24/04/2016

KOLO 35 / Fiorentina - Juventus 1:2 (0:1)

u 22:42h / Kategorija:

Stara dama je u okviru 35. kola gostovala Fiorentini Paula Souse na uvijek neugodnom Artemio Franchiu, te slavio pobjedu rezultatom od 2:1 golovima Maria Mandžukića iz 39, odnosno Alvara Morate iz 80. minute. jedini pogodak za domaćine proslavio je Kalinić.

Novom, nevjerovatnom 24. pobjedom iz 25 posljednjih kola, Bianconeri su zadali Napolitancima težak zadatak, budući da Partenopei sutra moraju pobijediti u Rimu protiv Rome, ukoliko ne žele da Stara dama već po završetku ovog kola proslavi svoju 34. titulu prvaka Italije.

Fiorentina (3-4-2-1): Tatarusanu; Roncaglia, Gonzalo, Astori; Bernardeschi, Badelj, Borja, Alonso; Tello (62' Fernandez), Iličić (53' Zarate); Kalinić.
Juventus (3-5-2): Buffon; Rugani, Bonucci, Barzagli; Evra, Pogba (84' Asamoah), Lemina, Khedira, Lichtsteiner (88' Cuadrado); Mandžukić, Dybala (70' Morata).

Prvo poluvrijeme donijelo je dinamičnu utakmicu, ipak bez previše prilika. Vidjeli smo i na obje strane po jedan poništen pogodak od strane glavnog arbitra, a prvu prijetnju stvorili su domaćini u 14. minuti kada se Iličić iz daljine odlučio na udarac, ipak nedovoljno dobar da prevari legendarnog Gianluigija Buffona.

Novu priliku imala je Viola preko Kalinića i Bernardeschija kada 10-ka Fiorentine na krivoj nozi hvala kapitena gostiju, međutim uz muku Buffon još jednom uspijeva, ovoga puta nogom, sačuvati svoju mrežu netaknutom. 32. minut donio je novi šut u okvir gola Bianconera, oprobao je Tello iz daljine, ali još jednom brani dobro postavljeni Gigi Buffon.

I onda moment genijalnosti Bianconerima donosi prednost na Artemio Franchiu. U toku je bio 39. minut kada je Khedira centrirao sa desne strane, bolji u skoku od Tomovića bio je Pogba, te spustio glavom pred Mandžukića koji sa 11 metara iz prve trese mrežu nemoćnog Tatarusana, za Fiorentina 0, Juventus 1.

Najbolju priliku za poravnanje propustile su Viole u predzadnjem minutu regularnog dijela prvog poluvremena, kada nakon ubačaja iz kornera Alonso pored Ruganija sa svega par metara glavom tuče za malo pokraj gola Juventusa. Na pauzu se otišlo pri minimalnom vodstvu Stare dame.

Deset minuta nastavka bilo je potrebno Juventusu da stvori sjajnu priliku pred golom domaćina, Mandžukić je sa centra sjajno izbacio Pogbu u kontra napad, Francuz je izašao sam oči u oči sa Tatarusanom, ali šutirao samo za malo pokraj gola Viola.

Odgovorila je Viola pola sata prije kraja preko Zaratea i Kalinića, ali oba puta nije bilo promjene rezultata, sve do 80. minuta i greške Leonarda Bonuccija nakon koje Kalinić sjajno sa 20 metara matira nemoćnog Buffona za 1:1. Slavlje na Artemiu trajalo je svega 2 minuta, kako je Stara dama nakon kornera i gužve pred golom Tatarusana došla u novo vodstvo golom Alvara Morate.

Pretposljednji minut reularnog dijela utakmice donosi sjajnu priliku Fiorentini da dođe do boda. Glavni arbitar meča, Paolo Tagliavento nakon duela Cuadrada i Klainića dosuđuje kontroverzni jedanaesterac za domaćine, ali Hrvatu Gianluigi Buffon ne dopušta slavlje i izvanredno brani udarac sa bijele tačke. U drugom minutu nadoknade Kalinić je imao još jednu sjajnu priliku, ali ovoga puta prečka je spasila gol Bianconera. Do kraja nije bilo promjene rezultata, a Stara dama je slavila svoju 27. pobjedu sezone.

Narednu utakmicu izabranici Massimiliana Allegrija odigrat će naredne nedjelje pred svojim navijačima sa početkom od 12:30h, kada im u goste stiže debitant i jedan od kandidata za ispadanje iz lige, Carpi Fabrizia Castorija.