07/01/2016

Na današnji dan: 07. januar

u 22:24h / Kategorija:

07. januar je kroz historiju Bianconerima donio brojne pobjeda, ali i rođenje jednog bivšeg golmana, te sadašnjeg veznog igrača Stare dame.

1934. godine na današnji dan u Italiji su se igrale utakmice 17. kola šampionata, a Juventus je na Stadio Benito Mussolini ugostio Pro Vercelli, te slavio ubjedljivu pobjedu rezultatom od 3:0. U strijelce se te nedjelje dva puta upisao Felice Placido Borel, te jednom Giovanni Varglien. Juventus predvođen Carlom Carcianom je sezonu 1933/34 završio na prvoj poziciji tabele Serie A sa četiri boda prednosti ispred ambrosiana-intera, te podigao svoj šesti pehar prvaka Italije.

1951. godine na današnji dan u Italiji su na rasporedu bile utakmice 18. kola šampionata, a Juventus Jessea Carvera je na stadionu Comunale ugostio Padovu, te sa dva gola Giampiera Bonipertia, te po jednim Carl Aage Præsta, Johna Hansena i Karl Aage Hansena slavio ubjedljiv trijumf rezultatom od 5:1. Jedini pogodak za goste slavio je Enrique Martegani. Jesse Carver nije dočekao kraj sezone na mjestu trenera Stare dame, zamijenio ga je u martu naredne godine Luigi Berttolini. Stara dama je u sezoni 1950/51 završila na trećoj poziciji prvenstvene tabele sa 6 bodova zaostatka za Milanom.

1966. godine na današnji dan na rasporedu su bile utakmice četvrt-finala Coppa Italia, a Juventus Heriberta Herrere je gostovao S.P.A.L. (Società Polisportiva Ars et Labor, prim. aut.) na stadionu Comunale u Ferrare, te slavio ubjedljivu pobjedu nakon produžetaka rezultatom od 4:1. Juve je u vodstvo došao u 17. minutu golom Vincenza Traspedinia, da bi poravnao Franco Pezzato minut prije kraja prvog poluvremena, te postavio konačan rezultat regularnih 90 minuta meča. Samo dva minuta produžetka bilo je potrebno Bianconerima da ponovno stignu do vodstva preko Giampaolo Menichellia, ofanzivnog veznog koji je još jednim golom u 114. minuti potvrdio prolazak Stare dame u daljnji tok natjecanja. Šlag na tortu dodao je Gianfranco "Leo" Leoncini dva minuta poslije, postavivši konačan rezultat utakmice S.P.A.L 1, Juventus 4. Ipak, Juventusov put kroz Nacionalni kup nije dugo trajao te godine, budući da je Juventus već u narednoj stepenici eliminisan od strane Catanzara.

1973. godine na današnji dan u Italiji je na rasporedu bilo 14. kolo Serie A, a milanski inter je na Stadio Stadio San Siro ugostio Bianconere predvođene Čestmírom Vycpálekom u novom Derby d'Italia, i pretrpio poraz rezultatom od 2:0 nakon što su se u strijelce te nedjelje upisali Jose Altafini u 32, odnosno Pietro Anastasi u 85. minutu utakmice. Sezonu 1972/73 Juventus je završio na prvoj poziciji tabele šampionata sa jednim bodom prednosti ispred Milana, te proslavio svoju 15. titulu šampiona Italije.

1977. godine na današnji dan u Pisi, Italija, rodio se bivši Juventusov golman, Marco Storari, koji je uglavnom kao rezerva sjajnom Gianluigiju Buffonu branio boje Stare dame od 2010. do 2015. godine. Mlade korake napravio je u redovima Perugie, potom Montevarchisa, da bi prvi profesionalni ugovor potpisao sa Anconom. Potom je kao golman Napolia provodio dane na posudbi u Messini, da bi nakon godinu dana i postao članom kluba sa Sicilije. Uslijedile su tri godine u Milanu u kojemu je nastupio u 10 navrata, da bi ga konačno 23. juna 2010. godine otkupio Juventus za 4,5 miliona eura, postavši tek drugo pojačanje tadašnjeg trenera Luigia Delneria, ka i generalnog direktora Juventusa Giuseppea Marotte. Potpisao je trogodišnji ugovor pokrivajući mjesto Gianluigia Buffona koji se sa Svjetskog prvenstva 2010. godine vratio sa povredom leđa. U pet sezona provedenim u redovima Bianconera nastupio je 64 puta, te primio jednak broj golova, dok je u 21 navrat sačuvao čistu mrežu Stare dame. U redovima Juventusa osvojio je 4 Scudetta (u sezonama 2011/12, 2012/13, 2013/14 i 2014/15), 2 Supercoppa Italiana (2012. i 2013. godine), te Coppa Italia (u sezoni 2014/15). Karijeru je nastavio u Cagliariju gdje i danas nastupa.
20. maj 2015. godine, Marco Storari nakon pobjede u finalu Coppa Italia protiv Lazia. Foto: Giuseppe Bellini/Getty Images

1979. godine na današnji dan na rasporedu su bile utakmice 13. kola Serie A, a Bianconeri predvođeni Giovanniem Trapattoniem su gostovali Fiorentini na Stadio comunale Artemio Franchi. Jedini gol u pobjedi Bianconera minimalnim rezultatom postigao je Gaetano Scirea u 59. minuti utakmice. Juventus je u sezoni 1978/79 završio na trećoj poziciji šampionata sa 7 bodova zaostatka za prvoplasiranom ekipom Milana. Ipak, trofej je stigao u Torino u toj sezoni, budući da je Stara dama slavila svoju 6. titulu osvajača Coppa Italia.

1991. godine na današnji dan u San Miguel de Tucumán, Argentina, rodio se Roberto Maximiliano Pereyra. Prve fudbalske korake napravio je u redovima mladih naraštaja River Platea, s kojima je 2011. godine potpisao prvi profesionalnui ugovor, te u naredne tri godine branio boje "Los Millonarios". 30. avgusta 2011. godine doputovao je na Stari kontinent gdje je potpisao petogodišnji ugovor sa Udineseom. Ipak, godinu dana prije isteka ugovora sa Zebrettama u Torino ga na posudbu doveo Juventus 25. jula 2014. godine za 1,5 milion eura uz mogućnost otkupa, koju je Stara dama i iskoristila, te je godinu dana za 14 miliona eura postao igračem tadašnjih aktuelnih šampona Italije, u ugovoru koji ga za Juventus stadion veže do jula 2019. godine. Roberto Pereyra je do sada u dresu Stare dame nastupio 61 put, te pri tom postigao 6 golova, te zabilježio 5 asistencija. Do danas je osvojio Scudetto (u sezoni 2014/15), Supercoppa Italiana 2015, te Coppa Italia (u sezoni 2014/15).
23. maj 2015. godine, Roberto Pereyra slavi gol protiv Napolia. Foto: Valerio Pennicino/Getty Images

1996. godine na današnji dan Stara dama predvođena Marcellom Lippiem je na Stadio Atleti Azzurri d'Italia u Bergamu gostovala Atalanti. Jedini pogodak za slavlje Bianconera u okviru 16. kola šampionata slavio je Fabrizio Ravanelli u 59. minutu utakmice. Stara dama je u sezoni 1995/95 završila na drugoj poziciji italijanskog šampionata sa 8 bodova zaostatka za Milanom. Ipak, sezona je bila izuzetno uspješna za tim Stare dame, budući da su u istoj slavili svoju drugu titulu Lige prvaka, kao i prvu Supercoppa Italiana.

2006. godine na današnji dan u Italiji su bile na rasporedu utakmice 18. kola Serie A, a Palermo je na Stadio Renzo Barbera ugostilo Bianconere Fabia Capella. Domaćini su poveli već u 12. minutu preko Christiana Terlizzia, da bi samo 3 minute poslije poravnao Adrian Mutu. Novim golom u 34. minuti Adrian Mutu postavio je konačan rezultat utakmice Palermo 1, Juventus 2. Stara dama je u sezonu 2005/06 završila na prvom mjestu šampionata sa 15 bodova prednosti ispred milanskog intera, te proslavila svoju 29. titulu prvaka Italije.