26/10/2015

Na današnji dan: 26. oktobar

u 16:48h / Kategorija:

26. oktobar je u prošlosti donio uzbudljive događaje u historiji Juventusa, od kojih izdvajamo dva Derby d'Italia, te jednu pobjedu nad rimskom Vučicom.

1969. godine na rasporedu je bilo 7. kolo italijanskog šampionata, a Juventusu je u goste stigao milanski inter. Bio je to jedan od lošijih početaka sezone za ekipu iz Torina, koja je nakon trijumfa u prvom kolu nad Palermom nanizala pet mečeva bez pobjede, te drugoplasirani inter dočekala sa tek 13. pozicije. Povratak Giampiera Bonipertia u klub, ovoga puta u ulozi predsjednika, probudio je navijački dio, a i tim je krenuo sa pobjedama. Prvi od mnogih u nizu bio je trijumf u Derby d'Italia. Domaćine je već u prvoj minuti doveo u vodstvo Pietro Anastasi, da bi šest minuta prije kraja prvog poluvremena Roberto Boninsegna poravnao rezultat na 1:1. U nastavku vezni igrač intera, Gianfranco Bedin, postiže auto gol i poklanja drugu sezonsku pobjedu Bianconerima. Juventus je sezonu 1969/70 završio na trećoj poziciji, iza jedine šampionske generacije Cagliaria.

1986. godine u Torinu se na današnji dan odigrao još jedan Derby d'Italia. Ovoga puta aktuelni šampion Juventus u ulozi lidera tabele dočekao je trećeplasiranu ekipu Serie A. Juve je rano poveo preko autogola Riccarda Ferria, dok je Alessandro Altobelli početkom drugog poluvremena postavio konačan rezultat od 1:1. Uprkos veoma dobrom startu Juventus je sezonu 1986/87 završio na drugoj poziciji tabele, sa tri boda zaostatka za Napoliem koji je te godine slavio svoju prvu titulu prvaka Apeninskog poluostrva.

1996. godine u okviru 7. kola italijanskog šampionata 4-plasirana Roma je na Stadio Olimpico dočekala vice-šampione Italije i lidera tabele Serie A. Oba gola u rimskom remiu pala su u drugom poluvremenu. Pola sata prije kraja gosti su stigli do prednosti preko Michela Padovana, da bi konačan rezultat postavio Marco Delvecchio u posljednjem minutu regularnog dijela utakmice. Juventus je sezonu 1996/97 završio na prvoj poziciji što je gigantima iz Torina donijelo 24. titulu prvaka Italije.