24/10/2015

Na današnji dan: 24. oktobar

u 12:12h / Kategorija:

24. oktobar je kroz bogatu historiju Bianconerima donio mnoštvo dobrih rezultata kroz italijanski šampionat, ali i na evropskoj sceni, a legendarni Michel Platini postigao je svoj prvi gol u dresu Stare dame.

1971. godine Juventus je u okviru 3. kola Serie A na Comunaleu ugostio Atalantu Bergamo, a jedini pogodak na utakmici postigao je Halmut Haller u 27. minuti donijevši Bianconerima drugu prvenstvenu pobjedu. Juventus je sezonu 1971/72 završio na prvom mjestu sa bodom prednosti ispred Milana i Torina, osiguravši proslavu 14. Scudetta tek u posljednjoj utakmici gostujućom pobjedom nad Vicenzom.

1982. godine na današnji dan bila je na rasporedu utakmica 7. kola šampionata, a aktuelni šamoioni Italije su na svom stadionu dočekali lidera tabele, rimsku vučicu, koja je sezonu otvorila sa 5 pobjeda i jednim porazom. Juventus je sa druge strane pored tri trijumfa, upisao i jedan remi, te dva poraza, te je već u startu sezone bilo jasno da Bianconeri neće lako odbraniti titulu prvaka. Prvo poluvrijeme pripalo je gostima, kako je Roma već u 5. minuti utakmice povela golom Odoacrea Chierica. Ipak, samo četiri minute nastavka bilo je potrebno Michelu Platiniju da poravna rezultat svojim prvim golom u dresu Juventusa.

U 56. minuti pobjedonosni gol za Staru damu postiže Gaetano Scirea i postavlja konačan rezultat Juventus 2, Roma 1. Do kraja sezone Juvetus ipak nije izdržao utrku za titulom, slavila je Roma, a to je bila njena druga titula prvaka Italije.

1984. godine na rasporedu je bila prva utakmica osmine finala Kupa evropskih šampiona, a Juventus je ugostio zürichke Grasshopperse. Samo dva minuta sredinom prvog poluvremena bila su potrebna Juventusu da golovima Beniamino Vignole i Paolo Rossia uđe rasterećeniji u uzvratnu utakmicu. Pobjedom u gostima rezultatom od 2:4 Juventus je prošao u viši rang takmičenja. Stara dama je te godine u okviru Kupa evropskih šampiona išla do samog kraja, popevši se po prvi puta na krov Evrope gorkom hejselskom pobjedom nad Liverpoolom.

1990. godine igrala se još jedna utakmica, ovoga puta bio je to prvi meč drugog kola UEFA Kupa pobjednika kupova, a Juventus je u Torinu dočekao bečku Austriju, te slavio ubjedljivim rezultatom od 4:0, nakon dva gola Pierluigi Casiraghia, te po jednim Roberto Baggioa i Salvatore Schillacia. Uzvrat je protekao jednako bolan za Austrijance, te se Juventus našao u višem ragu takmičenja. Stara dana je natjecanje završila tek u polufinalnom dvomeču gdje je eliminisana od strane Barcelone.

1993. godine trećeplasirani Juventus je u okviru 9. kola šampionata putovao u glavni grad Lombardije. Sjajna ekipa Milana predvođena Fabio Capellom, koja je u tom momentu stajala na drugoj poziciji tabele, je bila u zaostatku u 61. minuti utakmice nakon gola Roberta Baggia sa 11 metara. Ipak domaćini 14 minuta kasnije  uspijevaju poravnati rezultat preko Demetria Albertinija. Utrka za titulom nastavila se do samog kraja prvenstva, kada su ipak slavili Rossonerri osvojivši svoj 14. pehar šampiona Italije.