05/12/2017

Liga prvaka 2017/18 / 6. kolo / Olympiakos - Juventus 0:2 (0:1)

u 22:40h / Kategorija:

Juventus je u okviru posljednjeg kola grupne faze Lige prvaka putovao u Pirej na noge Olympiakosu Takisa Lemonisa. Utakmica na vaternom Georgios Karaiskakis stadionu okončana je pobjedom Juventusa kojom je aktuelni šampion Italije sa druge pozicije grupe D potvrdio svoj plasman među 16 najboljih ekipa Starog kontinenta. Za slavlje Bianconera rezultatom od 0:2 pobrinuli su se Juan Cuadrado u 15, odnosno Federico Bernardeschi u 89. minuti susreta. Izvlačenje parova osmine finala Lige prvaka održat će se u Nionu u naredni ponedeljak, 11. decembra, sa početkom od 12:00h po centralnoevropskom vremenu.

Bianconeri su dobro otvorili susret u Grčkoj i već u sedmoj minuti zaprijetili preko Dybale na čiji udarac spremno reaguje Silvio Proto. Ipak, 15. minut donosi vodstvo gostujuće ekipe. Matuidi je sjajno ispratio prodor Alexa Sandra po lijevoj strani, brazilac iskoristio višak prostora i ubacio oštru prizemnu loptu po visini peterca grčkog tima, na koji na visini druge stative odlično reaguje Juan Cuadrado i iz blizine trese mrežu Olympiakosa. Domaćini su najbolju priliku propustili četiri minute prije isteka regularnog dijela prvog poluvremena, kada nakon ubačaja iz ugla najbolje u šesnaestercu Juventusa skače Nikolau i prosljeđuje loptu pred Uroša Đurđevića čiji udarac fantastično nogom brani rezervni golman Stare dame, Wojciech Szczęsny i pred odlazak na pauzu zadržava svoj tim u minimalnoj prednosti.

Novu sjajnu priliku za izjednačenje propustili su domaćini u 57. minutu kada nakon dobrog proigravanja Marko Marin dolazi u situaciju jedan na jedan sa golmanom Stare dame, ali još jednom je na visini zadatka bio 27-godišnji Poljak. Na narednu ozbiljniju priliku čekali smo do 82. minuta kada udarac Bena Nabouhanea, nakon ubačaja Koutrisa završava na prečki gola Stare dame. Odgovorili su nešto poslije i Bianconeri silovitim pokušajem iz daljine Federica Bernardeschija, ali dobro je bio postavljen Proto i bez većih problema izblokirao udarac. Ipak, narednu je priliku Bernardeschi dočekao spremnije. Lako se 23-godišnjak oslobodio Koutrisa, namjestio loptu na ljevicu i matirao nemoćnog golmana Olympiakosa za konačnih 0:2.
Olympiakos (4-2-3-1): Proto: Elabdellaoui, Engels, Nikolau, Koutris; Romao, Tachtsidis; Pardo, Odjidja-Ofoe 62', Seba 46'; Đurđević 71'.
Klupa (7): Androutsos, 71' Ben, Botia, Choutetsiotis, 62' Fortounis, Gillet, 46' Marin.
Trener: Takis Lemonis.
Juventus (4-2-3-1): Szczesny; De Sciglio, Barzagli 70', Benatia, Alex Sandro; Khedira, Matuidi; Cuadrado 84', Dybala 62', Douglas Costa; Higuain.
Klupa (7): Pinsoglio, 70' Rugani, Asamoah, 62' Pjanić, Marchisio, 84' Bernardeschi, Mandžukić.
Naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati već u subotu, 09. decembra sa početkom od 20:45h, kada će na Allianz Stadionu u zvaničnom 237. Derby d'Italia ugostiti trenutno prvoplasiranu ekipu šampionata, nerazzurre Luciana Spallettija.