13/08/2017

Supercoppa Italiana 2017 / Juventus - Lazio 2:3 (0:1)

u 22:48h / Kategorija:

Rimski Stadio Olimpico je ugostio 30. izdanje Supercoppa Italiana. Snage su odmjerili aktuelni šampion Juventus, te finalista Coppa Italia, rimski Lazio. Utakmica je okončana slavljem Laziala rezultatom od 3:2 za koji se sa dva pogotka pobrinuo Ciro Immobile, te jednim Alessandro Murgia. Počasne pogotke za Juventus postigao je Paulo Dybala.

Juventus (4-2-3-1): Buffon; Alex Sandro, Chiellini, Benatia (57' De Sciglio), Barzagli; Pjanić, Khedira; Mandžukić (72' Bernardeschi), Dybala, Cuadrado (57' Costa); Higuain.
Lazio (3-5-2): Strakosha; Radu, De Vrij, Wallace; Lulić (75' Lukaku), Milinković-Savić, Leiva (80' Murgia), Parolo, Basta (75' Marušić); Alberto, Immobile.

Stara dama je bolje otvorila utakmicu i već u trećoj minuti propustila izvanrednu priliku za vodstvo. Alex Sandro je odlično iskoristio prazan prostor po lijevoj strani, ubacio oštru i prizemnu loptu u peterac Laziala gdje Juan Cuadrado ne uspijeva pogoditi i pogađa golmana zvaničnih gostiju u noge sa svega par metara udaljenosti. U nastavku je uslijedio i pokušaj Higuaina, ali Strakosha je još jednom bio siguran. Ipak, kako je prvo poluvrijeme odmicalo Lazio je preuzimao kontrolu nad utakmicom. Greška Juana Cuadrada na polovini terena ostavila je dovoljno prostora da Milinković-Savić odličnim dodavanjem proigra Cira Immobilea za kontra napad, kojeg u nastavku akcije u kaznenom prostoru ruši Gianluigi Buffon, a glavni arbitar meča Davide Massa bez razmišljanja pokazao je na bijelu tačku. Siguran izvođač jedanaesterca bio je Ciro Immobile koji u 32. minutu donosi prednost Biancocelestima. Dvije minute poslije mogli su izabranici Simonea Inzaghija i do ubjedljivijeg vodstva, ali udarce Dušana Baste i Lucasa Leive sjajnim reakcijama zaustavlja kapiten Stare dame. Na poluvrijeme se otišlo pri minimalnom vodstvu Lazia.

Juventus je u drugo poluvrijeme ušao na nezavidnom nivou, a 54. minut donio je veću prednost Lazia. Parolo je ubacio sa desne strane, a najbolji u skoku bio Ciro Immobile koji glavom matira nemoćnog Gianluigija Buffona za Juventus 0, Lazio 2. Uslijedila je bolja igra Bianconera, ali su aktuelni šampioni Italije teško dolazili do prilika. Upisali smo pokušaj Douglasa Coste koji je završio u rukama Strakoshe, a drugoj strani dobru priliku za još jedan pogodak imao je raspolženi Immobile, dok je izvanredan pokušaj Alberta sjajnom paradom anulirao Buffon. Smanjenje vodstva donijela je nova desetka Juventusa. Paulo Dybala izveo je slobodan udarac sa preko 20 metara i fantastično pogodio dalji, nebranjeni dio mreže Strakoshe. Da desetka ne predstavlja teret mladom Argentincu dokazao je i u sudačkoj nadoknadi Paulo Dybala kada je sa 11 metara pogodio za poravnanje rezultata. Douglas Costa probijao je po lijevoj strani, a nesmotren bio Marušić koji Brazilca ruši i oduzima Lazialima vodstvo pred sam istek regularnog vremena Supercoppa Italiana. Ipak, pobjedu odnose Rimljani u kasnoj sudačkoj nadoknadi. Lukaku je probio pored De Sciglia, ubacio oštru loptu u srce šesnaeseterca Bianconera gdje se najbolje snalazi Murgia i donosi svom klubu četvrti trofej natjecanja.

Narednu utakmicu će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati 17. avgusta u tradicionalnom susretu u Villar Perosi sa Juventus B, prije nego dva dana poslije na Allianz Stadiumu ugoste Cagliari u okviru prvog kola Serie A.