03/01/2016

Na današnji dan: 03. januar

u 13:48h / Kategorija:

03. januar je za Bianconere kroz historiju bio poprilično uspješan dan. Stara dama je na današnji dan slavila brojne trijumfe u okviru italijanskih šampionata.

1926. godine na današnji dan u Italiji su na rasporedu bile utakmice Preliminarne lige sjevera - Grupe B, a naš Juventus predvođen Mađarom Jenő Károlyem je na Stadio di Corso Marsiglia ugostio Genou, te slavio rezultatom od 2:0 nakon golova Ferenca Hirzera i Giuseppea Torriania. Stara dama je u sezoni 1925/26 završila na prvom mjestu Preliminarne lige sjevera - Grupe B sa 8 bodova prednosti ispred Cremonesea, te se plasirala u finalnu završnicu, takozvanu "Prima Divisione". U polufinalnom "tromeču", Stara dama je nastupila pod vodstvom novog trenera - Mađara Józsefa Viole, te je nakon dva remija eliminisala Bolognu, da bi u finalnom dvomeču bila bolja od Alba Rome, te podigla svoj drugi historijski pehar prvaka Italije.

Raimundo Bibian Orsi
1932. godine na današnji dan u Italiji su na rasporedu bile utakmice 14. kola šampionata, a Juventus Carla Carciana je na Stadio di Corso Marsiglia ugostio Modenu, te slavio ubjedljivim rezultatom od 3:0. Sva tri gola davne nedjelje postigao je Italo-Argentinac Raimundo Bibian Orsi. Juventus je sezonu 1931/32 završio na prvom mjestu tabele Serie A, proslavivši svoju 4. titulu prvaka Italije.

1943. godine na današnji dan Juventus Cisitalia je na Stadio Benito Mussolini (današnji Stadio Comunale, prim. aut.) u okviru 14. kola šampionata ugostio Fiorentinu, te slavio pobjedu rezultatom od 5:2. Sa dva gola Danila Michelinia, te jednim Pietra Magnia, gosti su na poluvremenu imali prednost od 2:1. Ipak dva gola Riza Lušte, te po jedan Giuseppea Meazze i Vittoria Sentimentia, poznatijeg kao Setimenti III, Bianconeri dolaze do treće pobjede u nizu. Stara dama predvođena Virginiom Rosettom je sezonu 1942/43 završila na trećoj poziciji tabele sa sedam bodova zaostatka za Torinom.

1954. godine na današnji dan Juventus Alda Olivieria je u okviru 15. kola italijanskog šampionata na stadionu Comunale ugostila Atalantu, te slavila pobjedu rezultatom od 2:0. Battista Rota i Eduardo Ricagni slavili su golove u okviru prvih 45 minuta na Comunaleu, i već do poluvremena riješili pitanje pobjednika. Stara dama je u sezoni 1953/54 završila na drugoj poziciji šampionata sa jednim bodom zaostatka za milanskim interom.

1965. godine na današnji dan na rasporedu su bile utakmice 15. kola italijanskog šampionata, a Juventus je na stadionu Comunale ugostio Foggiu, te slavio minimalnu pobjedu golom Néstora Combína sa bijele tačke 7 minuta prije isteka regularnog vremena utakmice. Juventus predvođen Heribertom Herrerom je sezonu 1964/65 završio na 4. mjestu tabele sa 13 bodova zaostatka za milanskim interom.

1971. godine na današnji dan u Italiji su se odigravali mečevi 12. kola šampionata, a Juventus Armanda Picchia (trenersku palicu je tokom narednog februara prepustio Čestmíru Vycpáleku, prim. aut.) ugostio je rimski Lazio na stadionu Comunale u Torinu, te slavio trijumf pri rezultatu od 3:1. Nedjeljnog popodneva su se u listu strijelaca upisali Helmut Haller, Antonello Cuccureddu, te Fabio Capello za Staru damu, dok je jedini gol u redovima Biancocelestia slavio Giuseppe Massa. Stara dama je sezonu 1970/71 završila na četvrtom mjestu šampionata sa jedanaest bodova zaostatka za prvoplasiranom ekipom intera.

1982. godine na današnji dan Juventus Giovannia Trapattonia je na Comunaleu u okviru 13. kola Serie A ugostio Udinese Enza Ferraria, te slavio minimalnu pobjedu golom Giuseppea Galderisia iz 52. minute utakmice. Bianconeri su sezonu 1981/82 završili na prvom mjestu tabele Serie A, te slavili svoj 20. Scudetto, te dodali drugu zlatnu zvjezdicu na crno-bijeli dres.