05/04/2017

Coppa Italia 2016/17 / 1/2 finala / Napoli - Juventus 3:2 (0:1)

u 22:43h / Kategorija:

Stara dama je u okviru uzvratne utakmice polufinala Coppa Italia gostovala Sarrijevom Napoliju. Susret na San Paolu okončan je pobjedom Partenopea rezultatom od 3:2, koji je ipak Bianconere vodio u treće rimsko finale u nizu, ovoga puta na noge rimskom Laziu. Oba pogotka za goste postigao je Gonzalo Higuain, dok su utješne golove večeras proslavili Marek Hamsik, Dries Mertens i Lorenzo Insigne.

Napoli (4-3-3): Reina, Hysaj, Chiriches, Koulibaly, Ghoulam, Zielinski (82' Allan), Diawara, Hamsik (75' Pavoletti), Callejon, Insigne, Milik (61' Mertens).
Juventus (4-2-3-1): Neto; Dani Alves, Bonucci, Benatia, Alex Sandro; Rincon (69' Pjanić), Khedira; Cuadrado, Dybala (76' Barzagli), Sturaro (86' Lemina); Higuain.

Večerašnjih prvih 45. minuta ponudilo nam je porpuno drugačije stanje na terenu od onoga koje smo gledali prije tri dana kada su se na San Paolu u okviru 30. kola italijanskog šampionata sastali večerašnji protivnici. Juventus je sjajno otvorio susret, izgledao dosta raspoloženo, razigrano i opasnije po gol protivnika. Ipak, prvu su priliku za postizanje pogotka imali domaćini. Igrao se 12. minut kada je nakon dodavanja Milika Insigne sjajno proigrao Callejona, čini udarac iz blizine još bolje brani Norberto Neto koji je večeras na golu Bianconera mijenjao legendarnog Gianluigija Buffona.

Prvu ozbiljnu priliku Stare dame upisali smo u 31. minutu kada nakon katastrofalne greške Hysaja u nenadanu priliku dolazi Tomas Rincon, ali u potezu kapitena reprezentacije Venecuele nije bilo dovoljno smirenosti i šut sa 15.-tak metara odlazi visoko na tribine San Paola. Ipak, samo minut poslije Bianconeri stižu u vodstvo. Dugu dijagonalu je primirio i povukao Stefano Sturaro, dodao za Gonzala Higuaina koji sa 22 metra pod blokom Chirichesa šutira neodbranjivo u donji lijevi ugao nemoćnog Pepea Reine i priređuje pravi hladan tuš svojim bivšim fanovima podno Vezuva. Imao je i Napoli priliku za izjednačenje, ali nakon dodavanja Hamsika u 39. minutu Insigne iz dobre prilike šutira neprecizno. Na odmor se otišlo pri minimalnom vodstvu Bianconera.

Nastavak je donio konkretniji Napoli i brzo izjednačenje. Partenopei su vodili dug napad, a na kraju od blok odbrane Juventusa lopta dolazi sretno pred Mareka Hamsika koji sa ruba šesnaesterca sjajnim udarcem matira nemoćnog Norberta Neta za Napoli 1, Juventus 1. Ipak, Bianconeri su veoma malo nade pružili Napolitancinma i već u 60. minuti proslavili novo vodstvo. Sjajan prodor Alexa Sandra nastavljen je dodavanjem Dybale na desnu stranu za Juana Cuadrada, a povratnu loptu večeras raspoloženog Kolubbijca sa 15 metara u maniru rasnog strijelca iza leđa Reine trpa Gonzalo Higuain svojim drugim pogotkom. Samo minut poslije vidjeli smo novo poravnanje rezultata i pravu dramu pred golom Bianconera. Katastrofalnu grešku pred svojim golom čini Norberto Neto i dopušta Driesu Mertensu da se u prvom dodiru sa loptom gotovo ušeta u gol Bianconera te postavi rezultat na 2:2.

67. minut bio je u toku kada su Partenopei stigli do potpunog preokreta. Odličan napad predvodio je Jose Callejon, a povratnu loptu kraj već izigrane odbrane Bianconera bez mnogo muke u mrežu pospremio Lorenzo Insigne. Napolitanci su do kraja utakmice nastavili pritiskati, ali je unatoč dugih 6 minuta sudačke nadoknade na snazi ostao rezultat iz 67. minute, koji je značio pobjedu, ali i eliminaciju domaćeg tima iz ovogodišnjeg izdanja nacionalnog kupa Italije.

Naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati u okviru 31. kola Serie A kada će u subotu, 08. aprila sa početkom od 20.45h na Juventus stadionu ugostiti Chievo Veronu. Finalnu utakmicu ovogodišnjeg izdanja Coppa Italia Bianconeri će odigrati protiv rimskih Laziala koji su u polufinalnom dvomeču eliminisali gradske rivale, a ista je na rasporedu 02. juna.