21/10/2014

1° Interkontinentalni Kup / 8. decembar 1985.

u 20:00h / Kategorija:
8 decembar 1985, Tokio, Juventus 2:2 Argentinos Juniors (Juventus pobjeđuje 4:2 nakon izvođenja jedanaesteraca).
Pobjedom u finalu Lige prvaka protiv Liverpoola u Briselu, Juventus je stekao pravo da igra ovaj Kup protiv pobjednika Cope Libertadores, ekipe Argentinos Juniorsa. Većinu navijača u Tokiu činili su navijači Stare dame, a tada su imali priliku da prisustvuju pravom spektaklu.

Prvo poluvrijeme je bilo poprilično izbalansirano, pa se na odmor otišlo bez postignutih golova. Argentinci su nakon pauze počeli ofanzivnije i poveli, a njihovu prednost anulira Platini iz jedanaesterca.

Le Roi je kasnije postigao fantastični gol iz poluvoleja, koji bi bio zasigurno jedan od najboljih golova ikad da ga sudija Roth nije poništio, opravdavajući svoju odluku da lopta navodno nije prešla gol liniju. Ova odluka je rezultirala jednom od najupečatljivijih slika, gde Platini leži na zemlji u nevjerici i protestuje.

Argentinosi još jednim pogotkom sipaju sol na ranu Bianconera u 75. minutu. Na scenu osam minuta prije kraja stupa Laudrup i poravnava rezultat. Utakmica je otišla u produžetke u kojima se nije dešavalo ništa značajnije, pa su se na kraju izvodili jedanaesterci.

Brio, Cabrini i Serena su pogodili iz jedanaesteraca, pa je Stara dama došla do prednosti od 3:2, sa još dva za izvesti. Obje strane promašuju po jedan jedanaesterac, pa Platini svojim stavlja tačku na meč i donosi svom timu prvi Kup ove vrste.

Juventusovih startnih XI: Tacconi; Favero, Cabrini, Brio, Scirea; Bonini, Mauro, Manfredonia, Platini; Serena, Laudrup.

Trener: Giovanni Trapattoni

Izvor: Juventus
Tekst preveli i uredili: GrandeMladen i DenaMo