03/05/2017

Liga prvaka 2016/17 / 1/2 finala / Monaco - Juventus 0:2 (0:1)

u 22:34h / Kategorija:

Stara dama je u okviru prve utakmice polufinala Lige prvaka gostovala na Stade Louis II Monacu Leonarda Jardima, te se pokazao prevelikim zalogajem za Francuze i pobjedom rezultatom od 0:2 napravio važan korak za plasman na posljednju stepenicu najelitnijeg evropskog takmičenja. Oba pogotka za slavlje Bianconera postigao je Gonzalo Higuain na asistencije Danija Alvesa. Novom utakmicom bez primljenog pogotka Bianconeri su još jednom povisili klupski rekord koji sada iznosi punih 6 susreta Lige prvaka u nizu bez kapitulacije golmana.

Monaco (4-4-2): Subašić; Dirar, Glik, Jemerson, Sidibé; Lemar (67' Germain), Fabinho, Bakayoko (66' Moutinho), Silva (81' Toure); Falcao, Mbappé.
Juventus (4-2-3-1): Buffon; Barzagli, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro; Pjanić (89' Lemina), Marchisio (81' Rincon); Dani Alves, Dybala, Mandžukić; Higuain (77' Cuadrado).

Prvo poluvrijeme na Stade Louis II je u potpunosti pripao Massimilianu Allegriju, čiji je Juventus diktirao ritam i zaprijetio već u 10. minutu preko Dania Alvesa koji nakon kombinacije sa Dybalom šutira iz teške situacije, ali siguran je bio Subašić. Odgovorili su domaćini samo tri minute kasnije kada se nakon centaršuta Dirara pred golom usamljen našao Mbappe, ali udarac glavom mladog napadača Monaca završio je u rukama dobro postavljenog Gianluigija Buffna. Par minuta kasnije sličnu smo situaciju još jednom vidjeli pred golom Bianconera, ali ovoga puta na centaršut Dirara glavom u ruke Buffonu loptu šalje Radamel Falcao.

29. minut donosi vodstvo gostiju. Gonzalo Higuain je pokrenuo akciju i nakon duplog pasa sa raspoloženim Danijem Alvesom šutira neobranjivo sa 20 metara i dovodi Juventus u vodstvo. Mogao je Juve do poluvremena i do drugog pogotka, ali šut Dybale iz slobodnog udarca ipak primiruje 32-godišnji Danijel Subašić. Na odmor se otišlo pri minimalnom vodstvu Stare dame.

Nastavak je donio sličan ritam, ali vrlo brzo i povećanje vodstva Juventusa. Igrao se 59. minut kada su uporni Paulo Dybala i Dani Alves preoteli loptu od Bakayoka na sredini terena, povukli kontra napad, a u nastavku akcije brazilski bek fantastičnom loptom na drugoj strani pogađa Gonzala Higuaina, a nemilosrdni Argentinac po drugi put na večerašnjem susretu šalje loptu iza leđa golmana Monaca. Uslijedio je period u kojemu je Monaco ima oviše od igre, ali do ozbiljnijih prilika pred golom Gianluigija Buffona domaćini nisu stizali sve do 90. minute i pokušaja Germaina glavom, ali sjjanom reakcijom kapiten Juventusa zadržao je svoju mrežu i ovoga puta netaknutom. Bianconeri su iskusno zatvorili sve prilaze svome goli i priveli utakmicu kraju, koja je na kraju završena aktuelnim rezultatom iz 59. minute, Monaco 0, Juventus 2.

Uzvrat polufinala Lige prvaka u Torinu na rasporedu je narednog utorka, 09. maja, sa početkom od 20:45h. Ipak nešto prjie toga Juventus će odraditi i zadatke u domaćem natjecanju, odnosno u 35. kolu italijanskog šampionata koje nam donosi poslasticu u vidu 236. historijskog Derbyja della Mole. Sudar Bianconera i Granate na Juventus stadionu na rasporedu je u subotu, 06. maja sa početkom od 20:45h.