03/03/2015

Roma - Juventus 1:1 (0:0)

u 00:36h / Kategorija:

U posljednjoj utakmici kola i ujedno i derbiju vrha tabele Roma i Juventus su podijelili bodove na rimskom Olimpicu. Juventus je uspio zadržati prednost od devet bodova koju je imao do ovoga kola.

Kako je ovim remijem, kojim je sezonski dvomeč između Juventusa i Rome odlučen u korist Stare dame (3:2 u Torinu, 1:1 u Rimu), bodovna razlika je praktično povećana na deset, kako bi u slučaju jednakog broja bodova na kraju sezone Juventus zbog istog imao prednost.

Gledali smo 90 minuta taktičkog nadmudrivanja u kojem je Allegri vodio glavnu riječ budući da su domaćini tek u 72. minuti upisali svoj prvi udarac u okvir gola Gianluigija Buffona.

Juventus (3-5-2): Buffon; Evra, Chiellini, Bonucci, Lichtsteiner (90+1' Padoin); Pereyra, Marchisio, Vidal; Tevez, Morata (83' Coman).
Roma (4-3-3): De Sanctis; Holebas, Mbiwa, Manolas, Torosidis; Keita, De Rossi (73' Nainggolan), Pjanić; Ljajić (65' Florenzi), Totti (71' Iturbe), Gervinho.

Prvo poluvrijeme proteklo je u rovovskoj bitci u kojoj je Juventus izvanredno zatvorio prilaz golu protivniku koji je večeras morao ići na sve ili ništa. Jedina ozbiljnija prilika desila se u 22. minuti pred golom Rome, kada je nakon prizemnog ubacivanja od strane Pereyre na drugu stativu za Alvara Moratu loptu presjekao Manolas i za malo pogodio vlastitu mrežu.

Još jednom je odlično loptu povukao Pereyra u 50. minutu, predao ju na lijevu stranu za Vidala koji sa nekih 16 metara iskosa gađa dalji ugao De Sanctisa, ali lopta odlazi za malo pokraj gola Rome.

Igrao se 62. minut kada je Torosidis zaradio svoju drugu javnu opomenu i isključenje. Tevez je odlično izbacio Vidala u situaciju jedan na jedan sa golmanom Rome, Torosidis ruši čileanca i zasluženo odlazi ranije u svlačionicu. Dvije minute poslije, Tevez sa nekih 20 metara, iz istog slobodnog udarca, sjajno prebacuje živi zid u nebranjeni dio gola De Sanctisa za svoj 15. gol u sezoni i za veoma važno vodstvo u Rimu. U nastavku su Pereyra i Tevez propustili sjajne prilike da povećaju vodstvo i riješe utakmicu.

Zaprijetila je i Roma po prvi puta na utakmici u 72. minutu nakon slobodnog udarca sa 40. metara koji je izveo Miralem Pjanić, Manolas je najbolje reagovao i šutirao glavom, ali Buffon je bio na visini zadatka i loptu odbio za prvi udarac iz ugla za domaćine.

Samo tri minuta poslije Chiellini je skrivio prekršaj na nekih 20 metara iz kosa, nakon kojeg je Roma izjednačila. Florenzi je nabacio iz slobodnog udarca s desne strane, Keita bio najviši u skoku i sa 6 metara savladao Buffona za ispostavit će se konačan rezultat od 1:1.

U narednih desetak minuta uslijedila je bolja igra Rome koja je sve karte bacila u napad, ipak do kraja utakmice uspjeli su još samo jednom uputiti udarac po golu gostiju i rezultat je ostao ne promijenjen.

Utakmica je obilovala grubim startovima pogotovo od strane domaćina, a sudac Orsato je podijelio ukupno 11 žutih kartona.

Sljedeću utakmicu Juventus će odigrati već narednog četvrtka kada će na svome terenu u okviru prvog polufinalnog meča Coppa Italie ugostiti Fiorentinu. U narednom meču u okviru italijanskog prvenstva Juventus će ugostiti ekipu Sassuola, a utakmica je na rasporedu narednog ponedjeljka, 09. marta sa početkom od 21:00h.