05/12/2015

Na današnji dan: 05. decembar

u 14:19h / Kategorija:

05. decembar je kroz historiju Juventusu donio brojne pobjede kako u domaćim natjecanjima, tako i onim evropskim.

1920. godine na današnji dan u Italiji su na rasporedu bile utakmice 5. kola lige Piemontea, a Juventus je na Stadio di Corso Sebastopoli u Torinu ugostio debitante u najvišem rangu takmičenja - Carignano. Nedjeljna utakmica pretvorila se u golijadu, kako je Juventus slavio visoku pobjedu od 7:1. U strijelce se tog dana tri puta upisao Pio Ferraris, te po jednom Piero Princlari, Carlo Bigatto, Giuseppe Giriodi, te Cesare Sereno za domaći tim, odnosno Gaetano Gallo za goste, koji je ujedno svojim golom u 8. minuti meča rezultatski i otvorio utakmicu. Stara dama je u sezoni 1920/21 završila na četvrtoj poziciji grupe A lige Piemontea sa 5 bodova zaostatka za Novarom.

1926. godine na današnji dan na rasporedu su bile utakmice 9. kola Eliminatorne grupe A predšampionata, a Juventus je gostovao Genoi na Stadio Marassi. U prvih pola sata Stara dama stekla je prednost od dva gola pogocima Federica Muneratia i Ferenca Hirzera, da bi u nastavku Felice Romano samo uspio ublažiti poraz Genovljana. Završilo je pobjedom Bianconera rezultatom od 2:1. Juventus je u sezoni 1926/27 završio na prvom mjestu Eliminatorne grupe A predšampionata sa jednakim brojem bodova, ali boljom gol razlikom od intera, dok su Završni šampionat završili na trećem mjestu sa tri boda zaostatka iza šampionske generacije Torina.

1971. godine na današnji dan Juventus Čestmíra Vycpáleka je na Stadio Comunale u okviru 8. kola šampionata ugostio Torino u zvaničnom 115. Derby della Mole. Juve je došao u prednost preko Pietra Anastasia u 32. minutu utakmice, da bi samo tri minute poslije Giorgio Ferrini poravnao rezultat. Konačnu pobjedu rezultatom od 2:1 za Bianconere donio je Fabio Capello pola sata prije kraja utakmice.
Stara dama je u sezoni 1971/72 završila na prvoj poziciji Serie A sa jednim bodom prednosti ispred Milana, slaveći svoju 14. titulu prvaka Italije.

1978. godine na današnji dan u Montevideu, Urugvaj, rodio se Marcelo Danubio Zalyeta. Prije dolaska u redove Stare dame 1997. godine, Marcelo je nastupao za urugvajski Danubio, te Peñarol. Iako je glasio za veoma perspektivnog mladića, Zalayeta je posuđen Empoliju, potom Sevilli, prije nego što je u sezoni 2001/02 zaigrao u crno-bijelom dresu, gdje je ostao 3 sezone prije nego je nanovo posuđen, ovoga puta Perugiji. Iako nije odigrao previše utakmica, ostalo je zabilježeno da je sa Bianconerima osvojio tri Scudetta (1998, 2002, 2003), dvije Supercoppa Italiana (2002 i 2003), kao i titulu Serie B 2007. godine, prije nego je nakon decenije u Juventusu otkupljen od strane Napolija (Napolitanci su pri tomu platili 1,4 miliona eura za polovinu ugovora, prim. aut.). Marcelo Zalayeta je u dresu Stare dame nastupio 101 put, te postigao 16 pogodaka.

1993. godine na današnji dan na rasporedu su bile utakmice 14. kola Serie A, a Juventus Giovannia Trapattonia je na Delle Alpeu ugostio Partenopee. Jedini gol za pobjedu Bianconera nad Napolijem postigao je Ciro Ferrara pogodivši vlastitu mrežu, budući da je tek naredne sezone promijenio mjesto boravka iz Napulja u Torino. Juventus je u sezoni 1993/94 završio na drugoj poziciji tabele Serie A sa tri boda zaostatka za vodećim Milanom.

2002. godine na današnji dan Juventus Marcella Lippia je gostovao Reggini u Reggio Calabriji na Stadio Oreste Granillo u okviru prve utakmice osmine finala Coppa Italia, te slavio pobjedu od dva gola razlike. U strijelce su se tog četvrtka upisali Marcelo Salas u 66. minutu sa bijele tačke, odnosno Marcelo Zalayeta u prvoj minuti sudačke nadoknade na svoj 24. rođendan. Juventus se porazom kod kuće rezultatom od 1:0 ipak plasirao u naredni stadij natjecanja, u kojemu je nakon četvrtfinalnog dvomeča ipak eliminisan od strane Perugie. Uprkos ispadanju, Juventusova sezona 2002/03 bila je izuzetno uspješna, budući da si Bianconeri slavili svoju 27. titulu prvaka Italije, kao i treću Supercoppa Italiana.

2004. godine na današnji dan u Italiji je na rasporedu bilo 14. kolo Serie A, a Juventus Fabia Capella je na Stadio Delle Alpi protiv Lazia slavio pobjedu od 2:1, golovima Rubena Olivere i Zlatana Ibrahimovića, odnosno Gorana Pandeva za Biancoceleste.
Stara dama je sezonu 2004/05 završila na prvom mjestu tabele Serie A sa sedam bodova prednosti ispred Milana, osvojivši svoj 28. Scudetto.

2009. godine na današnji dan Juventus Cire Ferrare je na stadionu Comunale ugostio milanski inter Joséa Mourinha, te u Derby d'Italia slavio rezultatom od 2:1. Utakmicu je rezultatski otvorio Felipe Melo u 20 minuti meča, da bi 6 minuta poslije golom Samuela Eto'oa inter došao do izjednačenja. Pobjedu Bianconerima donio je Claudio Marchisio u 58. minuti utakmice, u sezoni u kojoj je Stara dama predvođena Cirom Ferrarom, te nakon loših rezultata od 22. kola Alberto Zaccheroniem, završila na sedmoj poziciji tabele Serie A sa 27 bodova zaostatka za interom.

2010. godine na današnji dan Catania Marca Giampaola je u okviru 15. kola šampionata na stadionu Angelo Massimino ugostila trećeplasiranu ekipu tabele Serie A - Juventus Luigia Delneria. Stara dama slavila je rezultatom od 3:1, a u strijelce se dva puta upisao Fabio Quagliarela, te jednom Simone Pepe za goste, odnosno japanac Takayuki Morimoto za Cataniu.
Bianconeri su u sezoni 2010/11 ponovno završili na lošoj sedmoj poziciji tabele Serie A sa 24 boda zaostatka za šampionskom generacijom Milana Massimiliana Allegrija.

2012. godine na današnji dan u Italiji su na rasporedu bile utakmice šestog kola grupne faze Lige prvaka, a Juventus Antonia Contea je gostovao Shakhtaru na Donbass areni u Donezku. Jedini pogodak na utakmici postigao je Oleksandr Kucher pogodivši vlastitu mrežu u 56. minuti utakmice. Pobjedom u posljednjem kolu grupne faze Juventus je sa prve pozicije grupe E Lige prvaka sa dva boda prednosti ispred Shakhtara nastavio najelitnije evropsko takmičenje, dok su Chelsea i Nordsjælland eliminisani na prvoj stepenici završnice. Evropski san Juventus ipak nije trajao dugo, kako su u okviru četvrtfinalnog dvomeča sa budućim šampionima Evrope, minhenskim Bayernom eliminisani nakon dva poraza. Ipak, u sezoni 2012/13 trofej je stigao u glavni grad Piemontea, budući da su Bianconeri slavili svoju 31. titulu prvaka Italije, kao i 5. Supercoppa Italiana.