27/05/2017

Serie A 2016/17 / 38. kolo / Bologna - Juventus 1:2 (0:0)

u 19:59h / Kategorija:

Novi/stari šampioni Apeninskog poluostrva su u posljednjem kolu Serie A za sezonu 2016/17 u kojoj su ispisali nove stranice historije italijanskog Calcia na Stadio Renato Dall'Ara gostovali Bologni Roberta Donadonija. Utakmica je okončana 29. ligaškom pobjedom sezone Stare dame, ovoga puta rezultatom od 2:1. Prvi su u vodstvo došli domaćini sjajnim golom Taidera u 52. minutu susreta, da bi Paulo Dybala 18. minuta kasnije, odnosno Moise Kean u četvrtom minutu nadoknade donijeli preokret i novu pobjedu Bianconera.

Bologna (4-3-3): Da Costa; Krafth (75' Petković), Torosidis, Gastaldello, Mbaye; Pulgar (85' Nagy), Viviani, Taider; Okwonkwo, Destro, Krejci (67' Masina).
Juventus (4-2-3-1): Audero; Lichtsteiner, Barzagli, Benatia, Asamoah; Khedira (59' Mandžukić), Marchisio (56' Pjanić); Cuadrado, Dybala (79' Kean), Sturaro; Higuain.

Susret na Reato Dall'Ara je krenuo onako kako se očekivalo od meča u kojemu bodovi nisu predstavljali skoro pa nikakav značaj objema timovima. Prvu i najbolju priliku u prvom poluvremenu upisali smo u 20. minutu kada je nakon odličnih kombinacija na sredini terena Gonzalo Higuain ušao u priliku, ali precizan udarac Argentinca bio je nedovoljno snažan da iznenadi dobro postavljenog Angela Da Costu. Osam minuta kasnije Khedira je sjajno proigrao Sturara koji iz teške situacije dobro šutira, ali odlično se postavio i Krafht te blokom odstranio opasnost ispred gola domaćina. Na odmor se otišlo pri početnom rezultatu.

Nastavak je donio dosta konkretniji fudbal, ali i brzo vodstvo domaćina. Polu priliku je iskoristio Saphir Taider i kraj nedovoljno čvrstog bloka defanzivnog reda Bianconera odlučio se na udarac sa nešto više od 20 metara i fantastično pogodio dalji ugao nemoćnog Emila Audera za Bologna 1, Juventus 0. Odgovorili su Bianconeri u 62. minuti nakon dobrog centaršuta Lichtsteinera, ali udarac glavom Gonzala Higuaina završio je u rukama sigurnog Da Coste. Ipak, 70. minut donio je izjednačenje golom Paula Dybale čiji smo sjajan pokušaj vidjeli i minut ranije, ali je tog puta dobro reagovao golman domaćina. Ovoga puta Dybala je iskusno sačekao pokušaj Gonzala čiji je Da Costa odbranio blokom, a mladi Italo-Argentinac silovito iz blizine loptu pospremio u mrežu domaćina. Upisali smo još jedan dobar pokušaj Bianconera, ovoga puta u 82. minutu kada je Miralem Pjanić iz slobodnog udarca sa nekih 25 metara iskosa odlično prebacio živi zid, ali je golman domaćina sjajnom paradom sačuvao svoju mrežu. Četvrti minut nadoknade donio je prvijenac Moisea Keana za preokret i pobjedu Bianconera. Loptu je iz slobodnog udarca ubacio Miralem Pjanić, a 17-godišnjak glavom matirao nemoćnog Da Costu za konačnih Bologna 1, Juventus 2.

Naredni, ujedno i posljednji susret sezone Bianconeri će odigrati 03. juna u okviru finala Lige prvaka gdje će protiv madridskog Reala predvođenog Zinedinom Zidaneom pokušati po treći puta u historiji kluba popeti se na tron Evrope.