20/10/2014

1° Kup pobjednika Kupova / 16. maj 1984.

u 17:09h / Kategorija:
Juventus se kvalificirao za ovaj turnir osvajanjem Coppe u sezoni 1982/1983.
U prvoj rundi Stara dama sa lakoćom savladava svog protivnika, Lechiu Gdansk, ukupnim rezultatom 10:2, koja će biti upamćena po izvanrednom Penzu koji je postigao četiri gola u prvoj utakmici.

Kakogod, PSG je predstavljao znatno jačeg protivnika u osmini finala. Prva utakmica na stadionu Parc des Princes završena je remijem 2:2, a u revanšu je Juventus pokazao taktičku zrelost i remizirao 0:0, što mu je omogućilo plasman u narednu fazu.

U četvrtfinalu na redu je bio okršaj sa FC Haka iz Finske. Juventus je važio za velikog favorita, a dvoboj je završen u njihovu korist ukupnim rezultatom 2:0.

U polufinalu sledi pravi sudar titana protiv Manchester Uniteda sa Romsonom i Hughesom. Na Old Trafordu je bilo 1:1, dok se na stadionu Comunale činilo da će susret ipak otići u produžetke sve dok nije Paolo Rossi u 89.-tom minutu zapečatio sudbinu Engleza.

Finale se igralo na stadionu St. Jakob u Bazelu protiv Porta. Bianconeri su izašli u ofanzivnoj 4-3-3 formaciji, a do vodstva dolaze već u 12.-tom minutu, kada se Vignola oslobađa svog čuvara i plasira loptu u donji ugao golmana Beta. Porto izjednačuje preko Souse njegovim preciznim udarcem sa ivice šesnaesterca. Prije završetka prvog poluvremena u 41.-tom minutu Boniek dobro reaguje na odličnu loptu Platinija i vraća Staru damu u prednost. Identičan rezultat je ostao na snazi do kraja, a Juventus osvaja duplu krunu.

Ekipu Juventusa u sezoni 1983/1984 su činili: Tacconi, Rossi, Scirea, Bonini, Cabrini, Boniek, Brio, Platini, Tardelli, Gentile, Penzo, Vignola, Caricola, Prandelli, Tavola.

Trener: Giovanni Trapattoni

Izvor: Juventus
Tekst preveli i uredili: GrandeMladen i DenaMo