06/12/2015

Na današnji dan: 06. decembar

u 15:00h / Kategorija:

06. decembar Bianconerima je kroz historiju donio brojne pobjede, ali i prinovu u kući Agnellijevih čija će vladavina obilježiti blistavu eru Stare dame.

1914. godine na današnji dan u Italiji je na rasporedu bilo posljednje 10. kolo Eliminatorne grupe Piemontea - centralni dio, a Juventus je na Stadio di Corso Sebastopoli u Torinu ugostio Veloces Biella, te slavio ubjedljivu pobjedu rezultatom od 5:0. U strijelce se te nedjelje dva puta upisao Benigno Dalmazzo, te po jednom Pierino Sodano, Lorenzo Valerio Bona, te Meola. Sara dama je u sezoni 1914/15 Eliminatornu grupu Piemontea - centralni dio završila na drugoj poziciji sa 4 boda zaostatka iza gradskih rivala, te u nastavku završila na drugoj poziciji tabele polufinalnog međuregionalnog šampionata.

1936. godine na današnji dan Juventus Virginia Rosette je u okviru 11. kola Serie A na Stadio Benito Mussolini ugostio Sampierdarenese, te protiv genovljana slavio pobjedu rezultatom od 3:1. Lino Casnom je u nedjeljno popodne bio strijelac dva gola, uz jedan pogodak Alda Borela I za domaći tim, dok je jedini gol za goste postigao Angelo Bollano. Stara dama je u sezoni 1936/37 završila na 5. poziciji italijanskog šampionata sa sedam bodova zaostatka za šampionskom generacijom Bologne.

1942. godine na današnji dan na rasporedu su bile utakmice 10. kola Serie A, a Juventus Cisitalia predvođena Felice Borelom je gostovala je Livornu na Stadio Edda Ciano Mussolini. Gosti su poveli već u prvom minutu preko igrača/trenera Felicea Borela, dok su Bianconeri golovima Maria Ventimiglie i Vittoria Sentimentija već na poluvremenu postavili konačan rezultat meča, Livorno 0, Juventus Cisitalia 3. Stara dama je sezonu 1942/43 završila na trećoj poziciji tabele Serie A sa sedam bodova zaostatka za gradskim rivalima.

1953. godine na današnji dan Juventus Alda Olivieria je u okviru 12. kola italijanskog šampionata na stadionu Comunale ugostila Romu, te slavila pobjedu rezultatom od 3:0. Eduardo Ricagni otvorio je rezultat u 12. minuti, nastavio je Carl Aage Præst sa 11 metara, da bi Ermes Muccinelli u 64. minutu postavio konačan rezultat u novom trijumfu Bianconera. Zanimljivo je da niti jedan kapiten utakmice, Armando Tre Re, niti Giampiero Boniperti nisu završili utakmicu nakon što ih je glavni arbitar meča Giorgio Bernardi prijevremeno udaljio sa terena.
Stara dama je u sezoni 1953/54 završila na drugoj poziciji šampionata sa jednim bodom zaostatka za milanskim interom.

1975. godine na današnji dan familija Agnelli dobila je prinovu. U Torinu se Umbertu Agnelliu i Allegri Caracciolo di Castagneto rodio sin Andrea, budući predsjednik Juventusa, koji će svojim duhom prožimati sve ono što Stara dama predstavlja. Predsjednikom Juventusa postavljen je u maju 2010. godine od strane svog rođaka Lapo Elkanna, a od tada Bianconere širom svijeta razmazio je trofejima i srebrninom kojom puni vitrine giganta iz Torina. U dosadašnjem periodu vladavine Andree, Juventus je osvojio četiri Scudetta, jednu Coppa Italia, tri Supercoppa Italiana, te postavio plodno tlo kojim Stara dama tek treba da hara Apeninskim poluostrvom.
22. maj 1996. godine, Rim. Andrea Agnelli u društvu svog mentora, velikog Giannia. Foto: Aldo Liverani SAS

1989. godine na današnji dan na rasporedu su bile uzvratne utakmice osmine finala Kupa UEFA, a Juventus Dine Zoffa je u Chemnitzu, Njemačka, gostovao ekipi FC Karl-Marx-Stadt, današnji Chemnitzer FC. Bianconeri su u Njemačku otputovali noseći prednost iz utakmice koja se odigrala 15-tak dana ranije u Torinu, slaveći pobjedu rezultatom od 2:1. Uzvrat u Chemnitzu prošao je dobro, kako je Stara dama slavila novu pobjedu golom Luigia De Agostinia u 20. minutu meča, te se plasirala u daljnji tok natjecanja.
Evropski san nastavio se u sezoni 1989/90 do samoga kraja, gdje je Juventus nakon finalnog dvomeča protiv Fiorentine slavio svoju drugu titulu Kupa UEFA. Evropski trofej nije ostao usamljen u tribinama Juventus, budući da su Bianconeri u istoj sezoni slavili i svoj 8. trofej prvaka Coppa Italia.

1994. godine na današnji dan na rasporedu su bile uzvratne utakmice osmine finala Kupa UEFA, a Juventus Marcella Lippia je nakon gostujuće pobjede rezultatom od 3:1 na stadionu Delle Alpi ugostio bečki FC Admira/Wacker, te slavio novu pobjedu od 2:1. U listu strijelaca su se tog dana upisali Ciro Ferrara i Gianluca Vialli za domaćine, odnosno Gerd Wimmer za bečki tim. Stara dama je evropski put u sezoni 1994/95 nastavila do samoga kraja, gdje je ipak nakon finalnog dvomeča poražena od strane Parme.
Juventus je ipak donio titule u Torino u okviru sezone 1994/95, budući da je završio na prvoj poziciji tabele Serie A sa 10 bodova prednosti ispred Lazia, proslavivši svoju 23. titulu prvaka Italije, ali i osvojivši svoj 9. trofej osvajača Coppa Italia.

1997. godine na današnji dan u Italiji su na rasporedu bili mečevi 11. kola Serie A, a Juventus Marcella Lippia ugostio je na Stadio Delle Alpi Lazio Sven-Görana Erikssona. Utakmicu je rezultatski otvorio Alessandro Del Piero u 15. minuti meča, da bi u nastavku glavni arbitar meča Robert Boggi dosudio po jedan jedanaesterac za obje strane. Prvo je Dario Marcolin u 25. minutu utakmice poravnao rezultat na 1:1, da bi svojim drugim golom na utakmici Alessandro Del Piero sa 11 metara postavio konačan rezultat utakmice, Juventus 2, Lazio 1. Stara dama je u sezonu 1997/98 ušla osvojivši svoj drugi trofej Supercoppa Italiana, a istu završila osvajanjem svoga 25. scudetta, budući da su završili na prvoj poziciji Serie A sa 5 bodova prednosti ispred intera.

2013. godine na današnji dan Juventus Antonia Contea gostovao je Bologni na Renato Dall'Ara u okviru 15. kola Serie A, te slavio pobjedu rezultatom od 2:0 nakon golova Artura Vidala i Giorgia Chiellinia. Stara dama je u sezonu 2013/14 ušla osvojivši svoj šesti trofej Supercoppa Italiana, a istu završila osvajanjem svoga 32. Scudetta, budući da su završili na prvoj poziciji Serie A sa 17 bodova prednosti ispred rimske Vučice.