Do kraja poluvremena Atalanta je smanjila preko Mattije Caldate, da bi u 67. minuti Cristante postavio konačnih Atalanta 2, Juventus 2.
Atalanta (3-4-3): Berisha; Masiello, Caldara, Palomino; Hateboer, Cristante (88' De Roon), Freuler, Spinazzola; Kurtić (56' Petagna), Cornelius (32' Iličić), Gomez.
Juventus (4-2-3-1): Buffon; Lichtsteiner (66' Barzagli), Be natia, Chiellini, Asamoah; Bentancur, Matuidi; Bernardeschi (69' Cuadrado), Dybala, Mandžukić (78' Costa); Higuain.
Prvih 45 minuta susreta na Stadio Atleti Azzurri d'Italia proteklo je u dominaciji Stare dame. Već u trećem minutu zaprijetili su gosti preko Bernardeschija, ali šut mladog italijanskog reprezentativca završio je u rukama Berishe. Desetak minuta kasnije sjajno je centrirao Stephan Lichtsteiner na Maria Mandžukića koji odlično spušta loptu pred Higuaina, ali Argentinac reaguje loše i iz izgledne situacije šutira pravo u ruke dobro postavljenog golmana Atalante.

Ipak, 21. minut donosi zasluženo vodstvo Bianconera. Mandžukić je započeo akciju dodavanjem na lijevu stranu za Asamoaha koji ubacuje u sredinu na šut Blaiseu Maduidiju koji nakratko brani Etrit Berisha, ali loptu samo odbija pred Federica Bernardeschija koji iz naleta trese mrežu i postiže svoj prvi pogodak u dresu Juventusa.

Svega tri minute trebalo je aktuelnim šampionima Italije da udvostruče vodstvo. Prelijepa akcija prethodila je fantastičnom dodavanju Bernardeschija za Gonzala Higuiana, a Argentinac i na ovom susretu potvrđuje da je izašao iz male golgeterske krize i sa desetak metara donosi ubjedljivije vodstvo svome timu.

Domaćini su uzvratili iz prekida u 31. minuti i iz prve prave prilike umanjili vodstvo. Iz slobodnog udarca je silovito šutirao Papu Gomez, Buffon nije uspio iskontrolisati loptu na koju utrčava Mattija Caldara i postavlja rezultat prvog poluvremena, Atalanta 1, Juventus 2.

Dvadesetak minuta nastavka bilo je potrebno da domaćini naprave prvu šansu pred golom Buffona i da još jednom zatresu mrežu gostiju. Odličan centaršut je uputio Papu Gomes, a najbolje se u šesnaestercu kraj statične odbrane Bianconera snašao Cristante i glavom zakucao loptu iza leđa kapitena gostiju.

Imao je priliku Dybala dovesti Bianconere u novo vodstvo iz jedanaesterca u 84. minutu, ali pročitao je dobro namjeru Argentinca Etrit Berisha i do kraja ostavio aktuelnim rezultat iz 67. minute.

Nakon što su ovim susretom Atalanta i Juventus i zvanično zatvorili sedmo kolo Serie A nastupit će internacionalna pauza, a povratak na terene italijanskog Calcioa očekuje nas za dvije sedmice. Tako će naredni susret Bianconeri odigrati tek u subotu, 14. oktobra sa početkom od 18:00h kada će na Allianz Stadiumu ugostiti rimski Lazio.