26/04/2015

Torino - Juventus 2:1 (1:1)

u 17:54h / Kategorija:

Ekipa Torina upisala je danas za njih historijsku pobjedu kako su uspjeli slaviti u Derbyu della Mole nakon duge dvije decenije.

Juventus je došao u vodstvo preko sjajno izvedenog slobodnog udarca Andree Pirla u 35. minutu, ali su Granate uspjele izjednačiti u posljednjoj minuti prvog poluvremena golom Darmiana. Gol za 20 godina čekanu pobjedu u gradskom derbiu donio je domaćinima Fabio Quagliarella u 57. minutu.

Torino (3-5-2): Padelli; Moretti, Glik, Maksimović; Darmian (82' Molinaro), El Kaddouri, Gazzi, Benassi (72' Vives), Peres; Quagliarella, Lopez (61' Martinez).
Juventus (4-3-1-2): Buffon; Padoin (86' Llorente), Ogbonna, Bonucci, Lichtsteiner; Sturaro, Pirlo, Vidal; Pereyra (78' Pepe); Morata (65' Tevez), Matri.

Prvi su na utakmici zaprijetili domaćini. Maxi Lopez sjajno je dodao pred Quagliarellu, bivši igrač Juventusa dobro je opalio u sami donji lijevi ugao gola Buffona sa nekih 18 metara, ali kapiten Stare dame odlično reaguje i hvala loptu. Brzo  su odgovorili i gosti. Pirlo je odlično prebacio zadnji red u 12. minuti, a Alessandro Matri pod pritiskom odbrane sa neka 4 metra iz prve šutira samo visoko preko gola Padellia.

Igrao se 35. minut kada je Juventus poveo. Još jednom je majstoriju slobodnih udaraca pokazao Andrea Pirlo i sa 20 metara prebacio živi zid i od prečku zatresao mrežu nemoćnog Padellia za vodstvo od 0:1. Ipak, u toku posljednje minute regularnog dijela prvog poluvremena, smušenost odbrane Juventusa pomogla je Darmianu da poravna rezultat. Po desnoj strani pobjegao je Fabio Quagliarella, poslao dugu povratnu loptu za Darmiana na lijevu stranu, ovaj ju očajno prima, ali srećom po njega lopta se odbija u pravcu njegovog trka i sa nekih 7 metara nesmetano matira Gianlugia Buffona.

Gosti su bolje otvorili nastavak. Već naredni sjajan pokušaj Pirla iz slobodnog udarca vidjeli smo u 53. minuti. Ovoga puta udaljenost je bila znatno veća, gotovo 30 metara, a stativa ga dijeli od novog pogotka i novog vodstva Bianconera. Ipak 4 minute kasnije Quagliarella zabija drugi pogodak za Torino i preokreće rezultat. Akciju je započeo El Kaddouri, šalje loptu na lijevu stranu za Darmiana koji sjajno pronalazi Quagliarellu koji sa nekih 7 metara nesmetano postavlja, ispostavit će se kasnije, konačan rezultat. Imao je Juventus do kraja dosta šansi da poravna rezultat, ali sreće nije bilo. Prvo je Vidal propustio sjajnu priliku u 70. minutu, kada je šutirao glavom nakon ubačaja Lichtsteinera sa 10 metara daleko pored gola. Švicarac je još jednom dobro ubacio 6 minuta poslije, ali ovoga puta je Matri bio za malo neprecizan. Igrao se 83. minut kada centaršut Matria završava na stativi gola Torina, a u nastavku akcije Vidal sa 5 metara praktično dodaje loptu u ruke Padelliu. Minut poslije Pirlo je ubacio za Storara ali šut glavom veznjaka Juventusa odlazi još jednom u gol aut. Do kraja je Matri još jednom, u prvom minutu nadoknade, glavom loše šutirao nakon ubačaja Lichtsteinera, ali rezultat se nije mijenjao.

Juventus je i nakon ovog poraza i dalje 14 bodova ispred drugoplasirane ekipe tabele, kako niti jedan od rimskih pratioca također nije uspio iskoristiti kiks Stare dame i upisati pobjedu u svojim utakmicama 32. kola. Narednu utakmicu će Juventus u okviru Serie A odigrati već u narednu srijedu, kada će na svome terenu ugostiti, do ovog kola, šestoplasiranu Fiorentinu. Utakmica će se igrati u terminu od 20:45h.