02/04/2017

Serie A 2016/17 / 30. kolo / Napoli - Juventus 1:1 (0:1)

u 22:38h / Kategorija:

Stara dama je u derbiju 30. kola italijanskog šampionata gostovala Sarrijevom Napoliju na uzavrelom San Paolu. Utakmica je završena drugim sezonskim remijem Bianconera, a u strijelce su se večeras upisali Sami Khedira i Marek Hamsik.
Napoli (4-3-3): Rafael; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Strinić (79' Ghoulam); Allan (68' Zielinski), Jorginho, Hamsik (76' Rog); Callejon, Mertens, Insigne.
Juventus (4-2-3-1): Buffon; Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Asamoah; Khedira, Marchisio (80' Dybala); Lemina (61' Cuadrado), Pjanić (87' Rincon), Mandžukić; Higuain.

Gledali smo očekivano dinamičan susret na San Paolu koji su sjajno otvorili gosti i već u 6. minuti uz prve prave prilike došli u vodstvo. Sami Khedira je odigrao sjajan dupli pas sa Miralemom Pjanićem, te sa 15.-tak metara iskosa matirao nemoćnog Rafaela.

Napoli je visoko pritisnuo goste koji su svjesno prepustili igru domaćinima, ali u ozbiljne prilike su Partenopei dosta teško dolazili, od kojih izdvajamo dva daljinska pokušaja Mareka Hamsika, od kojih su oba ipak završila neprecizno. Najbolju priliku u prvom poluvremenu domaćini su propustili u 40. minutu kada nakon lijepog solo prodora Lorenzo Insigne šutira neprecizno. Na pauzu se otišlo pri minimalnom vodstvu Bianconera.

Sličnu situaciju gledali smo i u nastavku, a prvu ozbiljnu priliku Napolitanci su stvorili u 56. minutu preko Driesa Mertensa, ali nedovoljno dobro da savlada dobro postavljenog Gianluigija Buffona. Četiri minute poslije domaćini ipak dolaze do izjednačenja. Mertens je sjajno izbacio Mareka Hamsika na jedan na jedan pred Buffona, a Slovak ne propušta priliku i trese mrežu Bianconera.

Nekoliko minuta kasnije mogli su domaćini i do potpunog preokreta nakon katastrofalne greške i prekratke povratne lopte Kewadwa Asamoaha za Buffona, ali rezultat je ostao nepromijenjen zahvaljujući požrtvovanom uklizavanju kapitena Stare dame. Nakon izjednačenja Napolija ritam utakmice je drastično opao, nekih izglednijih prilika pred oba gola nismo vidjeli, a susret na San Paolu je okončan podjelom bodova. Ostalo je Napoli 1, Juventus 1.

Izabranici Massimiliana Allegrija će naredni susret odigrati na ovom istom stadionu već u srijedu, kada će u uzvratu polufinala Coppa Italia pokušati odbraniti pobjedu od 3:1 iz prvog susreta i kvalifikovati se u finale nacionalnog kupa. 31. kolo Serie A na Juventus stadion dovodi Chievo Veronu, a utakmica je na rasporedu naredne subote, 08. aprila sa početkom od 20:45h.