28/04/2017

Serie A 2016/17 / 34. kolo / Atalanta - Juventus 2:2 (1:0)

u 22:39h / Kategorija:

Stara dama je u okviru 34. kola gostovala Atalanti Gian Piera Gasperinija na Stadio Atleti Azzurri d'Italia, te upisala treći sezonski ligaški remi, ovoga puta rezultatom od 2:2. Atalanta je povela golom Contia u posljednjem minutu prvog poluvremena, da bi Bianconeri do 83. minute autogolom Spinazzole, potom pogotkom Dania Alvesa došla do potpunog preokreta. Konačan rezultat postavio je u 89. minutu  Remo Freuler.

Atalanta (3-4-2-1): Berisha; Toloi, Caldara, Masiello; Conti, Cristante, Freuler, Spinazzola (86' Petagna); Hateboer, Kurtić (66' Kessie); Gomez.
Juventus (4-2-3-1): Buffon; Dani Alves (87' Barzagli), Bonucci, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanić; Cuadrado (79' Lichtsteiner), Dybala (88' Lemina), Mandžukić; Higuain.

Juventus je nešto opreznije ušao u susret 34. kola Serie A spram agresivne Atalante, koja je organizovanom i izuzetno disciplinovanom igrom veoma dobro parirala Bianconerima u prvom dijelu susreta. Na prvu priliku Bianconera morali smo čekati čak do 26. minuta i udaraca Higuaina koji lako hvala dobro postavljeni 28-godišnji Albanac na golu domaćina. Odgovorila je La Dea samo tri minute kasnije sjajnom prilikom preko Freulera koji u priliku izlazi jedan na jedan sa Gianluigijem Buffonom, ali siguran je na vrhu šesnaesterca bio kapiten Stare dame. Sjajnu priliku imali su i Bianconeri u 37. minutu susreta kada nakon dugog centaršuta Chiellinija Juan Cuadrado poluvolejem šutira sa desetak metara, ipak dosta neprecizno. Pritisak i agresivna igra domaćina se isplatila, a Bergamezi su u posljednjim sekundama poluvremena ipak došli do vodstva. Gomez je sa lijeve strane centrirao na drugu stativu gdje Conti izlazi kao pobjednik iz duela sa Samijem Khedirom i iz blizine matira Gianluigija Buffona. Na odmor se otišlo pri minimalnom vodstvu Nerazzurra.

Peti minut nastavka donosi izjednačenje. Miralem Pjanić je izveo slobodan udarac i ubacio na pet metara od gola Berishe, a Spinazzola se loše snalazi i iz velike blizine matira svog golmana, te postiže autogol. U narednim minutama mogao je Juventus i do potpunog preokreta, ali ovoga puta Etrit Berisha sjajnom reakcijom spašava mrežu Atalante od naleta Paula Dybale. Uzvratili su domaćini dalekometnim udarcem Gomesa, ali na visini zadatka bio je kapiten gostiju. Uslijedio je period utakmice u kojem su Bianconeri u potpunosti preuzeli kontrolu, a u 67. minutu još jednom sjajnom reakcijom vlastitu mrežu spašava Berisha nakon odličnog pokušaja Samia Khedire. Samo minut poslije još jednom je Khedira pokušao, ovoga puta glavom nakon kornera koji je izveo Miralem Pjanić, ali novom izvanrednom reakcijom Berisha brani svoj gol. Redale su se prilike pred golom domaćina čija je igra u nastavku u potpunosti izostala, a pokušao je udarac i Gonzalo Higuain u 74. minutu, a Berisha se lagano počeo izdvajati kao najbolji pojedinac susreta. Trener aktuelnih šampiona Italie je promjenm na terenu Dania Alvesa postavio na desno krilo, a već par minuta poslije taj se potez pokazao ključnim. Miralem Pjanić je sa lijeve strane uputio sjajan centaršut, a sa visine drugee stative upravo Dani Alves glavom matira nemoćnog Berishu za vodstvo Stare dame. Uzvratila e Atalanta preko Gomesa nakon greške Samia Khedire, ali još jednom Buffon iz duela jedan na jedan sa napadačem Nerazzurra izlazi kao pobjednik. Ipak, greškom Miralema Pjanića, potom lošom reakcijom Lichtsteinera, minut prije kraja regularnog dijela utakmice Freuler postiže pogodak, te postavlja što će se nešto kasnije pokazati konačan rezultat utakmice na Stadio Atleti Azzurri d'Italia, Atalanta 2, Juventus 2.

Naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati već u srijedu kada će putovati na noge Monacu u okviru prve utakmice polufinala Lige prvaka. 35. kolo italijanskog šampionata donosi nam poslasticu u vidu 236. historijskog Derbyja della Mole. Gradski derbi Torina na Juventus stadionu na rasporedu je u subotu, 06. maja sa početkom od 20:45h.