22/02/2017

Liga prvaka 2016/17 / 1/8 finala / Porto - Juventus 0:2 (0:0)

u 22:36h / Kategorija:

Stara dama je putovala u Portugal kako bi u okviru prve utakmice osmijne finala Lige prvaka na Estádio do Dragao odmjerila snage sa Portom Nuna Espírita Santoa. Juventus je veliki korak ka kvalifikaciji u četvrtfinale natjecanja napravio pobjedom rezultatom od 2:0, za koju su se golovima pobrinuli  Marko Pjaca i Dani Alves.

Porto (4-1-3-2): Casillas; M.Pereira, Felipe, Marcano, Telles; Danilo; Herrera, Neves (61' Corona), Brahimi (73' Jota); A.Silva (30' Layun), Soares.
Juventus (4-2-3-1): Buffon; Lichtsteiner (74' Dani Alves), Barzagli, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanić; Cuadrado (67' Pjaca), Dybala (86' Marchisio), Mandžukić; Higuain.

Sami početak utakmice pripao je domaćinima, ali šampionima Italije nije bilo potrebno mnogo vremena da preuzme inicijativu na sredini terena. Lijepu priliku za vodstvo propustili su Bianconeri u 23. minutu kada nakon kombinacije raspoloženog Samia Khedire i Gonzala Higuaina lopta stiže pred Paula Dybalu, koji je ipak iz solidne prilike šutirao neprecizno. Dominaciji Juventusa pripomogao je u dobroj mjeri i nesmotren start Tellesa koji je od 30. minute, nakon veoma brzo zarađena dva žuta kartona, svoju ekipu u preostalih sat vremena ostavio sa igračem manjka. 33. minut donio je i prvi udarac po golu protivnika, a autor je bio Miralem Pjanić, čiji udarac uz malo problema ipak primiruje iskusni Iker Casillas. Najbolju priliku za vodstvo Bianconera imao je Paulo Dybala u prvom minutu sudačke nadoknade, kada sa 20 metara pogađa stativu gola već savladanog Casillasa. Na pauzu se otišlo pri početnom rezultatu.

Drugo poluvrijeme je nastavljeno u dominaciji gostiju, a prvi šut po golu oprobao je Paulo Dybala, ipak, još jednom na mjestu je bio Iker Casillas. 72. minut ipak donosi prednost Bianconera. Dodavanje Dybale presjekao je Layun, ali loptu blokom samo predao pred Marka Pjacu, koji sa 11 metara sjajnim šutem vara Casillasa i postiže svoj prvi pogodak u crno-bijelom dresu. Samo dva minuta poslije, Portova defanziva je i u potpunosti slomljena. Alex Sandro je sjajnim centaršutem proigrao drugu izmjenu Massimiliana Allegrija, Danija Alvesa, koji sa 10.-tak metara iz gotovo prvog dodira sa loptom trese mrežu nemoćnog golmana Porta. Do kraja su Bianconeri iskusno zadržali sjajno vodstvo, te se u Torino vratili sa odličnim rezultatom pred uzvrat osmine finala.

Naredni susret će izabranici Massimiliana Allegrija odigrati u subotu, 25. februara sa početkom od 20:45h, kada će u okviru 26. kola Serie A na Juventus stadionu ugostiti Empoli. Uzvratni susret osmine finala na rasporedu je u utorak, 14. marta.