19/08/2017

Serie A 2017/18 / 1. kolo / Juventus - Cagliari 3:0 (2:0)

u 19:52h / Kategorija:

Juventus je novu 2017/18 sezonu otvorio na svom, preimenovanom Allianz Stadiumu dočekavši Cagliari Massima Rastellija. Utakmica prvog kola Serie A okončana je upisivanjem prva tri boda na konto Bianconera u sezoni u kojoj će pokušati nastaviti legendarni niz i podići sedmi trofej prvaka Italije u nizu. Za prvu pobjedu u sezoni i rezultat od 3:0 golovima su se pobrinuli Mario Mandžukić, Paulo Dybala i Gonzalo Highuain.

Juventus (4-2-3-1): Buffon; Alex Sandro, Chiellini, Rugani, Lichtsteiner; Pjanić, Marchisio (62' Khedira); Mandžukić, Dybala, Cuadrado (75' Douglas Costa); Higuain (71' Matuidi).
Cagliari (4-3-1-2): Cragno; Padoin (63' Joao Pedro), Andreolli, Pisacane, Capuano; Faragò, Cigarini (82' Dessena), Ioniță; Barella; Farias, Duje Čop (81' Marco Sau).

Raspoloženi domaćini su bolje ušli u utakmicu i već na startu smo zabilježili dobre pokušaje Miralema Pjanića iz slobodnog udarca, te nešto kasnije i udarac Gonzala Higuaina, ali je lopta i u ovom slučaju završila u gol autu.

Ipak, već 12. minut donosi zasluženo vodstvo. Bianconeri su odigrali lijepu i brzu akciju, Sandro je preko Pjanića prebacio za Lichtsteinera na desnu stranu, a na poluprizeman centaršut Švicarca sjajno je reagovao Mario Mandžukić i poluvolejem pogodio malu mrežu gola nemoćnog Cragna za vodstvo Juventusa.

Bianconeri su u nastavku usporili ritam utakmice i u potpunosti kontrolisali igru, sve do historijskog momenta za Serie A u 38. minuti kada je na asistenciju VAR-a, glavni arbitar susreta Fabio Maresca kontakt Alexa Sandra i Duje Čopa u šesnaestercu domaćina okarakterisao prekršajem i dosudio jedanaesterac za goste. Loptu je na bijelu tačku postavio Farias, ali Buffon sjajnom intervencijom čita i zadržava nataknutim vodstvo svog tima.

U posljednjim trenucima prvog poluvremena Juventus je potvrdio vodstvo. Miralem Pjanić je majstorski dugom loptom izbacio Paula Dybalu iza posljednje linije Cagliarija, a mladi Argentinac i nova desetka Juventusa hladnokrvno je zatresao mrežu gostiju i postavio rezultat poluvremena.

Bianconeri su i u nastavak ušli silovito. Duša akcija pred golom Cagliarija prethodio je pokušaju Paula Dybale sa 20 metara iskosa, ali ovoga puta prečka je spasila gol gostiju. U nastavku akcije pokušao je glavom i Mario Mandžukić, ali je na ne tako jak udarac spreman bio 23-godišnji Alessio Cragno. Propustili su i gosti priliku u 62. minutu kada je Farias nakon nešto lošije reakcije Ruganija šutirao iz dobre pozicije, ali isuviše neprecizno.

66. minut donio je povećanje vodstva aktuelnih prvaka. Izvrsna kombinacija Khedire i Alexa Sandra uslijedila je dodavanju Higuainu, koji se u šesnaestercu sjajno snašao i matirao golmana gostiju za Juventus 3, Cagliari 0. U nastavku je Juventus iskusno priveo utakmicu kraju i upisao prva tri boda u novoj sezoni.

Izabranici Massimiliana Allegrija će naredni susret odigrati u subotu, 26. avgusta sa početkom od 18:00h, kada će u okviru drugog kola Serie A na Stadio Luigi Ferraris u Genovi gostovati Grifonima Ivana Jurića.