23/09/2017

Serie A 2017/18 / 6. kolo / Juventus - Torino 4:0 (2:0)

u 22:42h / Kategorija:

Šesto kolo italijanskog šampionata je na Allianz Stadium donijelo 237. zvanični Derby della Mole. Izabranici Massimiliana Allegrija su rezultatom od 4:0 upisali i svoju šestu pobjedu u utrci za sedmi Scudetto u nizu, ovoga puta nakon dva pogotka Paula Dybale, te golovima Miralema Pjanića i Alexa Sandra. Bilo je ovo 101 historijsko slavlje Stare dame u izravnim okršajem sa gradskim rivalima.
Juventus (4-2-3-1): Buffon; Lichsteiner, Benatia, Chiellini, Alex Sandro; Pjanić, Matuidi (72' Bentancur); Cuadrado (62' Bernardeschi), Dybala, Douglas Costa; Mandžukić (80' Higuain).
Torino (4-2-3-1): Sirigu; De Silvestri, N'Kolou, Lyanco, Ansaldi; Rincon (75' Gustafsson), Baselli; Iago Falque (30' Acquah), Ljajić, Niang (71' Boye); Belotti.
Bianconeri su veoma agresivno ušli u ovaj susret i već od starta u potpunosti držali pod kontrolom visok ritam utakmice. Domaćini su zaprijetili već u šestom minutu kada se nakon dodavanja Dybale odličnim driblingom Juan Cuadrado naprosto sručio u protivnički šesnaesterac, ali u nastavku Tomas Rincon dobro blokira udarac Kolumbijca.

Samo 10 minuta kasnije, Juventus je zasluženo došao u vodstvo. Visok pritisak Juventusa naveo je Basellija i Rincona na grešku, Pjanić je oduzeo loptu na 30 metara od protivničkog gola, prepustio ju Paulu Dybali koji koristi priliku i pogađa nebranjeni dio mreže gola Sirigua.

U nastavku smo vidjeli i nepromišljenost veznog igrača Torina, Danielea Basellija, koji je prekršajem nad Pjanićem zasluženo dobio drugu javnu opomenu, i već u 24. minuti morao napustiti teren. 32. minut donio je novi pokušaj Bianconera, ali ovoga puta Sirigu je odbranio solidan pokušaj Miralema Pjanića.

Ipak, ono što bosanskohercegovačkom internacionalcu tada nije pošlo za nogom, jeste desetak minuta kasnije. Douglas Costa je prebacio loptu za Cuadrada, a Kolumbijac istu proslijedio unatrag pred 27-godišnjeg Tuzlaka koji fantastičnim udarcem matira golmana gostiju za Juventus 2, Torino 0.

Pred kraj prvih 45 minuta odgovorio je i Toro preko ubačajem Ljajića iz slobodnog udarca pred Belottija, ali dobro postavljen je bio kapiten Stare dame. Na odmor se otišlo pri vodstvu Bianconera rezultatom od 2:0. U narednim minutama upisali smo pokušaje De Silvestrija, Bernardeschija, kao i Benatije iz sjajne prilike, ali golmani su bili na nivou zadatka.

U 69. minutu smo vidjeli pravu konfuziju u kaznenom prostoru Torina. U pokušajima se izredao gotovo kompletan sastav Juventusa, ali sreća i sjajno postavljanje odbrane i Sirigua onemogućila je domaćinima četvrti pogodak. Samo minut kasnije udarac je oprobao i Mario Mandžukić na centaršut Alexa Sandra, ovoga puta se do novog pogotka Bianconera ispriječila stativa gola.

Dvanaest minuta nastavka bilo je potrebno Bianconerima da još jednom potvrde vodstvo. Miralem Pjanić je odlično ubacio iz kornera na prvu stativu gdje se u skoku najbolje snašao Alex Sandro i glavom pospremio loptu iza leđa Salvatorea Sirigua.

Nastavio je Juventus i dalje nizati prilike, a 15 minuta prije kraja Sirigu je još jednom dobro intervenisao na udarac Mandžukića i spriječio totalni debakl svoj tima. Par minuta prije isteka regularnih 90 minuta je i Douglas Costa propustio sjajnu priliku. Centrirao je ovoga puta Stephan Lichtsteiner, a Brazilac volejem dobro namučio golmana gostiju.

Ipak, sudačka nadoknada donijela je još jedan pogodak u mreži Granate. Paulo Dybala je sjajno prihvatio loptu na 10 metara od gola Sirigua i postigao svoj drugi pogodak na utakmici, odnosno deseti u okviru ovosezonskog izdanja Serie A i postavio konačan rezultat torinskog derbija na Juventus 4, Torino 0.

Naredni susret će Stara dama odigrati već u srijedu kada će na Allianz Stadiumu u okviru drugog kola grupne faze Lige prvaka ugostiti grčki Olympiakos. Naredni susret Serie A Bianconere vodi na neugodno gostovanje Nerazzurima Gian Piera Gasperinija na Stadio Atleti Azzurri d'Italia, a utakmica sedmog kola šampionata na rasporedu je u nedelju, 01. oktobra sa početkom od 20:45h.