22/12/2014

Juventus - Napoli 5:3 np (2:2)

u 22:37h / Kategorija:
Juventus je u glavnom gradu Qatara poražen od strane Napolija, koji je boljim izvođenjem jedanaesteraca podigao svoj drugi trofej Supercoppa Italie.
Juventus - Napoli  5:3 np (2:2)
Bio je ovo prvi put kako se Supercoppa Italiana igrala u zimskom terminu, a Qatar je ugostio italijanski dvojac nakon što su se tri uzastopne utakmice Supercoppe odigrale u Pekingu. Bila je ovo šansa da Juventus dođe do svog sedmog trofeja Supercoppe, odnosno Napoliju drugog.

Spektakularna utakmica odigrana je na stadionu Jassim Bin Hamad u Dohi ispred petnaest hiljada gledalaca.

Regularni tok utakmice završen je rezultatom 1:1, a strijelci su bili Carlos Tevez u 5.-tom, odnosno Higuain u 68.-mom minutu utakmice. Isti strijelci po još jednom su pogodili u drugom produžetku, prvo Tevez u 116.-tom, zatim Higuain u 118.-tom minutu. Utakmica je riješena fudbalskom lutrijom, a gol za pobjedu i drugi naslov Napolija u ovom natjecanju postigao je iz jedanaesterca Koulibaly.

Oba trenera nisu kalkulisala i pred Qatarsku publiku izveli su najbolje što su imali na raspolaganju.

Ekipe su izašle u sljedećim sastavima:
Juventus (4-3-1-2): Buffon; Evra, Chiellini, Bonucci, Lichtsteiner; Pogba, Pirlo, Marchisio; Vidal; Tevez, Llorente.
Napoli (4-2-3-1): Cabral; Maggio, Albiol, Koulibaly, Ghoulam; Lopez, Gargano; Callejon, Hamsik, De Guzman; Higuain.

Bila je to uzbudljiva utakmica, a dominacija na terenu se smjenjivala kako je vrijeme odmicalo. Bolje su utakmicu otvorili igrači Massimiliana Allegrija i već u petoj minuti poveli golom Carlosa Teveza. Nevjerojatan kiks napravili su Kulibaly i Raul Albiol, zasmetali su jedan drugome pustivši Carlosa Teveza da preotme loptu i potpuno neometan sa nekih 10.-tak metara iskosa savlada Cabrala.

Zaprijetio je Napoli preko odlične prilike u 16.-tom minuti, Chiellini se nije najbolje snašao, spustio samo loptu pred Hamsika koji sa 20 metara pogađa stativu gola Juventusa.

U narednim minutama vidjeli smo i dva pokušaja Teveza nakon što mu je oba puta Llorente servirao loptu, no u oba slučaja iskazao se Cabral. Do kraja poluvremena vidjeli smo još jednu sjajnu odbranu Buffona nakon udarca Higuaina.

Pored prilike u 6.-tom minutu drugog poluvremena kada je Pirlo izveo udarac iz ugla, a Evra nije uspio glavom zahvatiti loptu koja je pala pred njega u petercu, Napoli je bio tim koji je pritiskao gotovo cijelu prvu polovinu nastavka. Prvo je Callejon sjajno zaprijetio poslije dubinske lopte Mareka Hamsika ali je sa vrha šesnaesterca šutirao samo pored gola Buffona.

Igrao se 60.-ti minut kada je Napoli još jednom zatresao stativu Juventusa. Hamsik je sjajno uposlio Higuaina koji šutira još bolje iz nezgodne situacije sa 5 metara iskosa, ali još jednom stativa spašava gol Juventusa.

Mijenjao je Allegri prvi puta u 66.-toj minuti, Pirla je zamijenio Roberto Pereyra. Samo dva minuta poslije Napoli je izjednačio. Vidal je na sredini terena izgubio loptu, nakon čega De Guzman ulazi u kontru po lijevoj strani, centrira i pronalazi od strane Chiellinija zaboravljenog Higuaina koji sa pet metara glavom matira nemoćnog Buffona.

I Rafa Benitez je mijenjao u 78.-mom minuti, Mareka Hamsika je zamijenio Dries Mertens. Sa druge strane u istim minutama Lichtsteinera je zamijenio Simone Padoin.

Možda i najbolju priliku u drugom poluvremenu propustio je Carlos Tevez u 90.-tom minut kada je iz polu kontre sa 15 metara šutirao pored gola. Regularnih 90 minuta utakmice završeno je remijem, pri rezultatu od 1:1, nakon čega se otišlo u produžetke.

Na startu prvog produžetka Inler je zamijenio Lopeza. Juventus je bio mnogo bolja ekipa u prvom produžetku. Prvi je zaprijetio Pereyra nakon dodavanja Pogbe u 96.-tom minutu, ali siguran je bio Cabral. Nakon toga oprobali su udarce Pogba i Llorente ali oba puta rezultat je ostao nepromjenjen. Niti Vidal nije uspio zabiti nakon odlične kombinacije Pogbe i Pereyre, čileanac je šutirao u nebranjeni dio gola Cabrala, ali Kulibaly uspijeva sa gol linije izbiti loptu i otkloniti opasnost.

U drugom produžetku Allegri je posljednji put mijenjao, Llorentea je zamijenio Alvaro Moratom, dok je sa druge strane izašao De Guzman, a njegovo mjesto na terenu zauzeo Jorginho.

Već u prvom minutu drugog produžetka Juventus je još jednom imao vodstvo. Po drugi put je Tevez savladao Cabrala. Akciju je započeo Bonucci dugom loptom koja je putovala preko 60 metara, Morata je sjajno primio loptu, koja je na kraju akcije, nakon kombinacije Pogbe i Evre došla pred Teveza koji se sjajno oslobađa štopera Napolija te udarcem sa 15 metara nalazi Cabrala na krivoj nozi i po drugi put u ekstazu baca navijače Juventusa.

Igrao se 111.-ti minut jada je Pogba pogriješio i glavom uposlio Higuaina u kontru, ali Buffon fantastičnom odbranom po tko zna koji put u svojoj karijeri pokazuje svoju svjetsku klasu.

Ipak u 118.-tom minutu Napoli još jednom stiže do izjednačenja. Nakon velike gužve u petercu Bianconera nakon ubačaja Callejona, najbolje se snalazi Higuain i po drugi put svome timu donosi izjednačenje nakon čega se ubrzo pristupilo i izvođenju jedanaesteraca.

Gianluigi Buffon mogao je biti junak utakmice kako je čak tri puta branio jedanaesterce Partenopea, ali niti Tevez, Chiellini pa ni Pereyra nisu uspjeli iskoristiti prednost i Napoli je na kraju zabilježio svoj drugi trijumf u Supercoppi.

Golove za Juventus iz jedanaesteraca postigli su Vidal, Pogba, Marchisio, Morata i Bonucci, dok su za Napoli sigurni izvođači bili Ghoulam, Albiol, Inler, Higuain, Gargano i naposljetku za veliko slavlje Napolija, Koulibaly.