11/04/2017

Liga prvaka 2016/17 / 1/4 finala / Juventus - Barcelona 3:0 (2:0)

u 22:36h / Kategorija:

Stara dama je na Juventus stadionu u okviru prve utakmice četvrtine finala Lige prvaka ugostila Barcelonu Luisa Enriquea, te slavila ubjedljivu pobjedu rezultatom od 3:0 napravivši ozbiljan korak ka plasmanu u polufinale najelitnijeg takmičenja. Dva pogodka za novu pobjedu postigao je Paulo Dybala, te jedan Giorgio Chiellini.

Juventus (4-2-3-1): Buffon; Alex Sandro, Chiellini, Bonucci, Dani Alves; Pjanić (89' Barzagli), Khedira; Mandžukić, Dybala (81' Rincon), Cuadrado (73' Lemina); Higuain.
Barcelona (4-3-3): Ter Stegen; Mathieu (46' Gomes), Pique, Umtiti, Roberto; Iniesta, Mascherano, Rakitić; Neymar, Suarez, Messi.

Bianconeri su sjajno ušli utakmicu i zaprijetili na gol Ter Stegena već u 3. minutu utakmice. Miralem Pjanić je izveo slobodan udaraca sa nekih 25 metara iskosa, najbolji u skoku bio Gonzalo Higuain, ali Argentinac glavom šutira samo pravo u ruke golmana Barcelone. Ipak, samo četiri minute poslije Juventus dolazi do ranog vodstva. Dugu loptu Higuaina na desnoj strani primirio je Juan Cuadrado, sjajno se oslobodio pritiska Mathieua, dodao za Paula Dybalu koji iz okreta sa 15.-tak metara iskosa fantastično gađa dalji nebranjeni dio gola Ter Stegena i dovodi Bianconere u vodstvo.

Odgovorila je Blaugrana u 21. minutu sjajnim proigravanjem Inieste od strane Lea Messija, ali još boljom reakcijom kapiten Stare dame brani pokušaj Španca iz blizine. Samo minut poslije Barcelona je kažnjena. Mario Mandžukić je probio po lijevoj strani, poslao povratnu loptu pred Dybalu koji iz prve lijevom nogom gađa bliži ugao i matira nemoćnog Ter Stegena za tada već solidnu prednost Bianconera od dva gola razlike.

Mogli su Bianconeri i do novog pogotka u pretposljednjem minutu regularnog dijela prvog poluvremena, ali je udarac iz daljine Gonzala Higuaina pomalo nespretno, ali i sretno odbranio golman gostiju. Na odmir ese otišlo pri vodstvu Juventusa rezultatom od 2:0.

Već na samom startu nastavka Barcelona je propustila sjajnu priliku, ali udarac Messija odlazi za malo pokraj gola Gianluigija Buffona. Nepunu minutu kasnije odgovorio je Juve preko Khedire, ali još jednom golmani nisu imali potrebe za intervencijom. 53. minut donio je novu prijetnju na gol Barcelone. Miralem Pjanić je sjajno pronašao Juana Cadrada na desnoj strani koji šalje loptu na rub šesnaesterca za Higuaina, čiji udarac ipak nije bio dovoljno dobar da savlada golmana Barcelone. Isti igrač je samo minut poslije propustio možda i najbolju priliku, izašao u situaciju jedan na jedan sa Ter Stregenom, te dosta sebično pokraj usamljenog Mandžukića izgubio duel.

Međutim, već u narednom napadu Juve postiže i svoj treći pogodak na utakmici. Miralem Pjanić je odlično ubacio iz ugla, a Giorgio Chiellini u duelu sa Mascheranom udarcem glavom matirao goste. Najbolju priliku u nastavku propustili su gosti u 68. minutu kada nakon loše reakcije Chiellinija Messi proigrava Luisa Suareza, ali i udarac Urugvajca završava pokraj gola Gianluigija Buffona. Nastavak je donio opreznije izdanje Bianconera, koji su do kraja uspjeli da zadrže ubjedljivu prednost pred uzvrat u Barceloni. Ostao je na snazi rezultat iz 55. minute, Juventus 3, Barcelona 0.

Uzvratni susret Barcelone i Juventusa na Camp Nou je na rasporedu u srijedu 19. aprila. Naredni susret Bianconeri će odigrati u okviru 32. kola Serie A koje ih vodi u goste Pescari, a utakmica na Stadio Adriatico je na rasporedu u nedelju, 15. aprila sa početkom od 15:00h.