17/03/2015

Liga prvaka 1/8 / Borussia D. - Juventus, sri., 18. mart 20:45h

u 20:45h / Kategorija:

Najtrofejnija ekipa Italije otputovala je danas kako bi se obračunala sa dortmundskom Borussijom na Signal Iduna Parku u okviru uzvrata osmine finala najelitnijeg evropskog natjecanja, sa nadom da može održati prednost od 2:1 iz utakmice odigrane u Torinu.

Greška Giorgia Chiellinija omogućila je Marcu Reusu da postigne toliko važan gol u gostima koji ovaj uzvrat čini potpuno otvorenim.

Ali sada je Borussija ta koja mora napasti, a Juve je onaj koji će prijetiti da iz kontre jednim golom u gostima možda i odluči pitanje plasmana u naredno kolo Lige prvaka. Allegri je u Torinu jako dobro postavio igru Stare dame, izgledao je tim iz Torina tvrdo u odbrani, i da nije bilo individualne greške štopera Juventusa, teško da bi gosti na drugi način zaprijetili na gol Gianluigija Buffona. U prvoj utakmici domaćini su poveli pogotkom Carlosa Teveza u 13. minutu. Ipak, slavlje na tribinama Juventusovog stadiona nije mnogo trajalo, kako je Borussija već u 18. minutu poravnala rezultat. Nakon dodavanja veznog reda Chielliniju, italijanski reprezentativac nije primio laku loptu, okliznuo se i ostavio prostora Reusu da nesmetano dođe na 18 metara od gola Buffona i savlada nemoćnog kapitena Stare dame. Konačan rezultat postavio je tri minute prije kraja prvog poluvremena sjajni Alvaro Morata.

Borba se sada seli na Signal Iduna Park gdje Borussija ove sezone u Ligi prvaka još uvijek čeka na svoj prvi poraz. Padali su tu Arsenal sa 2 gola u mreži, Galata je prošla porazom rezultatom od 4:1, a jedini je Anderlecht napustio Dortmund neporažen u ovogodišnjem izdanju Lige prvaka.

"Teško mi se pomiriti sa golovima koje smo primili, ali sam zadovoljan načinom na koji smo reagovali nakon primljenog gola. Moramo se bolje braniti. U drugom poluvremenu Juventus je imao mnogo više prilika od nas, tako da je konačan rezultat pravedan. Što se nas tiče, da smo mogli birati kojim rezultatom bi izgubili, bio bi to upravo ovaj rezultat od 2:1. Ovo nas je ostavlo u igri i to je najvažnije. Bit će teško, ali imamo šanse," bile su riječi Jurgena Kloppa poslije završetka prve utakmice osmine finala.

Međutim, ovim fudbalom kojim Borussija trenutno raspolaže, predstoji im 90 paklenih minuta, gdje će u kontrama morati zaustavljati Moratu, Pereyru, Pogbu i ostatak crno-bijelog društva.

"Prva je utakmica bila sjajan test za nas, test kakvog u Serie A nemamo. To je odlično za moju ekipu, jer jako želimo taj iskorak u Evropi. A upravo tu su utakmice protiv najboljih. Zato se ne bojim niti uzvrata, jer smo svjesni što nas čeka. Velika borba. Moramo biti strpljivi i iskoristiti slabosti koje protivnik pokaže," izjavio je trener Bianconera Massimilano Allegri poslije prvih 90 minuta dvomeča.

"Počinjemo ovaj meč sa prednošću od 2:1. Svjesni smo činjenice kako će utakmica biti jako teška, ali kako za nas tako i za našeg protivnika. Teško da će utakmica završiti bez golova, tako da želimo postići dva gola da osiguramo prolaz. U prvoj utakmici nismo im dopustili da šutiraju na naš gol, ali Borussija je zabila zahvaljujući proklizavanju Chiellinija, dok smo mi imali nekoliko prilika da vodstvo učinimo većim. Moramo biti svjesni Borussijinih kvaliteta, oni su veoma brzi i jako dobro pritiskaju, morati ćemo da odigramo sa što manje grešaka sutra i udarimo pravo u njihove slabosti," bile su riječi Allegrija izrečene na današnjoj konferenciji za medije na Signal Iduna Parku.

Što se tiče izostanaka, kod Dortmunda se na listi ozljeđenih vode Grosskreutz i Piszczek, dok je Nuri Sahin sve bliže oporavku, mada je malo vjerovatno da će ga Klopp koristiti u sutrašnjoj utakmici. Sa druge strane Andrea Pirlo nije osposobljen za ovu utakmicu nakon povrede koju je zadobio upravo protiv Borussije u prvoj utakmici, kada je Allegri morao vršiti ranu izmjenu, te iskusni veznjak nije niti otputovao u Dortmund. Na listi na koje Allegri neće moći računati su i Asamoah, Romulo i Caceres.

U Knock-Out utakmicama protiv Njemačkih ekipa historija je na strani Bianconera. Igrali su 30 utakmica od kojih u 15 puta završili kao pobjednici, 12 puta završilo je neriješeno, dok su Nijemci samo tri puta slavili.

Protiv Borussije Juventus je kroz prošlost imao četiri duela, tri dvomeča i jedno finale Lige prvaka. U sva tri dvomeča, ona u polufinalima Kupa UEFA i onaj u grupnoj fazi Lige prvaka Juventus je bio bolja ekipa. pali su samo u onom finalu Lige prvaka 1997. godine kada ni sjajan pogodak Alessandra Del Piera nije bio dovoljan za osvajanje pehara.

U dosadašnjih 8 susreta ove dvije ekipe Juventus je slavio 5 puta, naspram 2 trijumfa Borussije. Međutim, interesantan je podatak da je iz sva tri susreta odigrana u Dortmundu Juventus odnosio puni plijen, dva puta rezultatom od 1:3 i jednom rezultatom od 1:2.

Za arbitre koji će voditi sutrašnj meč izabrana je petorka iz Srbije. Glavni sudac meča je Milorad Mažić, 41.godišnjak rođen u Titovom Vrbasu na kojega Bianconeri nemaju lijepe uspomene. Mažić je bio sudac u Atini prošlog oktobra, u grupnoj fazi Lige prvaka, kada su šampioni Italije poraženi od strane Olympiacosa rezultatom od 1:0. Mažiću će pomoćnici na linijama biti Milovan Ristić i Dalbor Đurđević, iza golova će stajati Danilo Grujić i Dejan Filipović, dok je za četvrtog oficijelnoga odabran Dejan Petrović.