06/11/2016

Serie A 2016/17 / 12. kolo / Chievo - Juventus 1:2 (0:0)

u 16:55h / Kategorija:

Stara dama je 12. kolo italijanskog šampionata otvorila na gostovanju Chievo Veroni Rolanda Marana. Susret na Stadio Marc'Antonio Bentegodi okončan je desetom sezonskom pobjedom Bianconera, do koje su došli pogocima Maria Mandžukića i Miralema Pjanića. Jedini gol za domaćine slavio je sa bijele tačke Sergio Pellissier. Utakmicu u Veroni obilježio je Gianluigi Buffon svojim 600. nastupom u okviru Serie A, ali nažalost i rana ozljeda Andree Barzaglia, koji je već nakon nepune minute morao napustiti teren.

Chievo Verona (3-5-2): Sorrentino; Dainelli, Spolli, Cacciatore; Castro, Hetemaj, Radovanović, Izco (61' Pellissier), Gobbi; Floro Flores (85' Inglese), Birsa (73' De Guzman).
Juventus (3-5-2): Buffon; Benatia, Barzagli (5' Bonucci), Lichtsteiner (84' Dani Alves); Alex Sandro, Pjanić, Hernanes, Sturaro, Cuadrado; Mandžukić, Higuain (80' Evra).

Rana ozljeda Barzaglia i sam način na koji je iznesen sa terena defanzivac Stare dame je nakratko psihološki poremetio igru Stare dame, te smo na prvu priliku čekali do 28. minuta. Mario Mandžukić je odlično primirio dugu loptu Miralema Pjanića, ali u nastavku nakon nekoliko izvrsnih poteza iz blizine šutirao izuzetno neprecizno. Pokušao je isti igrač i desetak minuta poslije iz daljine, ali siguran je bio Sorrentino na golu domaćina.

Četiri minute prije isteka regularnog dijela prvog poluvremena sto-postotnu je priliku za vodsvto propustio Gonzalo Higuain. Argentinac je izbio jedan na jedan sa golmanom Chieva, ali sa svega par metara šutirao direktno u dobro postavljenog Sorrentina. Na pauzu se otišlo bez promjene rezultata.

Sedam minuta nastavka bilo je potrebno Staroj dami da dođe u vodstvo. Cuadrado je proigrao Mandžukića u prazan prostor pokraj loše postavljene odbrane Chieva, a Hrvat rutinski zatresao mrežu pokraj istrčalog Sorrentina.

U nastavku je Juventus dominirao, a domaćini dolazili do prilika. Prvo je Gianluigi Buffon odlično odbranio pokušaj Lucasa Castra sa 10 metara, da bi svega par minuta kasnije Lichststeiner neoprezno srušio igrača Chieva unutar vlastitog šesnaesterca, a glavni arbitar meča Paolo Valeri pokazao na bijelu tačku. Siguran izvođač jedanaesterca i strijelac izjednačujućeg gola u 66. minutu bio je Sergio Pellissier.

Nije dugo trajalo slavlje na Stadio Marc'Antonio Bentegodi, budući da su Bianconeri već u 75. minuti došli u novo vodstvo. Miralem Pjanić je iznudio prekršaj na 20 metara od gola Sorrentina, te iz slobodnog udarca sjajno pogodio nebranjeni dio gola za Chievo Verona 1, Juventus 2.

Do kraja je Sturaro promašio zicer nakon katastrofalne greške odbrane domaćina, ali veznjak Stare dame sa 10.-tak metara šutira silovito, ali i izuzetno neprecizno. Također smo imali priliku pred sam kraj vidjeti i maestaralan solo prodor Juana Cuadrada, kojeg je Kolumbijac na kraju ipak završio nepreciznim udarcem. Imao je priliku i Miralem Pjanić iz novog slobodnog udarca, ali ovoga puta ga je Sorrentino vrhovima prstiju ipak uspio sačuvati svoju mrežu. Do kraja nismo zabilježili promjenu rezultata, ostao je važeći rezultat iz 75. minute meča.

Po završetku 12. kola šampionata nastupit će reprezentativna pauza. Tako će izabranici Massimiliana Allegrija naredni meč odigrati u okviru 13. kola Serie A koji je na rasporedu u subotu 19. novembra sa početkom od 20:45h, kada će na Juventus stadionu ugostiti Pescaru.