05/11/2015

Na današnji dan: 05. novembar

u 17:00h / Kategorija:

05. novembar kroz bogatu historiju donio je Bianconerima neke velike pobjede kako u Italiji, tako i širom Starog kontinenta.
1933. godine na današnji dan bile su na rasporedu utakmice 9. kola italijanskog šampionata, a Juventus je na stadio Benito Mussolini (sadašnji olimpijski stadion, prim. aut.) u Torinu dočekao Fiorentinu. Utakmica je nakon dva gola Borela, te po jednog Vargliena II, Pizzola i Ferraria slavila visokim rezultatom od 5:0. Stara dama je sezonu 1933/34 završila na prvom mjestu sa 4 boda prednosti ispred ambrosiane (tadašnji naziv milanskog intera, prim. aut.), te osvojila svoj 6. Scudetto.

1950. godine na današnji dan u Torinu se igrala utakmica 9. kola šampionata, a Bianconeri su ugostili Napoli. Do 57. minute Stara dama je nakon dva pogotka Bonipertija i jednog Hansena imala 3 gola prednosti, ipak, kasnim golovima u posljednjih 5 minuta regularnog toka utakmice Partenopei uspijevaju ublažiti poraz golovima Astorria i Formentina. Juventus je sezonu 1950/51 završio na trećoj poziciji sa 6 bodova zaostatka iza Milana.

1978. godine Stara dama je sa 8. pozicije tabele u okviru 6. kola šampionata dočekala u Torinu prvoplasiranu ekipu Milana. Gol odluke pao je već u drugoj minuti meča, a jedini strijelac na utakmici bio je Roberto Bettega. Juventus Giovannia Trapattonia je sezonu 1978/79 završio na trećoj poziciji sa 7 bodova zaostatka za Milanom Nilsa Liedholma.

1997. godine na današnji dan na rasporedu je bila 4. utakmica grupne faze Lige prvaka, a Stara dama je na Delle Alpiu ugostila čehoslovačke 1. FC Košice. Utakmica je završila pobjedom Lippievog Juventusa rezultatom od 3:2. Golovima Alessandra Del Piera, Nicole Amorusa i Daniela Fonsece Stara dame je do 66. minute imala prednost od tri gola razlike, da bi u nastavku Ruslan Lyubarskiy i Dušan Tóth ublažili poraz gostujuće ekipe. Bianconeri su grupu B apsolvirali na drugoj poziciji sa 3 boda zaostatka iza Manchester Uniteda, dok su Feyenoord i Košice natjecanje završili na prvoj stepenici. Evropski put Bianconera u sezonu 1997/98 nastavio se do samoga kraja, a zaustavljeni su finalnom meču od strane madridskog Reala.

2008. godine na današnji dan igrale su se utakmice četvrtog kola grupne faze Lige prvaka, a Stara dama je gostovala madridskom Realu na Santiago Bernabéu.
Real Madrid - Juventus 0:2, 05. novembar 2008. godine

Juve je slavio rezultatom od 2:0 nakon dva prelijepa pogotka Alessandra Del Piera, te su u nastavku natjecanja završili prvi u grupi H sa jednakim brojem bodova kao i Real, ali uz bolji međusobni omjer. Ipak, evropski put u sezoni 2008/09 nije trajao dugo, budući da je tim Claudia Ranieria (pred kraj sezone mjesto trenera je preuzeo Ciro Ferrara, prim. aut.) eliminisan već u narednoj fazi natjecanja od strane Chelsea.