10/03/2017

Serie A 2016/17 / 28. kolo / Juventus - Milan 2:1 (1:1)

u 22:41h / Kategorija:

Stara dama je ugostila Milan u derbiju 28. kola italijanskog šampionata. Susret na Juventus stadionu je nakon golova Medhia Benatije, Carlosa Bacce i Paula Dybale okončan 31. uzastopnom pobjedom Juventusa pred svojim navijačima u okviru italijanskog šampionata.

Juventus (4-2-3-1): Buffon; Barzagli (46' Lichtsteiner), Benatia (78' Rugani), Bonucci, Asamoah; Khedira, Pjanić; Dani Alves, Dybala, Pjaca (89' Kean); Higuain.
Milan (4-3-3): Donnarumma; De Sciglio, Zapata, Paletta, Romagnoli; Sosa, Bertolacci, Pašalić (71' Poli); Ocampos (90' Vangioni), Bacca (54' Kucka), Deulofeu.

Već u 4. minuti Bianconeri su imali sjajnu priliku za vodstvo. Centaršut Danija Alvesa je uz malo sreće stigao od bloka odbrane Milana na drugu stranu do Marka Pjace, čiji dobar udarac sjajno brani mladi Gianluigi Donnarumma. U nastavku je iz blizine pokušao i Sami Khedira, ali udarac njemačkog internacionalca odlazi daleko od gola gostiju.

Samo četiri minute poslije još jednom je nakon solo prodora Dybale sjajnu priliku propustio Marko Pjaca, ovoga puta udarac odlazi pokraj dalje stative gola Donnarumme. U 9. minutu oprobao je pokušaj sa 20 metara i Paulo Dybala, ali još jednom je bio dobro postavljen golman Rossonera.

Na narednu priliku čekali smo do 25. minute kada je nakon duge lopte Dybala spustio loptu pred Higuaina, nakon čega je iskusni Argentinac sjajno otvorio prostor i dobro šutirao, ali još jednom je na visini zadatka bio najistaknutiji član Rossonera.

Ipak, u 30. minutu Bianconeri dolaze do zasluženog vodstva. Dani Alves je majstorski proigrao Medhia Benatiju koji se našao pred golom u za njega neuobičajenoj poziciji, a Marokanac sjajno iskoristio priliku i iz blizine matira nemoćnog Donnarummu.

Dva minuta prije kraja regularnog vremena Milan je stigao do izjednačenja. Deulofeu je pobjegao Andrei Barzagliju i asistirao za Carlosa Baccu koji poravnava rezultat. Na odmor se otišlo pri rezultatu od 1:1.

Peti minut nastavka donio je novu priliku za Bianconere. Miralem Pjanić je šutirao iz slobodnog udarca, dobro prebacio živi zid Rossonera, ali na mjestu je bio još jednom sjajni Donnarumma. Samo dva minuta poslije i Sami Khedira je mogao do pogotka, ali je iza savladanog golmana gol ipak spasio Mattia De Sciglio. Uslijedili su dobri pokušaji Marka Pjace i Miralema Pjanića, ali je u prvom slučaju Hrvat bio neprecizan iz sjajne prilike, dok je kod udarca Pjanića Donnarummi pomogla i prečka.

Igrao se 72. minut kada je Donnarumma ponovo u dva navrata spasio vlastitu mrežu. Prvo je Khedira dobro šutirao, poslije i akrobatski Gonzalo Higuain, ali je u oba navrata golman gostiju sjajnim paradama održao pozitivan rezultat za Rossonere. Odgovorili su gosti nakon katastrofalne greške Medhia Benatije, ali neugodnu situaciju dobro spašava kapiten Bianconera. Sudačka nadoknada donijela je ipak rješenje pitanja pobjednika derbija 29. kola. Nakon dva dobra pokušaja i još jedne odlične reakcije Donnarumme, sudac Davide Massa se nakon igranja rukom Romagnolija pokazao na bijelu tačku. Siguran izvođač jedanaesterca bio je Paulo Dybala postavivši konačan rezultat utakmice, Juventus 2, Milan 1.

Naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati u naredni utorak, kada će na Juventus stadionu gostiti Porto u okviru uzvrata osmine finala Lige prvaka u kojem brane prednost od 2:0. Naredni meč Serie A Juventus će odigrati u nedelju 19. marta, kada će sa početkom od 15h gostovati Sampdoriji na Stadio Luigi Ferraris.