08/05/2016

KOLO 37 / Hellas Verona - Juventus 2:1 (1:0)

u 22:40h / Kategorija:

U okviru 37. kola Serie A 34-struki šampioni Italije su gostovali Veroni na uvijek neugodnom Marc'Antonio Bentegodiju, te pretrpio peti sezonski poraz rezultatom od 2:1 i golovima Luca Tonia, te Federica Vivianija. Jedini pogodak za Bianconere postigao je Paulo Dybala svojim 17. golom sezone.

Hellas Verona (4-2-3-1): Gollini; Emanuelson, Helander, Bianchetti, Pisano; Marone (81' Greco), Viviani; Siligardi (65' Romulo), Ionita, Wszolek; Toni (85' Gomez).
Juventus (3-5-2): Neto; Rugani, Bonucci, Barzagli (72' Chiellini); Alex Sandro, Asamoah (71' Padoin), Lemina, Sturaro (62' Preyra), Cuadrado; Zaza, Dybala.

Prvo poluvrijeme teklo je u terenskon nadmoći izmjenjenog i ne previše raspoloženog sastava Bianconera, ali su domaćini ti koji su uspijevali ozbiljnije prijetiti po protivnički golu. Tako smo prvi udarac po golovima upisali tek u 28. minutu, kada je sa 25 metara Viviani šutirao, ipak samo u dobro postavljenog Norberta Neta. Deset minuta kasnije Siligardi je dobro prošao po lijevoj strani, ubacio za Tonija, kojeg je na svojoj oproštajnoj utakmici pred domaćim navijačima od pogotka dijelila stativa.

Ipak, ono što Luca Toniju nije uspjelo za nogom u 38. jeste u 43. minuti prvog poluvremena. Glavni arbitar meča vidio je kontroverzan prekršaj Alexa Sandra nad Ionitom unutar kaznenog prostora Bianconera, a neiskusni Napolitanac bez razmišljanja pokazao na bijelu tačku. Kao što pomenuh, Luca Toni je bio siguran izvođač jedanaesterca, te malo prije kraja prvog poluvremena donio prednost Gialloblu. Na poluvrijeme se otišlo pri minimalnoj prednosti Hellas Verone.

Bezidejnost Juventusa iskoristili su domaćini već u 10. minutu nastavka, kada nakon odlične kontre Tonija i Ionite Viviani odlično šutira sa 20 metara i trese mrežu nemoćnog Neta. Najbolju priliku za Juve propustio je Zaza u 60. minuti. Nakon sjajne lopte Asamoaha 24-godišnji reprezentativac Italije se našao sam pred Gollinijem, ali sa 10-tak metara pogađa stativu. Mogla je Verona i do ubjedljivog vodstva u 64. minuti kada Neto brani odličan pokušaj Ionite. 69. minut je donio dobru priliku Bianconerima, ali sjajan pokušaj Dybale iz slobodnog udarca sa bez mnogo muke brani golman domaćina.

Stara dame je ulaskom Padoina i Roberta Pereyre podigla ritam, ali ipak ozbiljnije prijetnje pred golom Gialloblu nismo zabilježili do duboke nadoknade kada nakon starta Helandera sudac po drugi put na utakmici pokazuje na bijelu tačku, ovoga puta u korist Bianconera. Siguran izvođač sa bijele tačke bio je Paulo Dybala, te postavio konačan rezultat Hellas Verona 2, Juventus 1.

Juventus će narednu utakmicu odigrati u okviru posljednjeg kola šampionata, kada će 14. maja na Juventus stadionu sa početkom od 17:00h ugostiti Sampdoriju, te ujedno i proslaviti petu titulu prvaka Italije u nizu.