01/11/2014

Empoli - Juventus 0:2 (0:0)

u 21:09h / Kategorija:
Juventus je u okviru 10.-tog kola Serie A gostovao Empoliju.
Nakon nešto ranijeg poraza Vučice u srazu protiv Partenopea na San Paolu rezultatom od 2:0, Juventus je imao priliku da se opet odvoji na vrhu tabele. Juventus je teže nego očekivano i upisao pobjedu golovima Pirla i Morate u drugom poluvremenu. Loša vijest je da su se već većem broju ozljeđenih igrača priključili Ogbonna i Asamoah, ali će se tek u narednim danima znati više, kao i dužina eventualnog izostanka.

Maurizio Sarri nije mogao računati na ozlijeđenog defanzivnog veznog Tiberia Guarentea, dok su Luigi Sepe i Simone Verdi bili pod znakom pitanja za ovaj meč, pa je na teren izveo očekivani sastav u 4-3-1-2 formaciji: Bassi; Rui, Tonelli, Rugani, Laurini; Croce, Valdifiori, Vecino; Zielinski; Maccarone, Pucciarelli;

Sa druge strane trener Bianconera nije mogao računati na ozljeđene Evru, Barzaglija, Pepea i Caceresa, dok su odmarao Teveza, Pogbu, Lichtsteinera i Llorentea pred važan meč protiv Olympiakosa, koji je na programu već narednog utorka Na teren je izveo sljedeći sastav u 3-5-2 formaciji: Buffon; Chiellini, Bonucci, Ogbonna; Asamoah, Marchisio, Pirlo, Vidal, Pereyra; Giovinco, Morata;

U prvom poluvremenu nismo vidjeli lepršavu igru. Juventus jeste bio tim koji je kontrolirao igru napadao, ali ozbiljnijih prilika nije bilo.

Juventus je imao prvu priliku preko Giovinca u 6.-tom minutu, potegao je sa 25 metara no šut nije bio dovoljno dobar kako bi savladao Bassija. Isti igrač šutirao je još jedan put tri minute poslije nakon povratne lopte Vidala sa nekih 11 metara iskosa, no ovoga puta udarac je izblokiran od strane odbrane Empolija.

Izgledalo je da će Ogbonna biti zamijenjen nakon sudara sa Chiellinijem, no 26.-togodišnjak je nastavio igrati, a Lichtsteiner je poslat na zagrijavanje.

Prvu priliku propustili su domaćini u 17.-tom minutu, pokušao je Zielinski, a odbijenu loptu od Bonuccija bez problema je uhvatio kapiten Juventusa u svom 501.-vom nastupu za Staru damu.

U 33.-ćem minutu, odlično je povukao Morata, lijepo pronašao na lijevoj strani Artura Vidala, no Čileanac sa nekih 17 metara iskosa šutira samo pored gola Bassija.

Propustio je Juve izglednu priliku u 41.-vom minutu, odlično je Asamoah uputio prizemnu loptu po visini šesnaesterca, Giovinco je propustio za Vidala, no udarac ovoga puta odlazi pravo u ruke golmana Empolija.

Početnim rezultatom se otišlo u svlačionice. U drugom poluvemenu bilo je jasno kako Ogbonna nije mogao nastaviti, a njegovo mjesto u identičnoj formaciji zauzeo je Stephan Lichtsteiner.

Domaćini su mnogo bolje otvorili nastavak. Pucciarelli je na samom startu propustio dvije prilike. Prvi puta je nakon ubačaja Valdifiorija u 49.-tom mintutu pokušao sa nekih 11 metara glavom, no udarac je bio dosta neprecizan. Dvije minute poslije oprobao je udarac isti igrač sa 25 metara, ovoga puta šutira dosta slabo i pravo u ruke golmana gostiju.

Požutio je Arturo Vidal u 53.-ćoj minuti nakon starta na Zielinskom, što znači da će i Čileanac zbog suspenzije biti na listi nedostupnih za naredni meč protiv Parme koja je na rasporedu u narednu nedjelju. Bilo je to na oko 22 metra od gola Buffona, isti igrač na kojemu je skrivljen prekršaj je oprobao izravnim udarcem, no on odlazi visoko preko gola.

Igrao se 56.-mi minut kada je Kwadvo Asamoah odlično pretrčao Laurinija po lijevoj strani, šutirao snažno u bliži ugao, Bassi je odbio loptu ispred Marchisia na 13 metara koji šutira za malo neprecizno pokraj desne stative gola Empolija.

Mijenjao je i Sarri samo minut poslije, Laurinija je zamijenio Albanski internacionalac Hysaj.

Dva minuta poslije Juve je bio u još jednoj dobroj prilici. Chiellini je bio najviši nakon Pirlovog ubačaja iz ugla, no i udarac štopera Juventusa odlazi nedaleko od stative Empolija samo u gol aut.

Igrao se 60.-ti minut kada Tonelli ruši Sebastiana Giovinca na 20 metara od svog gola i dobija žuti karton. Slobodan udarac izveo je Andrea Pirlo, iskusni veznjak Juvea je prebacio živi zid, Bassi nije na vrijeme vidio putanju lopte, koja je padala na liniju i završila u golu za vodstvo gostiju od 0:1.

Samo tri minute poslije imao je Empoli najbolju šansu na utakmici i priliku da brzo vrati utakmicu na egal. Nakon gužve u šesnaestercu Juventusa, lopta je došla pred Pucciarellija koji šutira odlično sa 11 metara, loptu je malo izblokirao Vidal, a Buffon bravuroznom reakcijom spašava gol i odbija loptu u korner.

Tevez je zamijenio večeras vrlo dobrog Giovinca u 58.-mom minutu utakmice.

U minutama kada je Empoli pritiskao stvorio se prostor za kontru, izveli su ju Morata i Tevez, Španac je povukao i uposlio Teveza koji šutira u kontra ugao golmana Empolija, na odbijenu loptu Bassijeve odbrane natrčao je Marchisio no osmica Juventusa iz jako teške situacije pogađa samo stativu, koja je i ujedno bila Juventusova jubilarna 10.-ta u prvih 10 kola sezone.

Dva minuta poslije u 72.-gom minutu Alvaro Morata je uduplao vodstvo. Iskoristili su zbunjenost domaćina fudbaleri Juventusa, Tevez je dodao Morati koji odličnom varkom izbacuje Ruija i šutira neodbranjivo u kontra ugao gola Bassija za ispostavilo se konačnih Empoli 0, Juventus 2.

U 80.-toj minuti Maccaronea je zamijenio Gruzijac Mcedlidze. U istoj minuti se nažalost povrijedio Asamoah, Alegri je izvršio i treću izmjenu, drugu prinudnu, na teren je poslao Padoina.

Igrao se 83.-ći minut kada je Tevez pronašao prostora i potegao jako dobro sa 20 metara, ali udarac Argentinca prelijepom paradom zaustavlja Bassi.

Imao je i Tavano odličnu priliku u posljednjem minutu regularnog dijela utakmice, odlično ga je izbacio njegov vezni red, ali je Buffon izašao na vrijeme i sjajno izblokirao udarac.

Pirlo je imao novi slobodan udarac sa 20.-tak metara iskosa, nakon što je Padoin prošao i zaradio prekršaj Laurinija. Šutirao je Pirlo jako dobro i ovoga puta, no Bassi boksuje loptu daleko izvan opasne zone. Laurini je pritom i dobio žuti karton zbog prigovora.

Do kraja utakmice vidjeli smo i izravan crveni karton za Tonellija u drugoj minuti nadoknade, nakon što je kao posljednji igrač odbrane u situaciji jedan na jedan ispred gola na nekih 20 metara srušio Teveza, prekinuvši pri tom kontru gostiju. Pirlo je pokušao još jedan put, ali ovoga puta lopta odlazi preko gola što je ujedno značilo i kraj utakmice u kojoj je Juventus teže nego što je očekivano odnio tri boda sa gostovanja u Empoliju, iskoristivši pri tom kiks Rome, i ponovno se izdvojio na vrhu tabele sa tri boda prednosti.

Već za tri dana ekipu Massimiliana Allegrija očekuje novi susret. Ugostiti će ekipu Olympiakosa na svom terenu u okviru četvrtog kola grupne faze Lige prvaka. Naredni susret u okviru Italijanske Serije A na rasporedu je sljedeće nedjelje kada će Juventus u 15:00h ugostiti posljednje plasiranu ekipu Parme.