17/11/2015

Na današnji dan: 17. novembar

u 19:45h / Kategorija:

17. novembar je kroz slavnu historiju italijanskom gigantu donio pobjede u Derby della Italia, a nekim od Juventusovih igrača debije u nacionalnom timu.

1946. godine na današnji dan igrale su se utakmice 9. kola italijanskog šampionata, a Juventus Renata Cesarinia je gostovao u Romi na Stadio Nazionale del PNF u Rimu. Stara dama slavila je sa visokih 5:1 te nedjelje, a u strijelce se dva puta upisao Silvio Piola, te po jednom Vittorio Sentimenti III, Mario Astorri, te autogolom Claudio Matteini za gostujući tim, odnosno Giovanni Varglien II za domaću ekipu. Bianconeri su sezonu 1946/47 završili na drugoj poziciji tabele sa 10 bodova zaostatka za gradskim rivalima.

1957. godine na današnji dan Juventus Ljubiše Broćića gostovao je u okviru 11. kola šampionata Bologni na stadionu Comunale. Rezultat nakon prvog poluvremena glasio je 1:1. Juventus je poveo u 10. minuti preko Bruna Nicole, da bi domaćini poravnali rezultat 3 minute prije isteka regularnih 45 minuta preko Ezia Pascuttia. Stara dama mnogo bolje otvara nastavak utakmice, te nakon svega 15 minuta nastavka stvara novo vodstvo od tri gola razlike, nakon sto su John Charles, Gino Stacchini i Giampiero Boniperrti tresli mrežu domaće ekipe. Do kraja su "Petroniani" uspjeli golom iz jedanaesterca Luigia Bodia, te autogolom Giuseppea Corradia uspsmanjiti rezultat, ipak ne i izbjeći poraz. Završilo je Bologna 3, Juventus 4. Stara dama je sezonu 1957/58 završila na prvom mjestu tabele Serie A, te slavila svoju 10. titulu prvaka Italije.

1968. godine na današnji dan u Italiji su na rasporedu bile utakmice 7. kola šampionata, a u Torinu se igrao 109. po redu Derby della Mole. Stara dama je u svojstvu gostiju na Stadio Comunale u Torinu povela već u trećoj minuti meča preko Giampaola Menichellia, a pola sata prije kraja meča rezultat poravnava Nestor Combin. Dvije minute prije isteka regularnog vremena Pietro Anastasi donosi pobjedu Staroj dami, koja je, predvođena Heribertom Herrerom, sezonu 1968/69 završila na petoj poziciji Serie A sa 10 bodova zaostatka za vodećom Fiorentinom.

1991. godine na današnji dan igrao se 161. po redu Derby della Mole. Juvetus je na Delle Alpiu te nedjelje slavio pobjedu od 1:0 golom Pierluigia Casiraghia iz 11. minute, a gosti u zadnjih 10 minuta meča ostaju sa devetoricom na terenu nakon isključenja Pasqualea Bruna, te Roberta Policana.

U istoj utakmici u redovima Stare dame debitovao je Antonio Conte, zamijenivši Totò Schillacia. Juventus je sezonu 1991/92, predvođen Giovanniem Trapattoniem završio na drugoj poziciji sa 8 bodova zaostatka za Milanom.

2002. godine na današnji dan na Delle Alpiu Torino je kao domaćin ugostio Juventus u okviru 10. kola šampionata, u 177. po redu Derby della Mole. Stara dama je te godine glasila za aktuelne šampione, a nedjeljno veće ostalo je u lijepom sjećanju za navijače Bianconera, budući da su sa visokih 4:0 demolirali gradske rivale.

U strijelce su se te noći upisali Alessandro Del Piero, Marco Di Vaio, Pavel Nedved i Edgar Davids, a Stara dama predvođena Marcellom Lippiem je u sezoni 2002/03 uspjela odbraniti titulu sa 7 bodova prednosti ispred milanskog intera, te podići svoj 27. pehar šampiona Italije.

2004. godine na današnji dan tadašnji trener Azzurra Marcello Lippi je za prijateljsku utakmicu Italije protiv Finske pozvao u reprezentaciju ček šest novih imena, među kojima su se našli i dva današnja Juventusova defanzivca, Giorgio Chiellini, te Andrea Barzagli. Andrea Barzagli odigrao je svih 90 minuta meča, dok je Giorgio Chiellini u 46. minuti zamijenio Parisia, u utakmici koja je završila pobjedom Italije pri rezultatu od 1:0 nakon gola Fabrizia Miccolia.

Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Ju1897.net portala. Korištenjem Portala, korisnik prihvata Uslove korištenja, kao i sve njegove izmjene i dopune. Smatra se da su korisnici kontinuiranim korištenjem Portala ili bilo kojeg njegovog dijela, u svakom trenutku upoznati s aktuelnim pravilima korištenja, te da su ih razumjeli u cijelosti. Ju1897.net portal zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja, kao i da autore istih sankcioniše zabranom komentarisanja. Za više pojedinosti posjetite naše Uslove korištenja.