02/02/2016

Na današnji dan: 03. februar

u 20:35h / Kategorija:

03. februar je kroz historiju Juventusu donio brojne pobjede u okviru nacionalnih šampionata, ali i rođenje bivšeg igrača Stare dame.

Lino Cauzzo
1924. godine na današnji dan u Cadoneghe, Italija, rodio se Lino Cauzzo, veznjak koji je boje stare dame nosio u sezoni 1946/47. Lino je ponikao u mladim generacijama Stare dame, ipak prvu sezonu u profesionalnog fudbalskoj karijeri proveo je na posudbi u AC Cuneo. Naredne godine, 1946. vratio se u Juventus u kojemu je nastupio u svega pet navrata. U dresu Stare dame debitovao je u gostujućoj pobjedi nad Sampdorijom rezultatom od 3:0, 08. juna 1947. godine, u sezoni koji Bianconeri završavaju na drugoj poziciji Svoju posljednju utakmicu za Juventus odigrao je u domaćem remiju sa Laziom, pri rezultatu od 3:3 06. jula 1947. godine. Igračku karijeru nastavio je u Veneziji 1947. godine, da bi do kraja iste nosio i dresove Leccea, Brindisia i Barlette.

1924. godine na današnji dan na rasporedu su bile utakmice 13. kola Eliminatorne grupe A sjeverne lige, a Juventus je gostovao Bresciji, te slavio pobjedu rezultatom od 2:0, nakon što su golove za novo slavlje Bianconera postigli Virginio Rosetta i Federico Munerati. Stara dama je u sezoni 1923/24 završila na šestoj poziciji Eliminatorne grupe A sjeverne lige sa šest bodova zaostatka za Genoom.

1929. godine na današnji dan u Italiji je na rasporedu bilo 16. kolo Eliminatorne grupe B, a Juventus je na Campo di Corso Sebastopoli ugostio Reggianu, te slavio pobjedu rezultatom od 2:0, golovima Renata Sanera iz 16, odnosno Antonia Vojaka iz 58. minute meča. Bianconeri su sezonu 1928/29 završili na drugom mjestu Eliminatorne grupe B sa osam bodova zaostatka za Bolognom.

1952. godine na današnji dan Juventus predvođen Mađarom Györgyem Sárosiem je na stadionu Comunale u Ferrare gostovao ekipi SPAL u okviru 20. kola Serie A, te slavio minimalnu pobjedu golom Karl Aage Hansena iz 46. minute utakmice. Stara dama je u sezonu 1951/52 završila na prvoj poziciji italijanskog šampionata sa 7 bodova prednosti ispred Milana, osiguravši svoju 9. titulu prvaka Italije.

1980. godine na današnji dan Juventus Giovannia Trapattonia je u okviru 19. kola Serie A na stadionu Comunale u Torinu ugostio Milan, te slavio pobjedu rezultatom od 2:1. Walter de Vecchi je u 10. minutu rezultatski otvorio utakmicu i donio ranu prednost Rossonerima, koju je Aldo Maldera, također igrač Milana, u 66. minuti poništio autogolom. Novo slavlje Staroj dami donio je Roberto Bettega pogodivši za Juventus 2, Milan 1, 12 minuta prije isteka regularnog dijela utakmice. Bianconeri su u sezonu 1979/80 završili na drugoj poziciji tabele šampionata sa 3 boda zaostatka za milanskim interom.

2002. godine na današnji dan Stara dama Marcella Lippia je u okviru 21. kola Serie A na Delle Alpiu ugostila Lecce, te slavila pobjedu rezultatom od 3:0, nakon što su se u strijelce upisali Antonio Conte, David Trezeguet i Alessandro Del Piero sa bijele tačke. Juventus je u sezoni 2001/02 italijanski šampionat apsolvirao sa prvog mjesta tabele sa jednim bodom prednosti ispred Rome, proslavivši svoj 26. Scudetto.

2013. godine na današnji dan Juventus Antonia Contea je u okviru 23. kola Serie A na Stadio Marcantonio Bentegodi gostovao Chievu, te slavio pobjedu rezultatom od 2:1. U listu strijelaca su se tog dana za novu pobjedu Bianconera upisali Alessandro Matri i Stephan Lichtsteiner, dok je jedini gol u korist tima iz Verone slavio Cyril Théréau. Stara dama je sezonu 2012/13 završila na čelnoj poziciji tabele Serie A sa 9 bodova prednosti ispred Napolia, proslaviviši svoj 31. Scudetto.